Pytanie:
Czy którekolwiek z dzisiejszych badań nad matematyką stosowaną w środowisku akademickim nadal wykonuje się głównie na ołówku i papierze?
User001
2016-06-04 06:58:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy istnieją badania w matematyce stosowanej, które obejmują głównie pracę z ołówkiem na papier, bez użycia komputerów? A może komputery szybko zastępują wszystko, co matematyk stosowany może kiedyś zrobić ręcznie / tradycyjnie ręcznie?

Czy jest coś w środowisku akademickim w dziedzinie matematyki stosowanej, czego komputery nie mogą zrobić?

Na przykład, czy teoretycy PDE używają komputerów lub wyłącznie ołówka i papieru / kredy i tablicy - i zamiast tego pozostawiają numeryczne PDE analitykom numerycznym? Czy istnieje takie rozróżnienie, czy też zamiast tego zawsze istnieje jakiś rodzaj współpracy między dwoma typami matematyków stosowanych?

Innym przykładem, który przychodzi mi do głowy, są prace teoretyków prawdopodobieństwa.

Każdy wgląd w moje bardzo naiwne pytanie byłby bardzo mile widziany :)

Dzięki,

Nawet w matematyce stosowanej często trzeba coś udowadniać.
Co masz na myśli mówiąc „używaj komputerów”? Zasadniczo wszystkie prace są obecnie pisane przy użyciu komputera.
Tak naprawdę nie ma jasnej definicji „matematyki stosowanej”. Na przykład, moje własne badania zasadniczo dotyczą dziedzin PDE i teorii prawdopodobieństwa (przypadkowo tych dwóch, które wymieniłeś), ale uważam się za czystego matematyka i żadne z moich artykułów nie dotyczyło obliczeń cyfrowych.
Dzisiejsze SMBC: http://www.smbc-comics.com/index.php?id=4130
Dodam punkt danych, który nie wystarczy do odpowiedzi: mam w mojej grupie kilku kosmologów, którzy zajmują się teorią i do wszystkiego używają papieru i ołówka. Mają komputery do odpowiadania na e-maile, ale wszystko, co robią, to matematyka na papierze.
Dwa odpowiedzi:
Dirk
2016-06-04 13:38:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem matematykiem stosowanym i nie mogę pracować bez papieru i ołówka , aw większości przypadków nie mogę załatwić rzeczy bez komputera .

Mój komputer nie może mi z góry powiedzieć, czy mój algorytm będzie zbieżny, w jakim tempie i jaki będzie błąd. Mój komputer nie może dowiedzieć się, jak zdyskretyzować jakiś nowy problem (chyba że powiem mu, jak to zrobić). Mój komputer (do tej pory) nigdy nie wpadł na świetny pomysł.

Z drugiej strony nie mogę odwracać macierzy za pomocą pióra i papieru, a nawet mogę pomnożyć taką dużą macierz. W rzeczywistości nie mogę nawet przechowywać większości danych, których używam na papierze ... (a także stawki dostępu do danych na papierze są dość wolne).

tl; dr Zasadniczo zawsze używam papieru, długopisu i komputera.

Na dużych matrycach można ręcznie przeprowadzić eliminację Gaussa, ale prawdopodobnie popełnisz błąd.
Jeśli mieszczą się na moim papierze i mam sześcienną ilość czasu i cierpliwości ...
Papier gazetowy jest dostarczany w szerokich rolkach o praktycznie nieskończonej długości.
jakebeal
2016-06-05 05:31:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oprócz doskonałej odpowiedzi @ Dirka, z którą w pełni się zgadzam, zauważę również, że wiele rodzajów stosowanych badań matematycznych jest wykonywanych całkowicie bez pomocy komputera.

Rozważmy na przykład ten dobrze cytowany artykuł na temat przypuszczenia Brewera, który jest matematycznym rozumowaniem dotyczącym natury obliczeń rozproszonych. Po bardziej teoretycznej stronie każdej stosowanej dziedziny można znaleźć takie artykuły, w których wnioski są zawarte w matematyce symbolicznej, która nadal najlepiej jest przeprowadzać ręcznie, najczęściej na papierze, białej tablicy lub tablicy w jej kluczowych wczesnych etapach.

Oczywiście, w zasadzie nikt już nie wysyła fizycznego artykułu do czasopism, więc wydaje mi się, że w końcu zaangażuje się komputer ...

Bardzo dziękuję za odpowiedź i link do artykułu, @jakebeal :)


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...