Pytanie:
Jak mogę sprawdzić, czy artykuł został poddany anonimowej recenzji w ramach analizy statystycznej?
Andrew Grimm
2016-04-30 19:09:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Słyszałem dziś na Twitterze o artykule stwierdzającym, że po wycieku Snowdena ludzie rzadziej szukali w Wikipedii tematów związanych z terroryzmem.

Nie martwię się o celowe wytworzenie danych, ale obawiam się, że mogła się zdarzyć analiza statystyczna niskiej jakości. Nie jestem na tyle ekspertem, aby samemu przyjrzeć się analizom statystycznym artykułu i określić, czy są one odpowiednie, więc zamiast tego chcę wiedzieć, czy miała miejsce rygorystyczna wzajemna weryfikacja.

W zaangażowanym czasopiśmie, Berkeley Technology Wydaje się, że Law Journal nie wspomina o recenzowaniu ani na stronie o czasopiśmie, ani na stronie o czasopiśmie. Strona o zgłoszeniach zawiera informację „Ocena obejmuje ocenę przez wielu różnych redaktorów i rzadko trwa krócej niż 3-4 tygodnie”, co sugeruje, że jest ona oceniana tylko przez redaktorów, a nie przez rówieśników akademickich. Ponadto ocena i punktacja brzmią inaczej niż to, czego spodziewałbym się podczas recenzowania - wygląda na to, że oceniają tylko, czy pasuje do czasopisma i czy jest wystarczająco interesujący.

Jak mam określić, czy artykuł został poddany anonimowej recenzji naukowej w zakresie analizy statystycznej, bez skontaktowania się z redaktorem czasopisma?

Pytanie pokrewne: Jak rozpoznać artykuł w czasopiśmie recenzowanym? ale odpowiedzi wydają się koncentrować na przedmiotach ścisłych, a nie humanistycznych.

„Tytułowe czasopismo BTLJ jest publikacją _ stworzoną przez studentów_, obejmującą pojawiające się zagadnienia prawa w dziedzinie własności intelektualnej, zaawansowanych technologii i biotechnologii” (wyróżnienie moje). Jeśli jest to publikacja stworzona przez studentów, prawdopodobnie nie jest to Twoje najbardziej godne zaufania źródło nauki :)
@mmh Nie dotyczy to dziedziny prawa, w której wielu ważnych czasopism jest prowadzonych przez studentów prawa.
@jakebeal To ciekawe! Nie wiedziałem tego. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Dlaczego tak się dzieje?
@mmh Nie wiem, dlaczego rozwinęło się tak inaczej w prawie niż w innych dyscyplinach, ale historycznie tak było w Stanach Zjednoczonych: patrz [ten artykuł w Wikipedii] (https://en.wikipedia.org/wiki/Law_review ), na przykład. Jeśli przeszukasz [rankingi czasopism prawniczych USA] (http://lawlib.wlu.edu/LJ/index.aspx), zobaczysz, że są to prawie wszystkie czasopisma prowadzone przez studentów.
Jeden odpowiedź:
jakebeal
2016-04-30 21:27:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Rozłóżmy tutaj dwie kwestie:

  1. Czy artykuł przeszedł weryfikację techniczną (w tym zawartość statystyczną)?
  2. Czy należy wierzyć statystyki w artykule?

Jeśli jest w szanowanym, recenzowanym czasopiśmie, możesz założyć, że został poddany rozsądnej recenzji. Oznacza to, że jest mało prawdopodobne, aby treść była rażąco i oczywiście szalona, ​​a w rzeczywistości prawdopodobnie będzie dość solidna. Nie oznacza to jednak, że jest poprawna, szczególnie jeśli chodzi o coś tak subtelnego i często błędnie stosowanego jak analiza statystyczna.

Zła analiza statystyczna jest niezwykle powszechna w z każdej dziedziny nauki z wielu różnych powodów. Ignorancja jest jednak naprawdę poważna i prawdopodobnie zostanie podzielona przez recenzentów. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, czy ufać analizie statystycznej, musisz się temu przyjrzeć.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...