Pytanie:
Co uważa się za odpowiedni strój kobiecy na rozmowę z doktoratem w Niemczech?
Das
2017-02-15 22:23:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko doktora (inżyniera) na Centralnym Uniwersytecie Niemieckim. Nie wiem, w co się ubrać (strój wizytowy dla kobiet). Ponieważ niektóre kraje są bardzo szczegółowe, jeśli chodzi o to, w co się ubierasz na rozmowę kwalifikacyjną, chcę się upewnić, że nie wyglądam nie na miejscu. Wszelkie sugestie dotyczące stroju wizytowego dla kobiet będą mile widziane.

Może chcesz zapytać na https://workplace.stackexchange.com
Interpretując szeroki zakres odpowiedzi, pamiętaj o uwzględnieniu własnych odczuć w tej sprawie. Na przykład podczas wywiadu czułabym się bardziej komfortowo ubrana w przesadną niż niedostateczną bieliznę, chociaż przez resztę czasu nie jestem zbyt mądra; inni denerwują się już od formalnego ubierania się. (To jest męska perspektywa, więc możesz ją zlekceważyć)
Skopiowałbym to, co widzicie profesorowie noszący na wydziale. Bycie przesadnie lub niedostatecznie może niestety oznaczać, że jesteś mniej poważny pod względem akademickim.
@Lembik: Jeśli przesadny strój może być zły, zgodnie z twoim komentarzem, dlaczego kandydat na stanowisko doktora miałby naśladować styl profesora?
@O.R.Mapper Zdefiniowałem przesadnie ubrany jako bardziej wystrojony niż profesorowie.
Żeby dać moje dwa grosze, znam matematyków i inżynierów na niemieckich uniwersytetach. Inżynierowie są generalnie bardziej konserwatywni niż matematycy, więc nie przychodziłbym w dżinsach, gdybym nie był pewien stylu w dziale, w którym aplikujesz. Lepiej, jak powiedzieli inni, trochę przesadnie ubrani, gdy ich pierwszy raz spotykasz.
Jedną ważną kwestią jest to, że cokolwiek ludzie w dziale zwykle ubierają, może ** nie ** być w porządku na rozmowę kwalifikacyjną. Znam konkretne przykłady, w których wykładowcy oczekiwali, że rozmówcy będą się ubierać ładniej (bardziej formalnie) niż to, co ludzie z ich działu będą nosić na co dzień.
W działach CS / matematycznych niemieckiego uniwersytetu, na którym studiuję, nie jest to wcale ważny czynnik dla wszystkich profesorów, których kiedykolwiek spotkałem.Nie ubierają się formalnie i nie oczekują, że będziesz to robić.Na rozmowę kwalifikacyjną prawdopodobnie powinieneś założyć coś ładnego, bez koszuli zespołu i dziesięć starych dżinsów, ale powinni zatrudnić cię za to, co wiesz, a nie za to, jak wyglądasz.
Dziesięć odpowiedzi:
#1
+45
Dirk
2017-02-15 23:25:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że jest to bardzo zależne od pola, ale ogólnie rzecz biorąc, przeładowany jest lepszy niż niedostatecznie ubrany. Na bliskich mnie polach (matematyka, informatyka) sytuacja jest dość luźna, więc nikt nie spodziewałby się garnituru (spódnicy) (chociaż byłoby to w porządku) i ładnych spodni (zwykle w tym dżinsów) i koszuli najprawdopodobniej w porządku. Jednak postrzępione dżinsy i t-shirt mogą nie zawsze działać. Unikaj noszenia czegoś odsłaniającego.

Podarte dżinsy i koszulka ... To brzmi prawie tak, jak moja mama opisywała Wydział Filozofii Uniwersytetu Teksańskiego w latach 70., kiedy była tam sekretarką.
„Poszarpane dżinsy i koszulka” to dokładnie to, co nosiłem ...
@FuzzyLeapfrog I jak się sprawy potoczyły (i o co ubiegałeś się o lol)
Doktorat z fizyki atmosfery na niemieckim uniwersytecie (Moguncja) i ETH w Zurychu. Poszło bardzo dobrze, dostałem pracę i mój doktorat. Ale ja znałam profesora, jego codzienny strój, co nosił na ważniejsze spotkania (prawie takie same) i znał mnie. Jak na profesora nieznanego, założyłbym dżinsy i bluzkę. Widziałem to często.
We Francji w fizyce byłem zbyt ubrany w garnitur. Ale przesadnie ubrane nie jest tak naprawdę złe.
#2
+34
Johanna
2017-02-16 02:01:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mogę wam powiedzieć, że jako studentka matematyki w Szwecji nosiłam ładne dżinsy, (wyprasowaną!) białą koszulę, baleriny i dyskretną biżuterię (małe złote ćwieki i cienką złotą bransoletkę) za mój wywiad. Mam stanowisko. Nie wyróżniałem się w żaden sposób na tle innych ankietowanych czy profesorów.

Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobnie zamieniłbym dżinsy na parę spodni, a jeśli na zewnątrz jest zimno, zamieniłbym baleriny na parę (świeżo wypolerowanych!) butów. Wtedy byś się wtopił, ale byłbyś po przyjemniejszej stronie, na jakimkolwiek wydziale naukowym w Europie Północnej, jaki kiedykolwiek odwiedziłem.

Johanna, myślę, że znalazłaś się dzięki swoim zasługom, a nie ubraniu. // Mam wrażenie, że Skandynawowie przykładają dużą wagę do tego, aby się nie wyróżniać i są w tym bardzo dobrzy. Gratulacje, jeśli to osiągnąłeś! Ale tak naprawdę, mam nadzieję, że wtopienie się w nią ma co najmniej mniejsze znaczenie. Wystarczy pokazać strój, na którym zależy nam na uzyskaniu pozycji.
@aparente001 Jestem pewien, że dostałem stanowisko ze względu na moje kwalifikacje :) Próbuję tylko powiedzieć, co robi twój komentarz: że ubrania, które nosiłem, pomogły pokazać, że poważnie podchodzę do mojej aplikacji i pasowałbym na wydziale.
#3
+24
Konrad Rudolph
2017-02-16 18:01:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Naukowe środowisko akademickie w Niemczech jest obecnie bardzo nieformalne; Zasady dotyczące ubioru praktycznie nie istnieją i nie oczekuje się ubierania się ani ubierania konkretnej płci. Obejmuje to inżynierię.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku rozmów kwalifikacyjnych obowiązuje oczywiście zasada „lepiej ubrana niż ubrana w niższy strój”. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że ​​jeszcze ważniejsze jest, abyś czuł się komfortowo. Byłem w bardzo podobnej sytuacji do twojej i czułem się nieprzyjemnie przesadzony, co mnie zdenerwowało i na pewno nie poprawiło moich szans w wywiadzie.

Więc: jeśli czujesz się komfortowo, ubierając się formalnie, zrób to . Jeśli nie, proponuję ubierać się nieco mniej formalnie, zamiast odczuwać dyskomfort. W każdym razie, jak zauważyli inni, unikałbym zbyt swobodnego / nieostrożnego stylu ubioru, jak w przypadku każdego wywiadu.

#4
+17
TryingToGraduate
2017-02-16 03:06:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z Niemiec. Generalnie na wydziale matematyki sprawy są mniej formalne. Przez większość czasu ludzie noszą dżinsy.

Na wydziale inżynierii wydaje się, że profesorowie zawsze noszą garnitury, więc proponuję to. Spodnie i biała koszula z kurtką powinny załatwić sprawę.

Powodzenia!

#5
+13
Dawn
2017-02-16 22:07:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oto dwie wskazówki:

1) Przejrzyj zdjęcia i strony internetowe aktualnego wydziału (lub doktorantów) wydziałowych. Jeśli do zdjęć większość ludzi ubiera się w garnitur lub marynarkę, to proponuję, żebyś ubierał się w ten sposób na rozmowę kwalifikacyjną.

2) Jeśli nosisz spodnie lub spodnie / marynarkę, spróbuj założyć pod spodem koszulę, która również byłaby postrzegana jako odpowiednia bez kurtki (tj. bez koszul bez rękawów). Wtedy będziesz mógł zdjąć kurtkę i zostawić ją z bagażem, jeśli uznasz, że jesteś przesadzony.

Wiem, że nie odnoszą się one dokładnie do kontekstu niemieckiego, ale pomyślałem, że pomysły mogą być pomocne dla PO.

Mogę potwierdzić, że ta strategia działałaby dobrze w kontekście niemieckim.
#6
+4
Horst Grünbusch
2017-02-17 19:26:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Noś taki sam rodzaj odzieży, jaki nosi się na konferencji w swoim terenie. Co najwyżej nieco bardziej formalne, jeśli chcesz być rozpoznawany z daleka jako kandydat.

#7
+4
aparente001
2017-02-18 10:30:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie możesz się pomylić z kombinezonem ze spodniami. Dlatego faworyzują je polityczki. Nie wyglądasz na przesadnie ubrany w garnitur ze spodniami; ale pasują również, gdy mężczyźni w grupie mają na sobie garnitur i krawat. Wyglądałbyś tylko na przesadnie ubrany w garnitur ze spodniami, gdybyś był na nieformalnej imprezie plenerowej! I nawet tam nic by się nie stało, po prostu zdejmując kurtkę.

Top noszony pod kurtką powinien być prostym topem z dzianiny (nie dopasowanym do sylwetki, jak można nosić w klubie nocnym, ale nie luźny jak T-shirt, który nosisz podczas uprawiania sportu). Jeśli chcesz, zimą można go nosić z długim rękawem. Unikaj wszystkiego bez rękawów. Upewnij się, że nawet podczas pochylania się do przodu nie widać żadnych elementów garderoby ani pasków.

Załóż wygodne buty na wypadek, gdyby było dużo do zrobienia. (Dziękuję Robokaren za tę poradę w sprawie innej odzieży). Nie używaj perfum ani perfumowanych produktów do higieny osobistej (np. Dezodorantów). Jeśli jednak Twój szampon lub odżywka ma subtelne perfumy, to w porządku.

Uwaga, jeśli jesteś osobą, która lubi nosić spódnicę zamiast spodni, to też jest w porządku.

Bluzki są obecnie nieco nietypowe, ale możesz założyć taką, jeśli taki jest Twój styl. Należy jednak unikać marszczeń, koronek, jaskrawych kolorów lub częściowej przezroczystości.

Nie zapomnij o swoim osobistym stylu. Jeśli jesteś kimś, kto lubi nosić ciepły sweter w stylu skandynawskim w chłodniejsze miesiące, sięgnij po to! O ile sweter jest nadal w bardzo dobrym stanie technicznym (nie mechaci się ani nie zrywa nitki). Jeśli nosisz sweter, upewnij się, że pod spodem masz formalną bluzkę, na wypadek gdybyś znalazł się w przegrzanym pomieszczeniu i musiałbyś zdjąć warstwę.

Aby grać bezpiecznie, nie zakładaj spodnie jeansowe. Gdy poznasz lepiej grupę, będziesz wiedział, czy dżinsy są w porządku, czy nie.

Upewnij się, że płaszcz zimowy jest ciepły, czysty i schludny.

Jeśli pogoda jest zła, nie wahaj się nosić solidnych butów, które zapewnią Ci ciepło i suchość.

Jako kobieta, która udzielała wywiadów na studiach doktoranckich w dziedzinie inżynierii w USA, uważam, że ta odpowiedź jest najbardziej dokładna i pomocna. Nie ma nic złego w noszeniu spódnic zamiast spodni, co jest jasno określone w tej odpowiedzi. Spódnice można nosić z praktycznymi butami na niskim obcasie, które są dobre do chodzenia. Można je również nosić z nieprzezroczystymi pończochami wełnianymi lub bawełnianymi, a nie nylonowymi wężami. Pończochy nieprzezroczyste są preferowane ze względu na ciepło.
@EllieKesselman - A zimą grube rajstopy mogą być pomocne.
#8
+2
Michael
2017-02-15 23:12:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

EDYCJA: W Niemczech

Kobiety również ubierają się konserwatywnie, w ciemne garnitury i białe bluzki lub konserwatywne sukienki. Ta forma ubioru występuje nawet przy stosunkowo ciepłej pogodzie. Nie zdejmuj marynarki ani krawata, zanim zrobi to twój niemiecki kolega.

Ubierałbym się profesjonalnie. Rozmawiasz o pracę na uniwersytecie, a nie w startupie technologicznym. Więc dla kobiety założyłbym coś bardziej konserwatywnego - może ładną spódnicę i bluzkę? Jednak najważniejsza jest wygoda! W ten sposób dasz z siebie wszystko.

Na tym polega problem. To, co uważa się za strój profesjonalny, różni się w zależności od kultury. Dlatego OP prosi o radę w sprawie stroju, który odpowiada oczekiwaniom kulturowym w Niemczech.
Widziałem wiele kobiet przeprowadzających wywiady na stanowisko doktoranckie w Niemczech. Nie pamiętam żadnego z nich w spódnicy. Ładne spodnie (nie dżinsy) wydają się być normą. Powinno to dotyczyć nauk o życiu, nauk o Ziemi i większości inżynierii.
Kultura biznesowa (opisana w Twoim linku) może znacznie różnić się od kultury uniwersyteckiej, w zależności od dziedziny.
Odradzałbym spódnicę w inżynierii. Chcesz sprawiać wrażenie, że nosisz ubrania praktyczne (?) Do pracy, nawet jeśli rzadko musisz pracować z maszynami.
@Sumyrda Zakładasz, że jest to coś w rodzaju inżynierii mechanicznej lub lądowej. Mogłaby ubiegać się o stanowisko inżyniera oprogramowania.
@MichaelC. Jestem inżynierem oprogramowania i od czasu do czasu wykonuję prace, w których noszenie spódnicy byłoby niepraktyczne. Spodnie po prostu sugerują niektórym uprzedzonym ludziom bardziej praktyczną mentalność.
Cały artykuł mnie zaskakuje, błędne jest nawet podstawowe założenie: „Niemcy są dumni z tego, że dobrze się ubierają” - to kompletny nonsens. W porównaniu z innymi kulturami Niemcy nie mają poczucia formalnego stroju. Prawdą jest, że tradycyjnie wiele prac biurowych wymagało (ale dłużej!) Garnituru, ale jest różnica między noszeniem garnituru a ubieraniem się * dobrze *, a większość Niemców nie znałaby różnicy. W dzisiejszych czasach wielu Niemców, których znam, nie ma nawet garnituru, a jeśli tak, to używają go do wszystkiego, od ślubu po pogrzeb.
#9
+1
user3047299
2017-02-16 22:30:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ubiór w inżynierii w Niemczech jest bardzo zróżnicowany. Znam jeden instytut, w którym profesor zmusza doktorantów do codziennego stawiania się w garniturach. Na drugim końcu spektrum są instytuty, w których nawet profesorowie przez cały czas noszą normalne ubrania, nawet podczas rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami.

Polecam zajrzeć na stronę główną instytutu, do którego aplikujesz i przejrzyj zdjęcia swojego potencjalnego przełożonego i jego / jej doktorantów. Jeśli wszyscy uczniowie mają na zdjęciach garnitury, na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie trzeba nosić coś podobnego. Jeśli nawet twój potencjalny przełożony nosi coś bardzo swobodnego, powinieneś mieć czysty t-shirt i dżinsy. W przypadkach pośrednich polecam bluzkę połączoną ze spódnicą lub spodniami. (Poleciłbym to nawet zwykłemu przełożonemu, aby zachować ostrożność. Nigdy nie będziesz wyglądać na przesadnie ubrany, jeśli będziesz się tak ubrać).

#10
+1
AnoE
2017-02-17 18:59:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze, jak mówią inni, rób to, co robią „oni”, kimkolwiek są. Tak naprawdę nie wiemy, co jest modne u Ciebie.

Pomijając tę ​​banalność, zdecydowanie sugerowałbym, abyś przejrzał tę rozmowę kwalifikacyjną i wraz z ewentualną nową pracą zdecydował, w jakim stylu jesteś widząc siebie uprawiającego sport w przyszłości. Czy chciałbyś przyjechać jako praktyczny "technik"? Czy widzisz siebie na stanowisku kierowniczym za 5 lat?

Postaw się w takim nastawieniu i noś odpowiednie ubranie. Wiem, że pytasz jakie są odpowiednie ubrania, ale sugeruję, że najważniejsza jest czwórka Ciebie , aby zdecydować, który obraz chcesz portretować . Google „odzież biznesowa dla kobiet” i przełącz się na wyszukiwanie grafiki - wszystko, co tam zobaczysz, będzie odpowiednie dla każdego środowiska zawodowego w Niemczech, od uniwersytetów po firmy.

Patrząc na wspomniany wynik wyszukiwania w Google, a nie jako kobieto, uważam, że najważniejszym wyborem, jakiego musisz dokonać, jest to, czy twoje ubranie kończy się powyżej lub poniżej kolana, czy na butach. To jest dla Ciebie osobisty wybór, ponieważ w Niemczech prawie wszystko zostanie zaakceptowane (z pewną minimalną wysokością, która powinna być dość oczywista). Zależy to również trochę od twojej postaci i tego, co sprawia, że ​​czujesz się komfortowo.

Komfort jest najważniejszy, więc jeśli masz wątpliwości, rób to, co naprawdę chcesz!To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...