Pytanie:
Dlaczego ludzie robią postdoc, skoro mogą już prowadzić badania naukowe jako profesor?
ankit
2017-02-10 20:29:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że doktorat to najczęściej pierwszy raz, kiedy dana osoba wykonuje nową, oryginalną pracę i dzięki temu zdobywa umiejętności potrzebne do prowadzenia badań. Tak więc zastanawiałem się, dlaczego ludzie robią postdoc, skoro mają już te możliwości badawcze, które mogą ćwiczyć nawet będąc profesorem lub w przemyśle. Czy jest jeszcze coś do nauczenia się?

Przegapiłeś oczywisty punkt - cieszenie się wolnością akademicką i podążanie za tematem, który Cię interesuje. Jeśli pójdziesz do przemysłu, przekonasz się, że jesteś znacznie bardziej ograniczony w tym, co możesz zrobić. Środowisko akademickie, zwłaszcza jeśli możesz zdobyć fundusze, zaoferuje ci możliwość robienia tego, co chcesz.
Mówiąc w skrócie, mówisz o badaniach. Ale to nie jest to, co najczęściej robią profesorowie.
Nie każdy chce uczyć (lub jest do tego kompetentny), co jest podstawową częścią bycia profesorem.
Liczba doktorów> Liczba profesorów. Wstawiasz więc kolejny pośredni krok, w którym w końcu ludzie odpadną, niekoniecznie ze względu na umiejętności, ale raczej z powodu braku motywacji do wykonania tego dodatkowego kroku.
Większość doktorów inżynierskich, których znałem, chciało przeprowadzić nieco więcej badań akademickich przed rozpoczęciem kariery w sektorze prywatnym. Często idąc na doktorat obrony, jesteś tak skupiony na swoich badaniach, że nie zastanawiasz się nad tym, co chcesz dalej robić; zrobienie krótkiego stanowiska podoktoranckiego daje ci możliwość zastanowienia się i zbadania twoich opcji przed przejściem do sektora prywatnego. Oczywiście sektor prywatny jest znacznie bardziej pożądany w zastosowaniach takich jak inżynieria; profesury są bardziej atrakcyjne w innych dziedzinach.
@DetlevCM * Academia, zwłaszcza jeśli możesz wnieść fundusze, zaoferuje ci możliwość robienia tego, co chcesz. * Myślałem, że to działa w ten sposób wszędzie. Jestem prawie pewien, że będę mógł realizować swoją pasję, aby zbudować najlepsze urządzenie do łaskotania delfinów, gdy zdobędę 10 milionów funduszy inwestycyjnych.
Sortuj odpowiedź: aby stać się bardziej konkurencyjnym. W dzisiejszych czasach żaden nowo wybity nie otrzymuje adiunkta; przynajmniej w mojej dziedzinie. Wybrani kandydaci zwykle ukończyli wiele post-doc, a także zdobyli duże doświadczenie w nauczaniu.
@SalvadorDali Jeśli pracujesz w instytucie badawczym, może się zdarzyć, że wszystko, co chcesz zrobić, musi zostać zatwierdzone przez „wyższą kadrę”. Znam jedną osobę, która opuściła dobrze płatny instytut badawczy na uniwersytecie (gdzie obecnie jest „profesorem nadzwyczajnym”), ponieważ da mu to większą swobodę akademicką. A jeśli ludzie pójdą do przemysłu, poza tym, że niekoniecznie będą kwalifikować się do wielu grantów, nie będą mogli decydować o tym, co badają bez zgody swoich menedżerów - nawet jeśli mają na to fundusze. Właśnie tam środowisko akademickie oferuje wolność.
Bycie profesorem zwykle wiąże się z kilkoma innymi obowiązkami w zakresie rozdzielania między nimi zainteresowania niż bycie post-docem, który prawie zawsze koncentruje się wyłącznie na badaniach.
Jeśli mógłbyś otrzymać profesurę bez wykonywania PostDoc, upewnij się, że nikt nigdy nie robiłby PostDoc.
Nie, zaraz po uzyskaniu stopnia doktora ludzie mogą jeszcze nie mieć „tych możliwości badawczych”.
@jamesqf Nauczanie nie jest podstawową częścią „bycia profesorem” - w niektórych dziedzinach istnieje ogromna liczba pozadydaktycznych stanowisk. Jak moje.
@Fomite: Być może używamy innego języka? W mojej lokalnej wersji języka angielskiego (i uniwersytetach, z którymi się spotkałem) profesor, chyba że emerytowany, jest przede wszystkim nauczycielem. Badania naukowe są (oczywiście, teoretycznie!) Drugorzędne w stosunku do nauczania. Jeśli zajmujesz się tylko badaniami, Twoje stanowisko będzie brzmiało jak „Naukowiec”. Istnieje również wiele instytutów badawczych powiązanych z uniwersytetami, w których „naukowiec” może prowadzić okazjonalne zajęcia, nie będąc formalnie profesorem.
@jamesqf Nie używamy innego języka, jesteśmy w różnych * dziedzinach *. W większości dziedzin zdrowia publicznego i biomedycyny badania naukowe są głównym celem Twojej pracy jako profesora, a nauczanie jest mniejszą lub potencjalnie nieistniejącą częścią Twojego portfolio (poza mentoringiem dla absolwentów).
@Fomite: OK, nie mam żadnego doświadczenia w zakresie zdrowia publicznego i tylko marginalne w przypadku biomedycyny, ale rozróżnienie to odnosi się do wielu innych dziedzin, takich jak fizyka, CS, inżynieria itp., A OP nie określił jego / jej pole.
@jamesqf Zgadzam się - moim jedynym kwestionowaniem było to, że * nie * jest to uniwersalny podstawowy element bycia profesorem. Jest to powszechne, ale biomed to wystarczająco duża część środowiska akademickiego, że brak zajęć również nie jest jakimś niejasnym przypadkiem.
Siedem odpowiedzi:
#1
+106
Cape Code
2017-02-10 20:52:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ponieważ wymagania dla większości profesorów są takie, że bardzo niewiele osób można uznać za poważnych kandydatów od razu po uzyskaniu doktoratu.

Ponadto liczba osób z tytułem doktora poszukujących profesury znacznie przewyższa liczbę dostępnych stanowisk, co tworzy „zaległości”.

Te dwa są oczywiście skorelowane, ponieważ im wyższe jest zapotrzebowanie na współczynnik oferty, tym bardziej wybredne mogą być instytucje.

Więc nawet w przypadku, gdy ludzie rozwinęli umiejętności niezbędne do prowadzenia badań naukowych i nauczania na poziomie profesorskim podczas doktoratu (czego nie należy lekceważyć, ten poziom zwykle wymaga większego doświadczenia niż to, co może dać typowy doktor) , zwykle muszą spędzić kilka lat na prowadzeniu niezależnych lub mniej ściśle nadzorowanych badań wraz z mentorami i nauczaniem studentów jako postdoc, dopóki nie zdobędą stanowiska.

Zauważ, że większość badaczy ze stopniem doktora nigdy nie otrzymuje stanowiska wykładowcy.

Co masz na myśli mówiąc o niezależnych badaniach? Nie ma mentora / doradcy na postdoc?
@ankit relacja jest inna. Zwykle jest osoba mentorująca, często ktoś, kto zapewnia fundusze i wskazówki naukowe, ale zazwyczaj powinieneś być bardziej sam.
+1 za miłą odpowiedź. Dodam również, że wiele stanowisk badawczych w rządzie i przemyśle wymaga doświadczenia po doktoracie z tych samych powodów, co stanowiska akademickie.
Warto zauważyć, że jest to trend, który nie powinien wykazywać oznak spowolnienia. Coraz trudniej będzie zdobyć taką pozycję, bo coraz więcej osób będzie zdobywać tytuły.
„bardzo niewiele osób można uznać za poważnych kandydatów zaraz po uzyskaniu stopnia doktora” - A co z kandydatami posiadającymi stopień doktora Ivy-League?
@ClassicEndingMusic w badaniach, „Bluszczowa Liga” nie znaczy absolutnie nic: ważne jest, z jakimi ludźmi i działami pracowałeś / pod którymi pracowałeś i jak szanowani są w Twojej dziedzinie. Nawet wtedy sama praca ze wspaniałymi ludźmi nie gwarantuje, że sam jesteś wspaniały.
@ClassicEndingMusic to w zasadzie to samo. Oczywiście prestiż gra na twoją korzyść, a to oznacza, że ​​najprawdopodobniej spotkałeś się z bardziej rygorystycznymi standardami, lepszymi wskazówkami itp., Ale to tylko średnia. To nie znaczy, że jesteś automatycznie profesorem.
Jak więc to jest dokładne? Według wydziału matematyki Duke University wielu jego absolwentów otrzymało stanowisko asystenta zaraz po uzyskaniu doktoratu. https://math.duke.edu/graduate/prospective-students/placements
@ClassicEndingMusic Duke nie uczestniczy w konferencji lekkoatletycznej Ivy League; są członkiem ACC. (W innych wiadomościach dobrze jest się nie rozłączać, na której konferencji sportowej dana szkoła jest członkiem).
@MadJack Wiem. Próbowałem wskazać na to, że ci absolwenci dostali pracę na stanowisku adiunkta zaraz po uzyskaniu doktoratu bez stanowiska podoktoranckiego.
@ClassicEndingMusic Niewielu z nich otrzymuje stanowisko adiunkta (zwróć uwagę, że stanowisko „profesora wizytującego” jest zupełnie inne i bardziej przypomina postdoc). Również ci, którzy otrzymali stanowisko adiunkta, nie chodzili do bardzo wysokich szkół.
@ClassicEndingMusic zauważa, że ​​w matematyce tytuł „Adiunkt” czasami skutecznie wskazuje na stopień doktora.
#2
+53
Pete
2017-02-10 22:29:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W naukach ścisłych prosta odpowiedź jest taka, że ​​tworzenie doktoratów znacznie przekracza liczbę stanowisk wykładowców (patrz tutaj). W dawnych czasach (lata pięćdziesiąte - siedemdziesiąte) środowisko akademickie rozwijało się i nowi doktoranci mogli łatwiej zdobywać stanowiska wykładowców.

enter image description here

Uważam, że stanowisko postdoc zostało wymyślone jako naturalny sposób wykorzystania nadwyżki podaży. Który profesor nie chciałby mieć doświadczonego naukowca akademickiego, który już publikował w zespole za niską stawkę? To prawda, że ​​jest więcej umiejętności, które trzeba rozwinąć w przypadku świeżo upieczonych doktorantów, jak zauważono w innych odpowiedziach. Ale o to właśnie chodziło w przypadku młodszych wykładowców.

Nowsze pojawienie się stanowisk postdoc w naukach humanistycznych jest omówione w tym artykule.

Uznanie za rzeczową odpowiedź. Nadpodaż doktoratu to problem od dawna.
@Pete: Nie jestem pewien, czy się z tym zgadzam. Niels Bohr był postdocem Ernesta Rutherforda w latach dwudziestych XX wieku, a Heisenberg był postdocem Nielsa Bohra w czasie, gdy nie było nadwyżki doktoratów. (To nie są jedyne przykłady). Doktoranci często zajmowali stanowiska „współpracowników badawczych”, inną nazwę dla tej samej bestii, chociaż prawdopodobnie zasady były inne. Wydaje się, że główną motywacją było poszerzenie horyzontów badawczych. Zgadzam się z ideą nadpodaży w ostatnich czasach.
@ZeroTheHero Doskonałe przykłady. Jedną rzeczą, na którą chciałbym się przyjrzeć, są życiorysy nowo zatrudnionych (juniorów) wydziałów w XX wieku.
Co....! gdzie podziały się nadmierne doktoraty! Wiem, że konkurencja jest wszędzie, ale to szaleństwo ...
@ZeroTheHero: Nie byłem w stanie potwierdzić Twojego twierdzenia, że ​​„Niels Bohr był postdocem Ernesta Rutherforda w latach dwudziestych”: zob. Np. https://en.wikipedia.org/wiki/Niels_Bohr#Early_years. Rutherford zaproponował Bohrowi ** stanowisko lektora ** (nie jest to postdoc) w 1914 r., A Bohr przyjął go, ale nie mógł go objąć z powodu I wojny światowej. W latach dwudziestych Bohr był dyrektorem własnego instytutu, nazwanego później Instytutem Nielsa Bohra. Heisenberg odwiedził Bohra przez jeden rok akademicki, gdy był * Privatdozent * ... niemieckie stanowisko, o którym można argumentować, jest funkcjonalnie bardziej podobne do postdoc niż profesury.
@PeteL.Clark to stanowisko nie byłoby nazywane postdoc: było to raczej jakieś stypendium / staż. Źródłem mojego twierdzenia jest * Tworzenie bomby atomowej * autorstwa Richarda Rhodesa.
@PeteL.Clark W tym artykule wiki https://en.m.wikipedia.org/wiki/Niels_Bohr stwierdza się, że „Bohr otrzymał zaproszenie od Rutherforda do prowadzenia pracy podoktoranckiej na Uniwersytecie Wiktorii w Manchesterze”, ale wspomina się również o stypendium od fundacji Carlsberg, więc nie jest jasne, jaka byłaby współczesna terminologia.
@ZeroTheHero: Kiedy powiedziałem, że mam problem z potwierdzeniem tego, co napisałeś, uwzględniłem „lata dwudzieste”. Bohr miał 35 lat w 1920 roku; otrzymał Nagrodę Nobla w 1922 roku. Czy chcesz tylko zmienić daty? Wygląda na to, że tylko o to mi chodziło.
#3
+37
NMJD
2017-02-10 22:30:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedzi udzielone przez Cape Code i Paraquat obejmują kilka głównych powodów, dla których ktoś chciałby zdobyć tytuł doktora habilitowanego, ale są też inne powody - a także powody, dla których szkoła może słusznie uznać, że doktoranci są lepiej przygotowani na profesorów naukowych.

Dywersyfikacja doświadczenia badawczego. Jeśli jedyne szkolenie w zakresie niezależnych badań naukowych jest prowadzone przez doradcę doktorskiego, podjęcie działań w nowym obszarze może być trudne. Większość doktorów nie chce być naśladowcą badań swojego doradcy: prowadzi to do napięć międzyludzkich i jest bardziej prawdopodobne, że zostaniesz złapany na początku. Przeniesienie swojej wiedzy w nową dziedzinę w ramach postdoc może być cenne w:

  • Poszerzaniu technik badawczych, które znasz (np. Określone oprzyrządowanie, modele lub pomiary laboratoryjne)
  • Poszerzenie zakresu swojej specjalizacji
  • Opracowanie własnych podstawowych pytań badawczych, które nie są kopiami ani pochodnymi wypowiedzi doradcy.
  • Przeniesienie swojej specjalizacji do nowej dziedziny, aby wywrzeć wpływ inna perspektywa

Nauka zarządzania naukowcami Kiedy jesteś studentem, jesteś w okopach, wykonując właściwą pracę. Kiedy jesteś profesorem, zarządzasz grupą ludzi, którzy wykonują pracę. Dobre zarządzanie jest bardzo trudne. Czy zamierzasz nimi zarządzać? Może to przyspieszyć pracę, ale wtedy uniemożliwiasz uczniom rozwijanie niezależności, ponieważ na każdym kroku mówisz im dokładnie, co mają robić. Możesz również przegapić ważne pytania badawcze, które zadają i są zainteresowani. Czy będziesz bardzo zajęty? Mogą bezproduktywnie kręcić kołami, a nawet zakończyć program po tym, jak spędzisz czas i pieniądze na ich szkoleniu. Jak znaleźć równowagę? Czy uważasz, że szczęśliwi, usatysfakcjonowani i ciekawi doktoranci wykonują lepszą pracę? Jak upewnić się, że są szczęśliwi, usatysfakcjonowani i ciekawi, jednocześnie wykonując pracę i pisując dokumenty? Efektywne zarządzanie grupą to zestaw umiejętności, których zazwyczaj nie uczy się jako absolwent. Jednak podoktoranci często są mentorami dla absolwentów, a nawet mogą zarządzać niewielkim tematem badawczym w grupie, a to może budować te umiejętności zarządzania pod kierunkiem kierownika.

Granty na pisanie doświadczeń. Czasami doktoranci piszą stypendia lub pomagają profesorom w pisaniu stypendiów, ale niezbyt często. Postdoc może być dobrą okazją do wspólnego napisania wniosku o grant ze swoim PI, aby dać ci doświadczenie w pisaniu grantów. Możliwość sfinansowania badań jako profesor jest integralną częścią, a umiejętność efektywnego pisania grantów to umiejętność, której zazwyczaj nie uczymy absolwentów.

Stać się bardziej obecnym w swojej dziedzinie. Aby odnieść sukces jako profesor, musisz: zdobyć fundusze, publikować artykuły (tj. zdobywać artykuły w procesie recenzowania), być może znaleźć współpracowników, być zaproszeni do wygłoszenia przemówień itp. To wszystko jest trochę łatwiejsze, jeśli ludzie w Twojej dziedzinie wiedzą, kim jesteś. Jest wiele do zrobienia, aby skonfigurować laboratorium i rekrutować doktoranta na nowego profesora, a także będziesz mieć obowiązki wydziałowe (takie jak komisje) i wymagania dydaktyczne. Jeśli możesz zacząć prezentować swoje imię i nazwisko jako post-doktor, chodząc na wiele warsztatów i konferencji, to trochę mniej presji na ciebie, gdy próbujesz ustawić wszystkie inne kaczki w szeregu na etat.

+1, ponieważ jest to „kanoniczna” odpowiedź, którą słyszę, gdy ta debata pojawia się osobiście. Myślę jednak, że jest to trochę „teoretyczny powód”, dla którego doktorat * powinien * robić postdocs zamiast dlaczego to robią. Co więcej, myślę, że część osób, które ta odpowiedź reprezentuje, oczekuje się, że zrobią post-doc po uzyskaniu doktoratu (wyjaśnione przez inne odpowiedzi), a zatem celowo odkładają zdobywanie tych umiejętności i doświadczeń do czasu uzyskania post-doc.
#4
+13
daniel.heydebreck
2017-02-10 23:47:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Poniższy opis jest ważny przynajmniej w Niemczech, jakich doświadczyłem w naukach przyrodniczych. Nie jestem pewien, czy tak jest również w innych krajach.

W Niemczech musisz uczyć, gdy masz profesurę na uniwersytecie. Jest kilka wyjątków. Dodatkowo oczekuje się, że będziesz prowadzić grupę roboczą, uczestniczyć w spotkaniach wydziałowych, nadzorować doktorantów, oceniać prace licencjackie i magisterskie, pozyskiwać fundusze od osób trzecich i prawdopodobnie kilka drobnych rzeczy, o których zapomniałem. To bezpieczna pozycja i zarabiasz dobre pieniądze, ale nie zostało dużo czasu na badania.

Jako PostDoc (ale także jako starszy badacz ze stałą umową) również masz niektóre z tych obowiązków - ale nie wszystko i często możesz wybrać bardziej elastyczne, co robić. Ważnym aspektem jest to, że masz więcej czasu na prowadzenie badań (w porównaniu do bycia profesorem).

Co więcej, w przeszłości „Prof.” (a także „dr”) cieszył się bardzo dobrą opinią w społeczeństwie. Zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch do trzech dekad. Masz do czynienia ze studentami - szczególnie na pierwszym roku - (a w ostatnich latach z rodzicami !!!), którzy twierdzą, że mają dobre oceny i wyższą jakość wykładów. Ten ostatni jest właściwie aspektem pozytywnym. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że ​​ludzie często nie dostosowują się do nauczania uniwersyteckiego i oczekiwanych lekcji w szkole średniej zamiast wykładów (ale to już inna dyskusja).

Podsumowując , profesura a Niemieckie uniwersytety są lepiej płatne i bezpieczniejsze niż stanowisko PostDoc, ale wiąże się również z dużą ilością obowiązków, które wymagają dużo czasu, które tracisz na badania).

Cóż, Austria i Niemcy są zwykle bardzo podobne pod tym względem, aw Austrii nie dostaniesz profesury, chyba że wcześniej zrobiłeś badania podoktoranckie (i zwykle powinieneś być również za granicą). Tak więc większość doktorów, którzy chcą pozostać w środowisku akademickim, znajduje się w stanie między doktorantem a prof.
Ta odpowiedź dotyczy również Stanów Zjednoczonych, chociaż z pewnością niemiecki model stromej piramidy jest przypadkiem ekstremalnym. Ogólnie rzecz biorąc, okres postdoc to trochę miesiąc miodowy, tymczasowe zwolnienie z wielu obowiązków, które mogą odwrócić uwagę od wysiłków badawczych.
Może trochę przesadziłem. Profesura jest prawie nieodwołalna (z wyjątkiem przypadku popełnienia przestępstwa). Dlatego też możesz się odchylić i nic nie robić, gdy już to zrobisz. Ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​ci drudzy stanowią mniejszość. || Istnieje również kilka stałych stanowisk dla naukowców w pozauniwersyteckich instytucjach badawczych. To są dobre alternatywy dla profesorów.
Myślę, że sytuacja jest bardzo podobna w USA. Myślę też, że możliwe, że PO nie zastanawiał się nad różnicą między „nauczycielem zatrudnionym na uniwersytecie” a „profesorem”. Podczas gdy uczniowie będą nazywać każdego przed klasą „profesorem”, technicznie osiągnięcie tego tytułu wymaga znacznie więcej. Większość osób właśnie kończących studia doktoranckie nie jest nawet w stanie dostać stanowiska, na którym badania są częścią pracy, więc postdoc jest często jedyną opcją, w której można byłoby przeprowadzić badania.
#5
+8
Paraquat
2017-02-10 20:39:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W wielu krajach, aby ubiegać się o stałe stanowisko, potrzebujesz dobrej publikacji, a jedynym sposobem na uzyskanie dobrej publikacji jest praca podoktorska. Jest też znacznie więcej kandydatów niż stałych stanowisk (w każdym razie we wszystkich miejscach, w których pracowałem); doktor habilitowany opowiedział mi kiedyś o rozmowie kwalifikacyjnej, którą odbył w Oksfordzie, gdzie spotkał dwóch starszych profesorów ubiegających się o młodsze stałe stanowisko; nie trzeba dodawać, że nie byli zbyt zadowoleni ze swojego spotkania. Nie wiem, jak to jest w naukach humanistycznych, ale z jakiegoś powodu wiele prac, zarówno stałych, jak i kontraktowych, preferuje kandydatów, którzy mieli pewien stopień mobilności, tj. Prowadzili badania za granicą, a postdoc to dobry sposób to podczas budowania międzynarodowej sieci.

#6
+1
user3644640
2017-02-13 15:09:52 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby zrozumieć pytanie, ważne jest zrozumienie roli postdoc w karierze akademickiej. Jak ja to widzę:

  • Doktorant

Szkolenie na naukowca. Może skończyć jako badacz spoza środowiska akademickiego . Nawet niektóre stanowiska menedżera biznesowego wymagają MBA lub doktoratu.

  • PostDoc

Pełnoetatowy badacz w środowisku akademickim .

  • Tenure Track (Associate etc.)

Stopniowa zmiana z pełnoetatowego naukowca na pełnoetatowego menedżera.

  • Proferssor

Menedżerowie uniwersytetu.

PostDoc to sposób na zatrzymanie naukowców w środowisku akademickim. Prowadzą najlepsze badania, bo nie są już studentami, ale nie pełnią żadnej z kierowniczych obowiązków profesora. Jak zawsze, rzeczy mogą się różnić w zależności od każdego parametru, który możesz nazwać (czas, miejsce, pole, nastawienie ...).

W niektórych instytucjach istnieje również kwestia podziału obowiązków dydaktycznych.
Musiałem odciążyć niektóre z moich funkcji zarządczych, zatrudniając „menedżera programu”, który pomógł mi uporać się z artefaktami z wielu moich badań (takich jak sporządzanie miesięcznych i kwartalnych raportów z postępów dla kilkunastu różnych grantów), aby mieć wystarczająco dużo czasumentorować i zarządzać moim doktoratemstudentów i doktorantów oraz wizytujących naukowców z tytułem doktora, a także wnieść własną pracę do badań.
#7
+1
Mark
2017-02-13 19:36:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Na stanowiska na uczelniach badawczych napływają setki podań. Wnioski od świeżo upieczonych doktorantów są trudne do oceny (a tym samym nie mają prawie żadnych szans), ponieważ zazwyczaj nie jest możliwe ustalenie, które z pomysłów zawartych w rozprawie doktorskiej pochodziły od studenta, a które od doradcy.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...