Pytanie:
Jak odpowiadasz "Och, jesteś profesorem? Czego uczysz?"
Dnuorg Spu
2015-07-28 09:16:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podejrzewam, że każdy, kto jest profesorem, zna tę historię: spotykasz kogoś nowego w otoczeniu towarzyskim i okazuje się, że jesteś profesorem. Nieuniknione następne pytanie brzmi: „Och, czego uczysz?”

To całkiem rozsądne pytanie, a jedna prosta odpowiedź brzmi: cóż, powiedz im, czego uczysz! Ale pytanie to również pośrednio sugeruje, że profesorowie nie robią nic poza nauczaniem, a odpowiadanie na nie bezpośrednio wydaje się, że tylko wzmacniasz tę percepcję. Nie robi też nic, aby skierować rozmowę na inne pasje, takie jak zbieranie informacji i pisanie grantów.

P: Jak odpowiesz na to pytanie, nie będąc niegrzecznym, podczas gdy nadal malując bardziej reprezentacyjny obraz tego, co właściwie robi profesor?

Pisanie stypendiów to jedna z Twoich pasji?
Oczywiście @StephanKolassa:. Idź ostro lub idź do domu.
„każdy, kto jest profesorem” - podejrzewam, że można by to rozszerzyć na „każdego, kto pracuje na uniwersytecie”.
O jakim środowisku kulturowym mówimy? Podobno każdy, kto wykłada na amerykańskich uniwersytetach, nazywany jest „profesorem”, podczas gdy w Niemczech jest to bardziej szczegółowy tytuł i opis stanowiska. (Nie sądzę, żeby w ogóle doszło tutaj do zamieszania).
Miałem gorsze wersje tego wyrażenia. Jestem czarny, więc ogólnie mówi się: „Och, jesteś profesorem? Więc uczysz afrykańskich nauk?” Generalnie uciekam.
@JohnSmith szkoda, że ​​nie jesteś kobietą. Możesz wtedy cieszyć się zmieszaniem na ich twarzy, gdy próbowali zdecydować, czy będziesz uczyć afrykańskich czy Gender Studies.
@terdon: nie śmiej się, od czasu do czasu zapraszano mnie (przez e-mail) na spotkania kobiet wykładowców afroamerykańskich ze względu na moje imię (które nie jest John Smith).
@O.R.Mapper Myślę, że to pytanie rozciąga się na każdego, kto rozmawia z kimkolwiek spoza własnej branży.
@Raphael Kiedy byłem na uniwersytecie, pamiętam, że byli hierarchią, która zaczynała się od instruktora, czyli dla tych, którzy nie mieli doktoratu, ale byli w stanie prowadzić zajęcia z zasad. Byli wówczas adiunktowie, którzy byli nowicjuszami na swoim stanowisku i jeszcze nie osiągnęli etatu. Następnie byli adiunkci, którzy otrzymali mandat i wreszcie profesorowie zwyczajni. Nie znam różnicy między tymi dwoma ostatnimi.
Nie martw się, nawet jeśli całkowicie się pomylisz, prawdopodobnie zrobisz [dużo lepiej niż to] (http://www.math.rutgers.edu/~greenfie/mill_courses/math421/int.html).
po prostu powiedz uczniom, jakby byli przedmiotami, to jest fajniejsze. Możesz być bardziej kreatywny :).
Dlaczego zamiast tego powiesz „Jestem badaczem”?
W rzeczywistości w takim pytaniu używa się słowa „profesor” w jego dosłownym znaczeniu (ktoś, kto naucza jakiegoś przedmiotu swoim zajęciem). Niestety, słowo to zostało przywłaszczone, by odnosić się do innych, którzy tak naprawdę wcale nie nauczają, ale co dziwne, uważa się ich za wykraczających poza ten wysiłek - myślę, ze szkodą dla prawdziwych nauczycieli. Tak więc, pomimo być może nieświadomego nadużycia tego słowa przez osobę zadającą pytanie, osoba, która została poproszona, powinna odpowiedzieć z uprzejmością należną każdemu, kto komplementuje.
@MonkeyZeus rzeczywiście. Jestem inżynierem. „Och, czy możesz spojrzeć na mój samochód, wydaje dziwny dźwięk?” Obecnie jestem inżynierem oprogramowania. „Och, czy możesz naprawić mój komputer?” Odpowiedź brzmi prawdopodobnie, ale Twój lokalny mechanik jest prawdopodobnie tańszy i szybszy.
@StephanKolassa: to żart! Oczywiście nie piszę własnych dotacji.
Niczego nie uczę. Trenuję moich uczniów, aby uczyli się sami!
@RedSonja NIE POWIEDZ NIKOMU, że masz coś wspólnego z oprogramowaniem i komputerami! Będziesz bezlitośnie ścigany, będziesz próbował uciec, aby odzyskać swoje życie, w każdym człowieku dostrzeżesz potencjalnych petentów… powiedz im, że pracujesz z matematyką.
Hm, niektórzy profesorowie * tylko * nauczają i nie prowadzą badań. Na przykład ja.
Dlaczego uważasz, że konieczne jest korygowanie błędnych założeń dotyczących charakteru Twojej pracy, które ludzie mogą przyjmować na podstawie jednowyrazowego opisu? Jak zauważyli inni, ten sam problem występuje w przypadku wielu zawodów. Czy wiesz, jak przeciętny policjant naprawdę spędza dzień? Wskazówka: nie w dramatycznych pościgach samochodowych i bitwach z bronią, jak w telewizji. Jestem pewien, że kiedy mówię ludziom, że jestem programistą, nie mają pojęcia, co naprawdę robię przez cały dzień. Itd. Jeśli jesteś w sytuacji społecznej i masz ciekawe historie do opowiedzenia o swojej pracy, zrób to. Jeśli nie, to co z tego?
Nie zapominaj, że mentoring _jest_ nauczaniem, więc twoim obszarem badań jest to, czego uczysz studentów, doktorantów i innych współpracowników.
@ThorstenS. Cerować! Masz rację! Od czasu do czasu jestem nawet pytany o aktualne opłaty w firmach telekomunikacyjnych, kiedy ludzie wiedzą, że mam dyplom z inżynierii TLC! A kiedy dodam, że pracowałem głównie jako programista, raz na jakiś czas jestem pytany o cenę aktualizacji antywirusa !!! (* * * podwójny facepalm * * *)
Dla jasności pytanie, które profesorowie * chcą * usłyszeć, brzmi: „Jesteś profesorem? Czego badasz?”.
W języku francuskim nauczyciel w szkole średniej nazywa się „professeur”. Na niektórych uczelniach osiągnięcie stopnia „profesora” zwalnia z obowiązków dydaktycznych. A słowo to może oznaczać prawie wszystko pomiędzy. Szkol swojego nowego znajomego w subtelnych rozróżnieniach i utrwalaj pogląd, że „profesorowie” są nieziemscy, zaabsorbowani sobą i nietowarzyscy. Po prostu rozmawiają! Jaki pojedynczy czasownik opisuje profesora? "Co wyznajesz?" Muszę przyznać, że czasami robię coś w stylu, aby rozmowa była lekka. "Co pan doktor?" łamie lody szybciej niż „Boli mnie…”
Po prostu wyjmij swoje marionetki, wymieszaj i zrób krótką demonstrację.
@PaulButcher Myślałem, że to rozmowa o pracy.
Cześć @DnuorgSpu, możesz po prostu powiedzieć, że jesteś kierowcą limuzyny. Większość ludzi nie poprosi Cię o więcej. Znajoma mojej GF wspomniała kiedyś podczas kolacji, że jest dermatologiem, wszystko się zbierało i pytało ją o problemy ze skórą. Od tego czasu twierdzi, że jest gospodynią domową. Już nikt jej nie przeszkadza :)
Piętnaście odpowiedzi:
#1
+244
aparente001
2015-07-28 11:05:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zwykle jestem przydzielany do nauczania ____________ (np. wprowadzające zajęcia z biologii), ale tak naprawdę większość mojej pracy na uniwersytecie obejmuje badania z zakresu ____________.

Tak, zgadzam się z tym: KISS ... niech to będzie krótkie i proste ... Nie będziesz chciał wyjaśniać obowiązków profesora poza nauczaniem, gdy ktoś zada ci to pytanie. Więc daj wskazówkę, że nauczanie to nie wszystko, ale krótko :)
Oczywiście niewielu nie-naukowców będzie miało dokładne przeczucie, czym są „badania”.
@Raphael, i mam nadzieję, że to początek przyjemnej rozmowy… lub nie… Kilka dni temu znajomy zapytał mnie, co robi mój współmałżonek, a ja odpowiedziałem: „Fizyka”; wybuchnęła śmiechem, a ja nigdy nie rozumiałem dlaczego. Po tym rozmowa dobiegła końca.
@aparente001 Mogło być wiele powodów, ale z nastawieniem na grę słowami, tak jak ja, wydawało mi się to zabawną odpowiedzią. Weź pod uwagę, że każdy uczestniczy w „fizyce” - po prostu siedząc. (* Mimo że wyraźnie zamierzałeś zająć się akademickim działaniem związanym z fizyką *)
@aparente001 Jako wyjaśnienie wolę „Mężczyźni, którzy gapią się na tablice”. (W przypadku mojej grupy to dosłownie tylko mężczyźni.)
@Raphael https: // www.youtube.com / watch? V = tPR5O5e_DIc
@JackBauer Potrzebuję głośników w moim biurze i tej piosenki.
@aparente001 - fizyka to stare określenie na środki przeczyszczające, a nawet lewatywy. Gdyby ta osoba o tym wiedziała, rozumiem jej reakcję. Jeśli „robi” fizykę ...
#2
+77
ewormuth
2015-07-28 09:32:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mówisz: „Jestem profesorem informatyki”, „Jestem profesorem ekonomii” lub „Jestem profesorem języka angielskiego” i zobacz, dokąd prowadzi rozmowa.

Rozumiem, że chcesz wskazać osobie, że robisz wiele rzeczy poza nauczaniem, ale w otoczeniu społecznym jest to niewłaściwe.

Przy koktajlu nie będziesz w stanie zmienić sposobu postrzegania swojego partnera do rozmowy bez sprawiania wrażenia pretensjonalnego, prostackiego lub nudnego. Po prostu odpuść i zapytaj osobę w zamian: „Co robisz?”

Oczywiście możesz powiedzieć: „Uczę ekonomii, koncentrując się na X, Y i Z” ( Twoje zainteresowania badawcze) i zobacz, czy to wzbudzi ich zainteresowanie i doprowadzi do głębszej rozmowy. Jeśli nie, podejdź do baru i uzupełnij kieliszek.

_ „w kontekście społecznościowym jest to nieodpowiednie” _ Dlaczego?
Muszę przez cały czas wyjaśniać nieporozumienia (lub przynajmniej próbować) na temat mojej dziedziny (informatyka), więc drugie zapytanie @JiK's.
@Raphael Dokładnie dlatego, że musisz cały czas wyjaśniać błędne przekonania, jest to niewłaściwe w kontekście towarzyskim. Mogłeś sprawić, że pytający poczuł się jak idiota. Większość ludzi ma już wrażenie, że informatyka = programowanie w języku java / c ++. Bardzo trudno to zmienić w kilka minut. Taka jest moja opinia, niekoniecznie ewormuth.
@scaaahu Myślę, że jest to bardzo właściwe, aby (spróbować) naprawić nieporozumienia, które ludzie mają. Można to zrobić w sposób konwersacyjny (nie protekcjonalny / protekcjonalny). Z mojego doświadczenia wynika, że ​​ludzie są szczerze zaskoczeni i zainteresowani - po prostu nie wiedzą. Dodatkową korzyścią jest to, że stajesz się lepszy, ponieważ winda jest przeznaczona dla laików.
@Raphael Może masz szczęście. Moje doświadczenie jest odwrotne. Kiedy próbowałem, ludzie albo się odwracają, albo czują się znudzeni. Myślę, że wszystko zależy od otoczenia społecznego. Wiele osób, które spotkałem, nie studiuje. Pewnie dlatego.
Zgadzam się z ewormuth i scaaahu. Nikt nie dba o szczegóły. Bardzo trudno otrząsnąć się z percepcji. Na przykład, jeśli pracujesz z komputerami, powiedzą, że jesteś informatykiem i zrobią głupią uwagę, że dzwonią do ciebie, gdy będą potrzebować naprawy komputera. Stąd próba ich poprawienia stawia cię w pozycji obronnej. Istnieją sposoby na odzyskanie zdrowia, ale podawanie listy rzeczy, które robisz osobom, które nie są zainteresowane, nie jest rozwiązaniem.
W pełni się z tym zgadzam. Nie mamy prawa pouczać innych o zawiłościach naszej pracy, jeśli druga strona nie jest nimi zainteresowana. Jest wiele zawodów, w przypadku których opinia publiczna nie jest zbyt spójna z tym, jak wygląda rzeczywista codzienna praca. Nikt nie uważa, że ​​jego misją jest rantowanie na ten temat, gdy zostanie zapytany „więc co robisz?”. Powiedz, że jesteś prof. X lub że uczysz X na uniwersytecie Y. Jeśli zapytają o szczegóły, powiedz im. Jeśli nie, odpuść.
@xLeitix: „Nikt nie uważa, że ​​jego misją jest wypowiadanie się na ten temat za każdym razem, gdy zostanie zapytany„ więc co robisz? ”. [wymagany cytat]
@O.R.Mapper Correction: nikt * nie powinien * czuć, że to jest ich misja.
@xLeitix: W porządku. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, ale uważam je za słuszne bez dalszych cytowań;)
CaptainCodeman i scaaahu mają słuszny zamiar. Jeśli dana osoba jest na tyle zainteresowana, aby zadać dodatkowe pytanie, z pewnością rozpocznij rozmowę. Ale nie sądzę, aby moim zadaniem było rozpowszechnianie informacji, że na przykład profesorowie uniwersytetów pracują dłużej niż 12 godzin, które spędzają na nauczaniu, i nudzę się, gdybym o tym mówił, kiedy osoba pytająca była po prostu grzeczna rozmowa. Kiedyś na imprezie ludzi o typie psychologa (przepraszam!) Zapytałem mężczyznę: "Więc co robisz?" a on powiedział: „Dlaczego ważne jest, abyś wiedział?” To dość szybko zakończyło rozmowę.
** Prosimy o podjęcie rozszerzonej dyskusji na [czat]. **
#3
+62
Jun Sato
2015-07-29 03:42:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli otoczenie ma charakter czysto towarzyski, a nie zawodowy, ludzie chcą się spotykać i bawić. Więc mówisz: „Tak, prowadzę kilka kursów inżynierii oprogramowania, ale czy chcesz poznać najlepszą część bycia profesorem?”

I tak. Możesz teraz odwrócić publiczne postrzeganie wszystkiego, co robisz, to uczyć (co wydaje się być Twoim głównym problemem w Twoim oryginalnym poście), a jednocześnie możesz mówić o tym, co naprawdę robisz, cały czas będąc uprzejmym, zabawnym i towarzyskim , zazwyczaj będąc kimś, z kim ludzie chcą porozmawiać przy lampce wina.

Co o tym sądzisz?

Świetny. Dobra odpowiedź. O wiele bardziej społecznie kompetentni / świadomi niż wielu! :)
#4
+44
Dennis
2015-07-29 13:34:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skoncentruj się na ich intencjach, a nie na słowach

Kiedy myślisz o umiejętnościach społecznych, pierwotne pytanie:

o jesteś profesorem, czego uczysz?

Zwykle nie powinno być interpretowane dosłownie. Jeśli zostaniesz o to zapytany wkrótce po spotkaniu z kimś i powiedzeniu, że jesteś profesorem, można to zinterpretować w ten sposób:

Och, jesteś profesorem, to brzmi interesująco. Czy jest coś miłego, co chciałbym usłyszeć i chciałbyś opowiedzieć o tym? Aby zacząć od czegoś takiego, jak to, czego uczysz?

Aby uniknąć nieporozumień, chciałbyś oczywiście powiedzieć im, czego uczysz (przez podanie nazwy lub ładnego jednowierszowego opisu) , ale celem nie jest dokładna odpowiedź na ich pytanie. Celem jest miła rozmowa!

Więc moja rada:

  1. Aby uzyskać dobrą formę, odpowiedz, wymieniając swoją dziedzinę / czego uczysz w jednej linijce
  2. Skontaktuj się bezpośrednio, opowiadając o tym coś miłego (miłego dla was obu!). Jeśli osoba okazuje prawdziwe zainteresowanie, możesz zrobić to trochę bardziej szczegółowo, ale zwykle zaczynałbym bardzo krótko od maksymalnie 3 linii.

Przykład

Format mógłby być :

Jestem aktywny w {Field name or quick description} i jestem zajęty głównie {krótkim opisem tego, co naprawdę lubisz i co jest interesujące}

Zauważ, że nie mówię „ale”, ponieważ sugeruje to nieco, że zadali niewłaściwe pytanie.

Przykład tego formatu w praktyce:

Uczę informatyki, a obecnie prowadzę badania nad wykorzystaniem czujników do natychmiastowego wykrywania upadku seniorów i niemożności wstawania.

Ostatnia rada: zawsze znajdź sposób, aby można było się z tym połączyć . W większości przypadków oznacza to, że możesz skupić się na tym, jak wiedza jest (potencjalnie będzie) stosowana, ale czasami jest to trochę trudne. W takim razie powiedz coś zabawnego.

Ładny przykład, który kiedyś słyszałem:

Jestem profesorem matematyki w dziedzinie topologii, skupiam się na tym, co się dzieje, gdy nie obchodzi Cię różnica między dougnutem a filiżanką kawy.

O stary! Jestem skazany! „Uczę bezpieczeństwa komputerowego, a moje obecne badania dotyczą wykorzystania automatów komórkowych do rozpoznawania wzorców”. {martwa cisza}
@BobBrown, który faktycznie brzmi dla mnie fascynująco, ale rozumiem twój punkt widzenia: P Może „Badam, jak sprawić, by komputery rozpoznawały koty na zdjęciach” czy coś? To znaczy, jaki jest wynik końcowy, a nie proces?
@DewiMorgan Doskonały przykład, zawsze staraj się połączyć to z czymś zabawnym, nawet jeśli nie jest to ściśle to, co robisz. Nawiasem mówiąc, wciąż szukam zabawnego i zwięzłego sposobu na opisanie bycia architektem SharePoint innego niż powiedzenie „To takie szerokie, nawet * my * nie wiemy, jak to opisać”.
@BobBrown Powtarzaj za mną: „?. Informatyka Widzieliście te [zdjęcia koszmar pig-ślimak] (https://photos.google.com/share/AF1QipPX0SCl7OzWilt9LnuQliattX4OUCj_8EP65_cTVnBmS1jnYgsGQAieQUc1VQWdgQ?key=aVBxWjhwSzg2RjJWLWRuVFBBZEN1d205bUdEMnhB) od Google, takich jak to, tylko zupełnie inne”
@Thanby: „Pomagam zespołom pracować razem jak dorośli, a nie jak nieskoordynowane, wściekłe tłumy”? Zasadniczo, co osiągnąłeś pod koniec projektu? Mam nadzieję, że nie chodzi tylko o „zaprojektowanie jakiegoś sharepointa” :(
@BobBrown - Jednym z najtrudniejszych wyzwań w badaniach naukowych jest wymyślenie sposobu, aby wyjaśnić laikowi, co robisz, jednym, zrozumiałym zdaniem.
#5
+24
MonkeyZeus
2015-07-28 19:05:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Small talk to dokładnie to, small talk

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby druga osoba prosiła Cię o pouczenie jej o wszystkich aspektach Twojej pracy.

Druga osoba szczerze próbuje się z tobą połączyć, a robienie czegokolwiek poza tym, czego się oczekuje, sprawi, że będziesz wyglądać defensywnie i wywoła złą atmosferę przez resztę nocy.

Nawet jeśli są wystarczająco uprzejmi, by wysłuchać wszystkiego, co robisz, wywiera na nich dużą presję, aby spróbowali zapamiętać to na następne spotkanie z tobą. Zgadnij co, prawdopodobnie nie będą pamiętać i unikać rozmowy z Tobą z powodu lęku, że dowiesz się, że pamiętają około 10% tego, co powiedziałeś.

Moją sugestią jest, aby zachować to całkowicie przyjaźnie i być bardzo pozytywny i pełen pasji sposób, w jaki tworzysz swój ton.


Inna osoba:

Och, jesteś profesorem? Czego uczysz?

Ty:

W tym semestrze, który [wybrałem] lub [zostałem wyznaczony] nauczam o X, Y i Z. Rozumiem, że jesteś wykonawcą, czy to komercyjny czy mieszkaniowy?


To ma być interakcja tam iz powrotem. Jeśli nie będą dalej zadawać więcej pytań, po prostu nie będą potrzebować dalszych informacji.

Rozważ to teraz:

Spotkasz tę osobę na innym spotkaniu towarzyskim w przyszłości i może wyglądać mniej więcej tak:


Inna osoba:

Cześć Dnuorg Spu! Tak się cieszę, że cię spotkałem. Zastanawiałem się, czy możesz mi pomóc? Moje dziecko będzie w przyszłym roku uczęszczało na Twoją uczelnię i zastanawiamy się, czy masz jakieś informacje na temat stypendiów w X, Y i Z?

Ty:

Cóż, masz szczęście! Z całą pewnością wiem o grantach w X, Y i Z, piszę je.

Inna osoba:

Bez żartów! Jestem pewien, że spytałem, jak długo je piszesz?

Ty (teraz możesz rozkoszować się innymi aspektami):

Piszę je od ...


Przepraszam, jeśli ta odpowiedź jest zwięzła, ale zmagałem się z dokładnie tym samym problemem w moim zawodzie programistę WWW. Dowiedziałem się, że to nie o mnie i nie mogę nikogo zmusić, aby się o mnie dowiedział. Podczas small talk ludzie NIE Dbają o szczegóły. Mała rozmowa jest otwarciem na rozszerzoną dyskusję na przyszłość.

Myślę, że bardziej odpowiednim kontrapytaniem byłoby: „Rozumiem, jesteś wykonawcą; jakie kolory papieru wybierasz zazwyczaj podczas pisania umowy?”
@O.R.Mapper Nie zgadzam się. To nie powinno być kontr-pytaniem; ma to być kwestia „przepływu społecznego”. ** Nigdy ** nie odniesiesz sukcesu, jeśli nie nauczysz się nawiązywać kontaktów towarzyskich. Tak, ich wizja jest wąska, ale to nie znaczy, że Twoja musi być. Opadając na ich postrzegany poziom, uzyskujesz ich poziom widzenia.
To prawda, moja sugestia nie była do końca poważna. Właściwie to raczej należę do grona osób, które aktywnie próbowałyby naprawić błędne przekonanie (w końcu jak inaczej osoba na przyszłym spotkaniu społecznym mogłaby wiedzieć, że oprócz nauczania jest coś w rodzaju projektów lub grantów na uczelni?) . Zgadzam się z OP w tym sensie, że samo udzielenie odpowiedzi na pytanie sygnalizuje drugiej osobie, że ma ona całkowitą rację, a tym samym wzmacnia nieporozumienie. Uważam to za „opadanie do ich postrzeganego poziomu”, równie dobrze, poza niebezpieczeństwem, że jeśli później odkryją ...
... „prawda” (w sytuacji bardziej krytycznej niż zwykła rozmowa typu small talk), poczują się, jakbym ich oszukał („Musiał być w pełni świadomy, że gadam bzdury!” Jednak nie powiedział ani słowa ! Zamiast tego, w przenośni, pozwolił mi bezpośrednio wbiec na nóż. ”)
@O.R.Mapper Próbując aktywnie „naprawić” błędne przekonanie w nieodpowiednim momencie, gwarantujesz jedynie ciągłą ignorancję ze względu na pompatyczny charakter odpowiedzi. Druga osoba nie idzie do przodu w życiu, paradując wszystko, co jej powiedziałeś. Zamiast tego będą rozmawiać z innymi w następujący sposób: „Czy rozmawiałeś z tym profesorem?”, „Tak, polecam trzymać się z daleka. Przekształca małą rozmowę w wykład.”, „Och, co oni powiedzieli? "," Do diabła, jeśli pamiętam, po prostu chciałem się stamtąd wydostać. "
Być może miałeś wyjątkowo złe doświadczenia. W przeciwnym razie nie potrafiłbym sobie wyobrazić, by ktokolwiek z podstawowym poziomem zainteresowania rozmową zniechęcał się prostym wyjaśnieniem, takim jak „Właściwie to nie uczę, prowadzę eksperymenty”. Ilekroć do tej pory pojawiały się dla mnie równoważne sytuacje, takie stwierdzenie zwykle było początkiem długiej rozmowy, a nie jej końcem. Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu dana osoba od samego początku jest na kursie konfrontacji - czy to osobiście, czy w ogóle przeciwko „naukowcom” - wniosek „zaleca trzymanie się z daleka”. jest nieuniknione.
Jak przypomniały mi komentarze pod inną odpowiedzią, definicja „small talk” i oczekiwana szczerość kryjąca się za pytaniem różni się w zależności od kontekstu kulturowego, w którym się znajdujesz.
I wtedy wykonawca poczuje się urażony „Co !? Dlaczego zakładasz, że jestem wykonawcą roboczym, jestem inżynierem oprogramowania!” I może dużo mówić o tym, dlaczego inżynier oprogramowania to nie to samo, co programista, podczas gdy profesor może dużo mówić o tym, dlaczego profesor nie jest tylko wychwalanym nauczycielem. Chociaż, jak mówisz, to mała pogawędka, nie wychylaj się z formy, ponieważ ktoś nie zna tajników twojego zawodu.
@Johnny cóż, to znaczy, że działa, podnosząc small talk do medium talk!:)
#6
+22
Sverre
2015-07-30 13:21:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kiedy zobaczyłem ten post dwa dni temu, zdziwiło mnie, że wszyscy zdawali się zgadzać, że zadaje się im to pytanie rutynowo. Ponieważ nie pamiętam ani razu, kiedy ktoś mnie o coś takiego pytał.

Ale teraz rozumiem, dlaczego. To dlatego, że kiedy ktoś mnie pyta, czym się zajmuję, nigdy nie odpowiadam „jestem profesorem”. Odpowiadam „Jestem lingwistą”. Nigdy o tym nie myślałem, ale po prostu pomyślałem, że osoba, która mnie pyta, jest bardziej zainteresowana wiedzą, nad czym pracuję, niż znajomością nazwy mojego stanowiska.

Aby użyć przykładu spoza środowiska akademickiego , jeśli jesteś kominiarzem w Norwegii, oficjalna nazwa twojego stanowiska to w rzeczywistości „pracownik” (SKO 6014), ale trudno mi sobie wyobrazić, że kominiarze chodzą w kółko i mówią ludziom, że są „pracownikami”.

Jeśli więc przeszkadza Ci pytanie uzupełniające, które ludzie zadają ci, mówiąc im, że jesteś profesorem, sugeruję, abyś przestał mówić im nazwę swojego stanowiska i zamiast tego powiedział im, kim jesteś (matematyk , biolog, informatyk itp.).

Właśnie to. Jest to sytuacja stworzona przez siebie.
Najprawdopodobniej ktoś przedstawił cię jako profesora XXX.
@jf328 Nie. „Profesor” jest już rzadko używany jako tytuł w Norwegii, a już na pewno nie w mojej dziedzinie i moim pokoleniu. Po prostu nigdy nie słyszałem, żeby ktoś nazywał mnie „profesorem XXX” ani przedstawiał mnie jako takiego, i prawdopodobnie pomyślałbym, że to był żart, gdyby ktoś to zrobił.
Ach, przez „ty” miałem na myśli osobę ogólną, a konkretnie OP.
@jf328 W takim przypadku proponuję przekazać swój komentarz jako komentarz do pytania PO, a nie jako komentarz do mojej odpowiedzi.
@Sverre Ale to JEST komentarz do twojej odpowiedzi. Nawet jeśli zdecydujesz się nie przedstawiać się jako profesor X, ktoś inny może przedstawić cię jako profesora X, w takim przypadku nadal możesz otrzymać pytanie „czego uczysz”.
#7
+11
Agent_L
2015-07-31 16:07:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Profesor to nauczyciel.

W większości krajów kogoś, kto nie uczy, nie można nazywać „profesorem”. Nauczanie jest istotną częścią bycia profesorem. Ta pozycja jest określona przez nauczanie. Ich założenie, którego uczy profesor, jest słuszne.

Zakładasz, że są w błędzie, że myślą, że profesorowie tylko nauczają. Nie mogę się powstrzymać od założenia, że ​​jesteś w błędzie i myślę o „profesorze” po prostu jako o najwyższej randze, jakimś „generale”. Jest wielu ludzi, którzy chcą przywilejów profesorskich, ale bez kłopotów związanych ze studentami. Myślę, że nie ulega wątpliwości, że ludzie, którzy nie chcą uczyć i nie zdają sobie sprawy z wagi nauczania, nie powinni nigdy zostać profesorami.

Być może źle cię przeczytałem. Może jesteś tak oddanym nauczycielem, że nie możesz pomóc, ale poucz ich o tym, co naprawdę oznacza „profesor” (w twojej książce). Jeśli to prawda, powinieneś spróbować zostawić pracę w miejscu pracy. Nikt nie chce, aby udowodniono, że się mylił. Spotkania towarzyskie służą nawiązywaniu kontaktów, a nie zdobywaniu wiedzy. Powinieneś wziąć pod uwagę, że nikt tak naprawdę nie chce tej wiedzy, nikt nie lubi, gdy udowodniono, że się mylisz, a twoje wysiłki są daremne: wolą zapomnieć o „tym niegrzecznym frajerze”, gdy tylko odejdą.

Ty też przeceniasz małe rozmowa. Ludzie po prostu próbują znaleźć wspólny temat w rozmowie. Każdy może porozmawiać o szkolnym doświadczeniu. Możesz oczywiście rozmawiać o swoich badaniach - ale z definicji rozmowa jest dwukierunkowa. Ilu laików mogłoby prowadzić rozmowę na temat, o którym chciałbyś porozmawiać? Pamiętaj, że Ty też nie możesz mówić o szczegółach ich specjalności. Kiedy rozmawiamy z nieznajomymi, przeglądamy nasze oferty pracy tylko po to, aby zrobić wrażenie, które mogą zrozumieć, niekoniecznie prawdziwe wrażenie.

Jeśli nie chcesz rozmawiać o nauczaniu, nie wprowadzaj siebie jako nauczyciela. Przedstaw się w sposób, który przekieruje rozmowę na ulubioną część Twojej pracy.

Na koniec, jeśli nie chcesz brać pod uwagę tego, co tutaj napisałem, zawsze możesz odpowiedzieć:

Uczę X. Radzenie sobie z uczniami jest fajne / bolesne, ale prawdziwa atrakcja / ból głowy to ...

„Spotkania towarzyskie służą nawiązywaniu kontaktów, a nie zdobywaniu wiedzy”. - ciekawa perspektywa. Osobiście często nie udaje mi się pozyskiwać kontaktów, ale uspokajam się, mówiąc sobie: „Bycie tutaj nie jest całkowitą stratą czasu, przynajmniej mogę wykorzystać to tak zwane spotkanie towarzyskie do zdobywania wiedzy”.
@O.R.Mapper Tak, ale mówiąc „to nie jest całkowita strata czasu”, przyznajesz, że nie udało Ci się osiągnąć głównego celu, a stamtąd po prostu ocalić wszystko, co cenne :) Wracając do tematu: że można bezpiecznie założyć, że inni przyjechali tam, aby się bawić towarzysko, a nie po to, aby ich pouczać o znaczeniu słów. Wiedza może być przenoszona w modelu pull (jak twój), ale nie w modelu push (jak OP).
Na całym świecie jest wystarczająco dużo „profesorów” bez obowiązków dydaktycznych, więc myślę, że słowo to może mieć dwa znaczenia i nikt nie jest „wprowadzany w błąd”. [W tym jedna z najbystrzejszych osób, jakie znam.] Rzeczywiście, Oxford English Dictionary wyraźnie umieszcza tę rangę na pierwszym miejscu: „II. Zmysły związane z akademicką lub inną funkcją lub statusem zawodowym: 4. a. Uczelnia akademicka najwyższej rangi; spec. . (w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach anglojęzycznych) posiadający katedrę uniwersytecką na określonym wydziale lub przedmiocie. Również w Ameryce Północnej: każdy nauczyciel na uniwersytecie. ”
@Calchas Tak, a Wikipedia stwierdza: „Profesor jest nauczycielem akademickim i badaczem (…)”. Ścieżka kariery profesorskiej, która nie obejmuje nauczania, jest wyjątkiem. Założenie, że mamy do czynienia z typowym profesorem, który nauczał lub prowadził jakieś zajęcia w przeszłości, jest oczekiwane.
Podoba mi się ta odpowiedź. Jeśli nie chcesz "Czego uczysz?" aby być nieuniknionym pytaniem, powiedz ludziom, że jesteś badaczem. : ^)
Nie zgadzam się. Jest zawód profesora i są nauczycielami, a kiedy opuszczają szkołę, nie są już profesorami, dopóki nie zostaną ponownie zatrudnieni jako profesor. Istnieje również tytuł naukowy zwany profesorem i trzeba uczyć i prowadzić badania, aby go uzyskać. Po awansie mogą prowadzić ciężarówkę lub cokolwiek innego, ale nadal są profesorem. Profesorowie i profesorowie mają wspólne dziewięć liter i to nauczanie jest związane.
#8
+10
user37767
2015-07-28 21:36:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dlaczego po prostu nie powiesz im, w jakiej dziedzinie uczysz? Większość ludzi wie, że profesorowie również prowadzą badania, ale nie o to proszą. Zwłaszcza jeśli nie wiedzą zbyt wiele o tej dziedzinie, opowiadanie im o tym, co badasz, jest zbyt szczegółowe, chyba że specjalnie o to zapytają.

#9
+10
Sam
2015-07-29 21:19:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli nie chcesz być postrzegany jako profesor, nie mów, że jesteś profesorem, powiedz, że jesteś naukowcem. Termin ten zaczął oznaczać „każdego instruktora, zwłaszcza w specjalistycznej dziedzinie”, więc używaj terminu, który jest dokładniejszy do tego, co robisz.

#10
+9
Christos Hayward
2015-08-01 21:28:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niedawno było jedno spotkanie, podczas którego zadano mi pytanie i udzieliłem zwykłej, stosownej społecznie, zwięzłej odpowiedzi, aż po naciśnięciu przycisku „Oto, co się naprawdę dzieje”. Druga osoba (nie rozumiałem tego) była na tyle specjalistą, by chcieć odpowiedzi „Oto, co się naprawdę dzieje”. Ale miałem rację, udzielając krótkiej, uproszczonej odpowiedzi „dla ogółu społeczeństwa”, dopóki nie pojawiła się inna zachęta

„Daj mi tylko czas, nie buduj mi zegarka ____ing!”

To etykieta i reakcja, której nie chcesz.

„Więc czego uczysz?” to standardowe, społecznie odpowiednie pytanie. Odpowiedz, podając standardową, społecznie odpowiednią odpowiedź (np. „Chemia. Na czym polega Twoja praca?”). Przygotuj się na niepotrzebne wyobcowanie ludzi, jeśli potraktujesz to jako usprawiedliwienie inwazji i wyprostowania ich wyobrażeń o tym, kim jest profesor.

(Pamiętam, jak jeden z doktorantów matematyki powiedział: „Jak zazdroszczę ludzi z fizyki cząstek elementarnych! Mogą wyjaśnić innym, co robią w pracy. ”)

Jeśli jesteś matematykiem, możesz zainteresować się książką Theoniego Pappasa The Magic of Mathematics: Discovering the Zaklęcie matematyki; Przeczytałem jego wcześniejszy tytuł i stwierdziłem, że jest to najskuteczniejsze wyjaśnienie tego, co dokładnie matematycy robią dla czytelników, którzy mogą mieć wykształcenie naukowe lub nie. Jednak odradzam ci dodawanie ciężkiej lektury, aby pomóc innym ludziom zrozumieć, jak wygląda życie matematyka. Grzeczna rozmowa towarzyska nie wymaga przypisów, a dodawanie przypisów nie jest poprawą.

Po prostu udziel uprzejmej odpowiedzi i zdaj sobie sprawę, że pogłębienie rozmowy zwykle nie jest pomocne, ani dla Twojej reputacji, ani dla doświadczenie słuchacza w spotkaniu z tobą.

Podoba mi się historia o fizyce cząstek elementarnych!
#11
+8
CaptainCodeman
2015-07-28 16:35:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cóż, tak, większość zawodów ma nieco „ustalone” definicje i trudno jest nadać sobie etykietę, a następnie spróbować zmienić definicję tej etykiety w umysłach ludzi.

O wiele lepiej zacząć z etykietą, która bardziej przypomina to, z czym naprawdę się identyfikujesz.

Jeśli wolisz być znany jako osoba prowadząca badania, powiedz im, że jesteś badaczem. Jeśli wolisz być znany jako nauczyciel, powiedz im, że jesteś profesorem.

W każdym razie lepiej podać jak najwięcej szczegółów na temat tego, co faktycznie robisz, zanim zrezygnujesz z jednowyrazowej etykiety zawodu , ponieważ daje to szansę na wyjaśnienie tego, co robisz, zanim rozwiną się jakiekolwiek nieporozumienia, które będziesz musiał usunąć.

„Jestem badaczem i nauczycielem w X” wydaje się być poprawnym opisem, tak.
#12
+4
WFF
2015-07-28 17:36:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Osoba zadająca tego rodzaju pytania tak naprawdę nie chce zrozumieć Twoich badań ani Twojej kariery. Może po prostu chce coś powiedzieć lub pozwolić ci coś powiedzieć. Bez względu na to, czy zna twoje badania, czy nie, nauczanie to dobry temat związany z profesorami. więc moim zdaniem, jeśli zechcesz mu coś powiedzieć, to jest OK.

„jeśli chcesz mu coś powiedzieć, to w porządku” - a jeśli * nie * chcesz mu coś powiedzieć? Przecież przychodzą mi do głowy bardziej wartościowe sposoby spędzania czasu poza mówieniem czegoś do kogoś bezinteresownego, tylko po to, żeby coś zostało powiedziane.
@O.R.Mapper może chcą Cię tylko poinformować o swoim stanowisku pracy? : P
#13
+3
Phil
2015-07-30 07:17:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chciałbym szczerze odpowiedzieć na to pytanie i powiedzieć, że uczę X, a także prowadzę badania. Moim zdaniem wiele osób nie wie dokładnie, na czym polega praca profesora, więc nie bierz tego do siebie, jeśli zakładają, że tylko uczysz. Jako profesor informatyki, kiedy rozmawiam z osobami spoza uniwersytetu, może się zdarzyć, że niektórzy pomyślą, że uczę naprawy komputera lub mają inne nieporozumienia. Moim zdaniem nie powinieneś brać tego do siebie i wyjaśniać, co robisz. Spróbowałbym wyjaśnić za pomocą prostych słów, a jeśli osoba zada więcej pytań, podałbym więcej szczegółów. Jeśli nie, to nie będę rozmawiać o szczegółach, a może na inny temat.

#14
+3
Christos Hayward
2015-08-01 22:57:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Opracuj teorię obcych umysłów i wykorzystaj ją.

W Profoundly Gifted Magazine Interviews Charles Wallace Murry z A Wind in the Door , jest dyskusja na temat „teorii innych umysłów” jako istotnej zarówno dla uzdolnień, jak i spektrum autyzmu (nie próbuję tu nikogo diagnozować jak w widmie, czy nie w widmie; zasada jest ogólna):

Charles Wallace: Jeśli mogę szanghajowi nadać sposobność, by podążać za słowami: „Jeśli w pokoju jest słoń, przedstaw go ... ”?

Głęboko Utalentowany: Tak?

Charles Wallace: Zespół Aspergera.

Głęboko Utalentowany: To trochę jak głębokie uzdolnienie, nie ?

Charles Wallace: Pozwólcie mi spokojnie policzyć do dziesięciu ... Ok ...

Czytałem David Pollock's Third Culture Kids: The Experience of Growing Up Among Worlds i powiedziałem: „To ja!” Potem przeczytałem Driven to Distraction Edwarda Hallowella i nabrało to sensu. Następnie przeczytałem, za radą lekarza, Kompletny przewodnik po zespole Aspergera Tony'ego Attwooda i moja odpowiedź była bardziej uprzejmą formą: „ Koleś ... podaj mi cokolwiek to jest jest to, że palisz! "

...

Ponadto, i tutaj mniej interesuje mnie związek między głębokimi uzdolnieniami a zespołem Aspergera niż niewłaściwie czytanymi badaniami, istnieje spójne odkrycie, że dzieci z normalnym IQ i autyzmem mają znacznie lepsze wyniki w tym, co niestety łączy się jako „ teoria innych umysłów ”.

O wiele lepsza interpretacja danych Attwood może pochodzić z podziału teorii innych umysłów na oddzielną teorię podobnych umysłów , a także teorię obcych umysły . Teoria podobnych umysłów sprawdza się w przypadku domowników lub gości; dlatego ktoś z normalnym IQ i autyzmem, otoczony kolegami z klasy z normalnym IQ i autyzmem będzie opierał się na teorii podobnego umysłu . Ale poza tym, jak można ją udoskonalić w praktyce, teoria podobnych umysłów , która jest praktycznie bezpłatna dla każdego, nie jest szczególnie zarezerwowana dla większości ludzi (nie) dotkniętych stanem XYZ. Z pewnymi prawdziwymi wyjątkami, takimi jak Tay-Sachs, wszyscy dogadują się ze swoimi ziomkami. Utalentowany i głęboko utalentowany klik ze swoimi towarzyszami; Ludzie z zespołem Aspergera klikają ze swoimi towarzyszami; Aby wybrać kilka różnych grup demograficznych, różne subkultury geeków, osoby współzależne, uzależnione i różne odmiany queer, równie dobrze należy kliknąć. Każdy dostaje teorię podobnych umysłów praktycznie za darmo; zakres użyteczności zależy od tego, jak rzadko lub często spotyka się podobne umysły, a to mocno obciąża kostki w podejściu Attwood.

Porównanie, którego dokonuje Attwood w kontaktach z osobami z normalnym autyzmem, ładuje kości w sposób, który jest całkowicie niesprawiedliwy. Porównanie jest to teoria podobnych umysłów ze strony normalnych autyzmu do teorii obcych umysłów Aspergera; nigdy, przenigdy nie testuje normalnych osób z autyzmem pod kątem ich zdolności do odnoszenia się do obcych umysłów, ani też nigdy nie testuje pacjentów z zespołem Aspergera pod kątem ich zdolności do odnoszenia się do podobnych umysłów. I choć nie są pewni, jak dalece dotyczy to pacjentów z zespołem Aspergera z normalnym IQ, pacjenci z zespołem Aspergera często podejmują herkulesowe i trwające całe życie wysiłki, aby rozwinąć „ teorię obcych umysłów ”, a rezultatem jest nie tylko to, że łączą , być może niezgrabnie, z ludźmi w tym samym wieku i statusie społeczno-ekonomicznym; tworzą bardzo bliskie związki między wiekiem, rasą i płcią, a także ze zwierzętami, które mogą zacząć się bać ich. Teoria obcych umysłów jest dokładnie dopracowana, nawet jeśli nie zastępuje ona teorii podobnych umysłów , a kiedy zostanie dopracowana, ta teoria obce umysły sięga znacznie, znacznie dalej niż osoby normalne autyzmu opierające się na teorii podobnych umysłów .

( Przeczytaj cały wywiad. ")

Opracuj teorię obcych umysłów i wykorzystaj ją w odniesieniu do ludzi, którzy pytają, jakiego przedmiotu uczysz.

Jeśli o to chodzi, jest wiele okazji do teorii obcych umysłów wśród matematyków. Matematycy jednej specjalności z reguły nie mogą tak naprawdę prowadzić profesjonalnej rozmowy z matematykami innej specjalności (dyscyplina ta osiągnęła na tyle labiryntową specjalizację, że jest to rzadka bestia matematyka, która potrafi zrozumieć 13 z 50 referatów przedstawionych na matematyce konferencja). Różne adaptacje są odpowiednie dla studentów matematyki i studentów studiów licencjackich, rozmówców z nauk matematycznych, dyscyplin, które nie są tak naprawdę matematyczne, ale używają statystyk, nauk humanistycznych, które nie mają pretensji do bycia tak samo naukowcami jak ludzie tak zwane „nauki ścisłe” podobne do fizyki (więcej), wykształcone osoby nie będące uczniami, dorośli, dzieci. Do wszystkich tych odbiorców najlepiej dotrzeć za pomocą jakiejś formy budowania mostów z uwzględnieniem kontekstu, wraz ze świadomością, że możesz nie być w stanie przekazać wszystkiego, czego chcesz (NIE jest to problem, który dotyczy tylko naukowców!).

Krótko mówiąc, popracuj nad swoją teorią obcych umysłów i wykorzystaj ją .

#15
+2
Christos Hayward
2015-08-02 23:42:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ryzykując wywołanie gniewu, zamieszczając trzecią znacząco inną odpowiedź na to pytanie, a jeszcze bardziej irytującą kwestią:

Oczywiście chcesz być naprawdę zrozumiany. ( Ja też). Tak więc, wyobrażam sobie, czy wszyscy, którzy rozważali ten wątek, i prawdopodobnie wszyscy, którzy zapytali „Czego uczysz?”

Co możesz zrobić, aby zrozumieć innych i dać im czego od nich chcesz?

Wiele zawodów i wielu ludzi nie jest dobrze rozumianych przez świat zewnętrzny. Jeśli mogę oprzeć się na bestsellerze, który nie ma lub nie zasługuje na szacunek w akademii, mechanik samochodowy jest prawdopodobnie bardzo niezrozumiany. Ludzie myślą, że mechanik to ktoś, kto poluzowuje śruby, przesuwa zespoły i wymienia części, takie jak paski klinowe. Ale od wewnątrz to może 10% zakresu obowiązków mechanika samochodowego. Lwia część opisu zawodu mechanika polega na ustaleniu, czasami na podstawie słabych, niejednoznacznych lub zagmatwanych dowodów, co jest podstawową przyczyną problemu mechanicznego. To to samo, co rozwijają się programiści komputerowi, z tym wyjątkiem, że mechanik debuguje metalowy system mechaniczny zamiast kodu w komputerze. Niedoceniany mechanik samochodowy to w jednej części robot samochodowy (który częściowo demontuje i ponownie składa samochody) i dziewięcioczęściowy detektyw (który wykorzystuje wskazówki, aby zidentyfikować pierwotną przyczynę niepożądanego zachowania - lub jego braku).

Jeśli nie podoba ci się, że ludzie nie rozumieją pewnych podstawowych dla ciebie rzeczy, co możesz zrobić, aby dać innym zrozumienie, którego szukasz, ale którego nie otrzymujesz?

(PS Jeśli chcesz zacząć od mola książkowego, możesz spróbować Proszę, zrozum mnie!)To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...