Pytanie:
Czy powinienem dostać list polecający od mojej matki, która jest znanym badaczem w mojej dziedzinie?
SuperHeroY
2017-09-02 10:40:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moja mama jest dość znaną badaczką (ma doktorat) w dziedzinie, w której chcę zrobić doktorat. Pracuje w przemyśle (nie w środowisku akademickim). Pomogłem jej w udanych projektach. Wie więcej o mojej pracy niż moi profesorowie, ponieważ pracowaliśmy razem znacznie dłużej.

Czy warto poprosić ją o list polecający? Ponieważ nasze osobowości są bardzo podobne, może ona wskazać na duże prawdopodobieństwo, że odniesie sukces tak jak ona?

O pracy, którą wykonałeś, powinieneś napisać w swoim osobistym oświadczeniu.Ale musisz podkreślić * swoje * umiejętności, a nie spierać się o to, co zrobiła twoja matka.
Jeśli pomogłeś jej w udanych projektach, to z pewnością spotkałeś i pracowałeś z jej kolegami.Idealnie nadadzą się na list polecający.
„Ponieważ nasze osobowości są bardzo podobne, może ona wskazać na duże prawdopodobieństwo, że odniesie sukces tak jak ona?” „To jest całkowicie błędne.Życie nie jest deterministyczne.
Na tej stronie jest kilka podobnych pytań, które można znaleźć za pomocą prostego wyszukiwania.Na przykład [ten] (https://academia.stackexchange.com/q/95366/48776) lub bardziej ogólnie [ten] (https://academia.stackexchange.com/questions/37097)
@EricDuminil Jak wykazać, że życie nie jest deterministyczne, ma być odpowiedzią na stwierdzenie prawdopodobieństwa?Prawdopodobieństwo jest * oparte * na fakcie, że życie nie jest deterministyczne.
@JohnColeman: OK.Chciałem powiedzieć, że nie można wiedzieć, skąd wziął się jej sukces.Mogła to być inteligencja, wytrwałość, znajomości lub zwykłe szczęście.
@JohnColeman W rzeczywistości większość miar „inteligencji” itp. Wykazuje * powrót do średniej *, a nie dziedziczenie bardzo wysokich (lub niskich) indywidualnych wyników.W każdym razie, dlaczego * zakładasz * (bez dowodu), że odziedziczyłeś swoje cechy po matce, a nie po ojcu?„Pomaganie jednemu z rodziców” wydaje się bardzo odległe od „niezależnych badań” IMO.
@alephzero "dlaczego zakładasz ..." * Ja * niczego nie zakładam.Po prostu nieco pedantycznie wskazałem, że niedeterministyczna natura życia nie podważa twierdzeń probabilistycznych, ponieważ to drugie zakłada pierwsze.Regresja do średniej jest dość istotna i sprawia, że jest prawdopodobne, że OP będzie * mniej * skuteczny niż ich matka, co jest zgodne z faktem, że bycie dzieckiem tej matki sugeruje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu lepszego niż przeciętny.Dzieci profesjonalnych sportowców wydają się być bardziej wysportowane niż większość, choć niewiele z nich jest wystarczająco dobrych dla zawodowców.
„Moja mama jest dość znaną badaczką (ma doktorat)” Byłoby niezwykle niezwykłe, gdyby znany badacz _nie_ miał doktoratu.
Nawet zapytanie jej postawiłoby ją w niezwykle trudnej etycznej sytuacji.Jest to również równoznaczne z szantażem emocjonalnym.To nie jest dobry początek dla kogoś, kto powinien spróbować wyrobić sobie markę.
Jako „słynny badacz” z tytułem doktora, twoja matka prawdopodobnie ma dobre pojęcie o tym, jak rzeczy działają w środowisku akademickim i co jest etyczne / zalecane.Co * ona * mówi o możliwości napisania listu rec?
Odpowiedź na to zależy od tego, ile innych osób zamierzasz poprosić o listy.Jeśli możesz pokazać pół tuzina listów polecających od bardzo szanowanych naukowców w Twojej dziedzinie, nie byłoby właściwe pominięcie tego, który zna Cię najlepiej.Ale jeśli masz zamiar pokazać komuś pojedynczy list, a tak się składa, że pochodzi on od Twojej matki, odniosą wrażenie, że jedyną osobą, do której możesz Cię polecić, jest Twoja mama - i to z pewnością jest negatywna rekomendacja, a nie pozytywna.jeden.
Odkładając na bok prawdopodobieństwa i statystykę: genetyka i dziedziczenie dają tylko potencjał i / lub możliwość.Tworzy cię historia osobista (Vita), wewnętrzna i zewnętrzna.Np. Był pewien potencjał, żebym został rzeźbiarzem w kamieniu (mój ojciec był rzeźbiarzem kamienia na niemieckim stopniu „mistrza rzemieślnika”).Jednak mały kawałek używanego urządzenia elektronicznego zawierającego procesor 386, który w rzeczywistości był prezentem dla mojej siostry (ale którego wtedy nie używała), wciągnął mnie w karierę na ekranie, programując wszelkiego rodzaju rzeczy.Patrząc wstecz, naprawdę nieprawdopodobne i nieprzewidywalne wydarzenie.
@DavidRicherby: „Byłoby niezwykle niezwykłe, gdyby sławny badacz nie miał doktoratu”: Teraz jestem dziurawiony.Jednak stopień doktora nie jest jedynym stopniem doktorskim w kontekście ogólnoświatowym (pytanie wydaje się również nieokreślone w odniesieniu do kraju).Ale twoje stwierdzenie jest uogólnione, zgadzam się, to nie jest norma;jednak samouk i samouk, mam ochotę zwrócić na to uwagę: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_autodidacts
@phresnel Po prostu wskazujesz mi na to: bycie sławnym badaczem bez doktoratu jest tak niezwykłe, że stworzyli o tym stronę w Wikipedii.Ponadto duża część osób w sekcji naukowców pochodzi z czasów, zanim doktoraty stały się niemal powszechne wśród naukowców i kiedy wiele badań przeprowadzili entuzjastyczni amatorzy.
Tak, powinieneś.
@DavidRicherby: Tak, oczywiście.Sformułowałem to trochę głupio, a ta strona nie miała na celu przeciwstawienia się twojemu argumentowi, ale (jak już powiedziałeś), aby dodać do niej anegdotę i ostrzeżenia dla nas, autodydaktycznych multipotencjalnych buntowników.Jako kolejna anegdota: właśnie dowiedziałem się, że stopień doktora nie jest wymagany, aby zostać lekarzem (według [Zeit] (http://www.zeit.de/2011/10/Wert-des-Doktortitels), około 20%lekarze w Niemczech to nie lekarze) :)
@phresnel OK, bez obaw.
Nie, to nie jest dobry pomysł.Jeśli jest dobrze znana i dobrze skomunikowana, możesz to zrobić o wiele łatwiej.
Twoja matka może poprzeć Twój wniosek, ale (a) musisz ujawnić związek, oraz (b) dodatkowo potrzebujesz rekomendacji od kogoś niezależnego.
Nawet w sytuacji takiej jak William Henry Bragg (ojciec) i Lawrence Bragg (syn), którzy w końcu otrzymali nagrodę Nobla (Sir Lawrence, zaledwie 25 lat), czy starszy Pierre Curie i Marie Curie, a następnie Frédéric Joliot-Curie i Irène Joliot-Curie (wszyscy czterej mają co najmniej jedną nagrodę Nobla), prawdopodobnie nie zaczęli spierać się o „… ale jestem krewnym…”, ale byli w stanie znaleźć odniesienia spoza rodziny.Profesor Sauer raczej nie ubiega się o granty badawcze w stylu „… z rekomendacji mojej żony, kanclerz Merkel”.
Sześć odpowiedzi:
#1
+107
Morgan Rodgers
2017-09-02 10:58:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powiedziałbym, że nie, to bardzo zły pomysł. Twoja matka, mówiąca o tym, jakie masz szanse na sukces, prawdopodobnie nie będzie miała dużego znaczenia. Co jeszcze powiedziałaby twoja matka? Jeśli mało prawdopodobne jest, że odniesiesz sukces, czy tak powiedziałaby? (nawet gdyby to zrobiła, ludzie czytający list postrzegają ją jako taką, że nie zrobiłaby tego)

Dlaczego w ogóle wiedzą, że to jego matka?Czy Phd.Anna Barley, matka Boba Barleya?
@Mayou36 Myślę, że byłoby bardzo nieetyczne napisanie rekomendacji dla bliskiego krewnego bez ujawniania związku.
@Mayou36 Ponadto środowisko akademickie to mały świat i jeśli przypadkowo dowiedzą się o związku, kandydat może pożegnać się ze stanowiskiem, a ich matką z częścią swojej reputacji.
Ta odpowiedź zakłada, że list polecający ma na celu stwierdzenie, że kandydat „prawdopodobnie odniesie sukces”.Podczas gdy celem listu polecającego jest pomoc w ocenie potencjalnego sukcesu kandydata, sam list powinien zawierać * fakty dotyczące pracy kandydata *.Na przykład „Wiem, że ta osoba jest mądra, ponieważ rozwiązała trudny problem XYZ” lub „Wiem, że ta osoba dobrze działa na osi czasu, ponieważ ukończyła projekty A i B jednocześnie w terminie sześciu miesięcy”.
@DanielSank Pytanie dotyczyło konkretnie tego, że „potrafi wskazać duże prawdopodobieństwo sukcesu”, dlatego moja odpowiedź skupiła się na tym.Chodzi jednak o to, że matka prawdopodobnie przeceni wagę swojej pracy i uczciwie w projektach, nad którymi razem pracowali, zawyżać wkład dziecka (a przynajmniej z punktu widzenia recenzenta są to możliwości).
Lub próbując być uczciwym i uczciwym, nadmiernie rekompensuj i niedoceniaj wkład swojego dziecka.
@PatriciaShanahan, z pewnością, ale może to być mały dodatek.To nie jest ważna część.Zgadzam się z ogólnymi ustaleniami, że „prawdopodobnie odniesie sukces” lub „posiadanie podobnych osobowości” (jak stwierdzono w PO) to oczywiście nic, co chciałbyś napisać w * liście polecającym *.Przypuszczałem, że list zawiera, jak AFAIK dobry list polecający, tylko kilka faktów na temat osoby i dlaczego (lub z powodu jakich zdolności lub osiągnięć) autor poleciłby ucznia.
Z drugiej strony, jeśli rekomendacja jest zła, to zostanie potraktowana poważnie.To jednokierunkowa grzechotka.
#2
+54
Patricia Shanahan
2017-09-02 18:43:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Twoja mama nie jest odpowiednią osobą do napisania listu polecającego. Nawet ludzie, którzy znają ją zawodowo, mogą nie wiedzieć, czy może napisać o tobie naprawdę obiektywny list. Jeden z współpracowników twojej matki może być dobrym pisarzem listów, jeśli oboje znają twoją pracę i są wystarczająco niezależni od twojej matki, aby nie mieć konfliktu interesów.

Jeśli to nie pomoże, nadal możesz omawiać projekty, które pracowali z nią i być może wskażesz, że nie masz dla nich listu referencyjnego z powodu konfliktu interesów.

Chociaż twoi profesorowie nie pracowali z tobą tak długo, czytelnicy będą bardziej ufać obiektywizm. Prawdopodobnie pracowali z tobą tyle samo, co z innymi studentami na podobnym etapie, dla których piszą listy. Są w lepszej pozycji, aby wiedzieć, jak wypadasz na tle innych.

#3
+25
Keith
2017-09-03 03:48:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

List od matki nie tylko byłby dyskontowany, ale mógłby mieć negatywny wpływ.

Po prostu nasuwa się pytanie: „Dlaczego ta osoba nie może znaleźć kogoś niezależnego do napisania referencji?”

#4
+10
David Richerby
2017-09-03 00:47:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie, nie proś o list polecający od matki. W każdym razie wątpię, żeby napisała dla ciebie taki list.

Listy polecające od bliskich krewnych nie są akceptowane, ponieważ nie można ufać, że są obiektywne. Często zdarza się, że formularze zgłoszeniowe wyraźnie mówią, że sędziowie nie mogą być bliskimi krewnymi.

#5
+10
Wrzlprmft
2017-09-04 15:35:32 UTC
view on stackexchange narkive permalink

TL; DR: Nikt przy zdrowych zmysłach nie przyjąłby twojej aplikacji, ponieważ mogłoby to spowodować dla nich znaczne szkody.

Chcę dodać perspektywę decydenta W tym wszystkim zakładam, że nie ma wyraźnej zasady przeciwko rekomendacjom ze strony bliskich krewnych - bo w przeciwnym razie sytuacja i tak jest bardzo jasna. i nie powszechne.

Gdybym musiał podjąć decyzję o zatrudnieniu lub przyjęciu, a zgłoszenie zawierało zalecenie matki wnioskodawcy, prawdopodobnie odrzuciłbym je natychmiast (nawet gdybym nie przeczytał ani jednego słowa z Gdyby moim zadaniem było formalne rozpatrywanie wniosków, zanim dotrą one do tych, którzy faktycznie podejmują decyzje, upewniłbym się, że nigdy nie zobaczą tego listu, a także gdyby rekomendacja była autorstwa kogoś, kto ma nazwisko i biografię, prawdopodobnie są związane z aplikacją i sprawdziłbym.

Przyczyna jest następująca: Jeśli ktoś dowie się, że podjąłem pozytywną decyzję na podstawie wniosku zawierającego list polecający od oczywistego krewnego, mogę zostać posądzony o zrobienie zła decyzja, ignorowanie rażącego konfliktu interesów. nie ma znaczenia, czy dokładnie uwzględniłem konflikt interesów; nie ma nawet znaczenia, czy faktycznie przeczytałem zalecenie - bo w takiej sytuacji ciężar dowodu spoczywa przede wszystkim na mnie. możliwe konsekwencje to procesy sądowe, koniec mojej kariery itp. jedynym sposobem uniknięcia tego problemu jest odrzuć swój wniosek (a fakt, że skorzystałeś z rekomendacji bliskiego krewnego, będzie dla mnie wystarczającym argumentem).

I dla pewności: ukrywanie tego konfliktu interesów też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ prawie całkowicie zrzuca winę za to na ciebie (nie żebyś był w dobrej sytuacji, gdybyś to ujawnił i został zatrudniony).

#6
-6
Nelson
2017-09-02 22:12:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Może napisać list polecający, ale nie dlatego, że jest Twoją matką.

Jeśli pracowałeś z nią i byłeś jej raportem, może napisać list polecający jako Twój przełożona , a nie twoja matka.

Jeśli nigdy nie pracowałeś z nią w odpowiedniej dziedzinie badań, list nie ma znaczenia.

Nie rozumiem, dlaczego tę odpowiedź należy zlekceważyć.Nie jest wcale oczywiste, że jest to jego matka sama w sobie, więc pisząc jako doktor.A. Jęczmień jest naprawdę możliwy.
@Mayou36: Czy poważnie sugerujesz ukrywanie (lub nie wspominanie) faktu, że autorem listu polecającego jest matka?
Tak, nie wspominając.Bo jeśli poleca się jako przełożona, to fakt, że jest jego matką, jest jakoś nieistotny.Lub co najwyżej możesz dodać go jako małą notatkę boczną.Ale czy zazwyczaj ma znaczenie, co w życiu robi mój przełożony?Czy taki związek jest powodem, żeby to napisać?
Ale ona ** jest ** jego matką.To, czy czytelnicy mogą ** powiedzieć **, że jest jego matką, nie ma znaczenia.
Jeśli fakt, że pisarz jest matką OP, a list zostanie odrzucony po prostu z powodu związków biologicznych, czy nie jest to jawna rażąca dyskryminacja?Mówimy, że ten doktor jest szanowanym naukowcem, ale kiedy w grę wchodzi jej dziecko, jej wiarygodność znika?Zdaj sobie sprawę, że komentarz dotyczący „podobnej osobowości” jest prawdopodobnie myślą z PO.
@Mayou36 Tak, ma to znaczenie, ponieważ tak jak w tym przypadku może wystąpić rażący konflikt interesów.
Zobacz także [to pytanie] (https://academia.stackexchange.com/q/95366/20058) i [to] (https://academia.stackexchange.com/q/37097/20058).
@Nelson tak, przepraszam, ale nawet szanowany naukowiec (kobieta czy mężczyzna, nie ma znaczenia) nie jest wiarygodny, jeśli chodzi o mówienie o zdolnościach ich dziecka.Tak po prostu działa nasz świat (środowisko akademickie i wszystkie inne dziedziny życia, które znam), w przeciwieństwie do planety, na której myślisz, że żyjesz.I nie, nie jest to „dyskryminacja” w ramach jakiejkolwiek przyjętej definicji tego terminu, a raczej jest to standardowa praktyka oparta na dobrze ugruntowanych spostrzeżeniach dotyczących ludzkiej natury.
* Oczywiście * rodzic nie jest wiarygodny, opisując możliwości / osiągnięcia swojego dziecka.Z pewnością będą stronniczy na korzyść swojego dziecka (z niewielką szansą, że będą tak ostrożni, aby tego uniknąć, że będą stronniczy).
@Nelson Nie jest to również przypadek rażącej dyskryminacji, kiedy nie pozwalamy sędziom kierować sprawami sądowymi przeciwko ich własnym dzieciom.Bez względu na to, jak bardzo ludzie starają się być obiektywni, nie ufamy im, ponieważ wiemy, że jest nieprawdopodobne, aby im się udało, nawet jeśli uczciwie spróbują, i ponieważ nie możemy wiedzieć, czy faktycznie im się udało, czy nie.
@MartinBonner: dwa przypadki, których osobiście byłem świadkiem, to druga wersja (kontekst: rodzic był nauczycielem uniwersyteckim swojego syna / córki, prowadziłem inny kurs, ale wystarczająco blisko, aby zobaczyć cały dramat).Obydwoje wywierają na swoje dzieci ogromną presję, aby nie było wątpliwości, że zasłużyły na oceny, które dostali (oboje byli bardzo dobrzy, co nie pomaga, bo i tak otrzymywały najwyższe noty, zarobione ciężko).W jednym przypadku syn wyszedł z wielkim hukiem (aby wziąć udział w kursie równoległym) i powiedziano mi, że dyskusje przy obiedzie były epickie.List jest oczywiście NIE.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...