Pytanie:
Jak radzić sobie ze zmianą płci współpracownika, cytując jego artykuł?
amsmee
2017-07-08 19:18:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obecnie pracujemy nad dokumentem konferencyjnym, w którym planujemy zacytować i omówić artykuł jako pracę pokrewną. Został napisany przez kolegę z tej samej uczelni, który uprzejmie zaoferował pomoc w zrozumieniu jej specyfiki.

Po opublikowaniu wspomnianego artykułu kolega zmienił imię i nazwisko oraz płeć. Załóżmy na przykład, że autorem pracy jest George Smith, a teraz używa ona imienia Mary Smith (a nie prawdziwych imion). Problem polega na tym, że nalega, aby jej nowe imię / płeć było używane wszędzie, w tym w naszym cytacie z jej publikacji. Wyraźnie poprosiła nas o zmianę cytatu z G. Smith na M. Smith.

Nie wiem, jak sobie z tym poradzić. Wydawca nadal wymienia George'a jako nazwisko, podobnie jak większość baz danych cytowań. Nasz podręcznik naukowy wymaga, aby źródła zewnętrzne były cytowane możliwie jak najdokładniej i nie powinny być modyfikowane. (Zapytałem o ten konkretny przypadek i otrzymałem wielostronicowy dokument, który podkreśla wagę poszanowania tożsamości płciowej [nie ma dla mnie problemu], ale dokument nie porusza tej kwestii). Z drugiej strony artykuł ma odrębny tytuł , nazwę czasopisma, tom, numer, strony i DOI, więc każdy powinien być w stanie je znaleźć, nawet jeśli jeden autor jest wymieniony jako M. Smith zamiast G. Smith.

Czy masz jakieś rady dotyczące jak sobie radzić w tej sytuacji? Czy zmiana z G. Smitha na M. Smitha byłaby akceptowalna / rozsądna?

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/61867/discussion-on-question-by-amsmee-how-do-i-handle-a-colleagues-gender-change-whe).
Powiązane: [Jeśli zmienisz swoje imię i nazwisko podczas wyszukiwania, czy możesz podać oba nazwiska w publikacji?] (Https://academia.stackexchange.com/q/44213/24184) i [Cytując autora, który zmienił nazwisko] (https://academia.stackexchange.com/q/65464/24184)
Czy tytuł tego pytania byłby lepszy, gdyby dotyczył cytowania po zmianie nazwiska, a nie zmiany płci?
Zastanawiam się, czy istnieje ustalona procedura dla kobiet, które po ślubie zmieniają nazwisko.Być może ta procedura może pomóc w tym, chociaż kwestie wrażliwości są z pewnością inne.
Czternaście odpowiedzi:
#1
+165
henning -- reinstate Monica
2017-07-08 19:35:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy można zapytać M. Smith, czy nic by jej nie było, gdyby pierwszy cytat był czytany w następujący sposób?

Smith, M. (opublikowany G.) 2014, ostatnie postępy w foo, międzynarodowe czasopismo foo sciences 12:56, 427-865

To wyeliminowałby jedyny powód, jaki przychodzi mi do głowy, aby oszukać osobę, a mianowicie to, że czytelnicy mogą nie być pewni, czy szukają właściwego źródła. Byłby to jednak słaby powód, ponieważ mamy teraz DOI ( Cyfrowe identyfikatory obiektów).

Edytowano po namyśle: Co najgorszego może się zdarzyć, jeśli użyjesz nowe imię? Ktoś może mieć trudności ze spojrzeniem w papier; to drobna niedogodność. Porównaj to z frustracją, jeśli nie złością i niepokojem, które spowodowałyby, że M. Smith byłaby określana zimnym drukiem imieniem, które nie odzwierciedla jej tożsamości i które stara się porzucić.

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/61869/discussion-on-answer-by-henning-how-do-i-handle-a-colleagues-gender-change-gdy).
#2
+153
chessofnerd
2017-07-09 02:11:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jednym z głównych celów cytowania literatury jest pomaganie innym w znajdowaniu tej literatury. Cytowanie artykułu w inny sposób niż w czasopiśmie jest sprzeczne z tym celem. O ile Smith nie zmieni George'a na Mary w cytowanym artykule, powinieneś cytować go w takiej postaci, w jakiej istnieje.

Tak, ale przypuśćmy, że Rosjanin, którego rosyjskie gazety były transliterowane pod nazwiskiem Czajkowski, nagle zaczął publikować po angielsku pod nazwiskiem Czajkowski (wydarzyły się bardzo podobne rzeczy).Czy umieszczanie połowy jej artykułów pod jednym nazwiskiem, a połowa pod innym nazwiskiem w bibliografii nie jest jeszcze bardziej zagmatwane?
@PeterShor Tylko jeśli korzystasz z cytatów, aby dowiedzieć się, które artykuły zostały napisane przez tego samego autora ...
Celem cytatu jest wskazanie zarchiwizowanej literatury, nic więcej.Nie jest po to, aby wzmacniać lub podważać czyjeś preferencje dotyczące płci, psucia ego, obliczania indeksu h, naprawiania wielkich błędów ani czegokolwiek innego. Skopiuję cytat w takiej postaci, w jakiej pojawia się w cytowanym czasopiśmie, z nazwiskami autorów dokładnie tak, jak pojawiają się w tym czasopiśmie.Jeśli autorom nie podoba się sposób, w jaki są cytowani w czasopiśmie, to między nimi a czasopismem. Jeśli chodzi o rodzaj, to w twoim tekście nie musi pojawiać się żaden zaimek określający płeć.
Szczere pytanie: czy to ma znaczenie, kiedy literatura (lub przynajmniej prawidłowe informacje) jest dostępna tylko na zapytanie Scholara?Poszukaj tytułu w cudzysłowie i gotowe?Jestem pewien, że w innych dziedzinach się to nie udaje, ale nie mam pojęcia, jaki jest stan.
Nie jest to uniwersalna prawda.Pamiętaj, że nazwisko autora nie jest obowiązkowe w przypadku cytowania z czasopisma.Jedynymi obowiązkowymi polami dla cytatu są: ** (1) ** nazwa lub skrót czasopisma, ** (2) ** tom (i numer wydania, każdy numer zaczyna się od strony 1) i ** (3) ** numer stronypierwszej strony czasopisma.
@PeterShor [styl APA] (http://blog.apastyle.org/apastyle/2017/05/whats-in-a-name-inconsistent-formats-and-name-changes.html%20) radzi sobie z tym: cytujesz cozostała opublikowana, ale można sortować według osób (chociaż nie są oni pewni, ile masz możliwości sortowania).
Zmiana litery starego imienia na nowe imię nie utrudni już znalezienia odpowiedniego artykułu.Nazwa czasopisma, numer tomu, tytuł i numery stron zapewnią to.
@PeterShor To jest zwykły przypadek.Dzieje się tak w przypadku kobiet, które zmieniają swoje nazwiska w chwili zawarcia związku małżeńskiego, a następnie publikują je pod nazwami małżeńskimi.Cytat znajduje się pod opublikowaną nazwą.Z tego powodu przedruk może zostać opublikowany pod inną nazwą niż oryginał.[Oczywiście nie wszyscy zmieniają jej imię.Nie wszyscy, którzy zmieniają swoje nazwiska, publikują pod nazwami małżeńskimi.Ale z pewnością tak się dzieje.]
#3
+87
Clumsy cat
2017-07-09 15:16:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To naprawdę robi górę ze wzgórza kretów. Zrób to, co uszczęśliwi autora. Nawet bardzo znane gazety mają w sobie przeróżne dziwactwa i błędy; prawdopodobne jest, że nikt tego nawet nie zauważy. Na temat cytatów:

In the scheme of things it probably doesn’t matter.

Uważałem się za dobrego obserwatora literówek, a jednak zajęło mi minutę i trochę googlowania, aby dowiedzieć się, co jest nie tak w tym dzienniku!
@LeonMeier „Br ** ai ** n” (część ośrodkowego układu nerwowego) vs. „Br ** ia ** n” (imię).
Proponuję zrobić to, co uszczęśliwia wydawcę, ponieważ ostatecznie zamierzają to zmienić, aby pasowało do ich przewodnika po stylu.
Szczerze mówiąc, to nie jest robienie góry z kretowiska.To czyni pytanie StackExchange z moralnego dylematu.Ludzie zrobili znacznie gorzej ze swoim czasem i mniej go wykorzystali!
@StrongBad cóż, jeśli wydawca go zmieni, możesz przeprosić współpracownika i powiedzieć, że wyszło to poza twoje ręce.Nie sądzę jednak, by wydawca to zauważył.Najwyraźniej 77 „Briana” minęło wydawcę, a ja widziałem dużo gorzej.Naprawdę jedyną osobą, która to zauważy, jest pracownik naukowy, który zmienił płeć, a jeśli PO chce z nimi dalej pracować, najlepiej byłoby pozostać w dobrych stosunkach.
#4
+55
das-g
2017-07-09 18:31:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy masz jakąś radę, jak sobie z tym poradzić?

Nazwij je dokładnie tak, jak w publikacji, używając starej nazwy dla publikacji przed zmianą nazwy i nowej jeden dla publikacji po zmianie nazwy. Twój podręcznik naukowy wymaga, aby organizatorzy konferencji lub wydawcy czasopism (lub zalecany przez nich styl cytowania 1 ) prawdopodobnie tego wymagali i jest to powszechna konwencja w pisaniu naukowym ze względów praktycznych: Odnośniki są (przede wszystkim) w celu ponownego znalezienia samej pracy źródłowej, a nie (głównie) ponownego znajdowania lub identyfikowania jej autorów.

Odnośniki są, w wielu stylach cytowania, bardzo zbędne z jednego powodu: zachowanie ich funkcji polegającej na dokładnym wskazywaniu praca źródłowa nawet w przypadku przypadkowych błędów. Poleganie na redundancji, która wystarczy przy wprowadzaniu zamierzonych zmian, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Zatem jedynym przypadkiem, w którym można zacytować starą pracę pod nową nazwą, byłoby ponowne opublikowanie jej pod nową nazwą. nazwa i dlatego można ją znaleźć również pod nową nazwą. (Zdarza się to czasem, gdy pierwotnie opublikowane pod pseudonimem prace są ponownie publikowane pod kanonicznym nazwiskiem autora po tym, jak twierdzą oni, że są autorami swojej „prawdziwej” tożsamości. Prawdopodobnie częściej występuje to w przypadku fanfiction niż w literaturze naukowej, ale zakładam, że nie jest to niespotykane). / p>

Oznacza to, że w tym przypadku nie jest to Twój własny wybór . 2 Te same zasady mają zastosowanie, gdy ktoś zmienił swoje nazwisko z powodu małżeństwo, stanie się mnichem lub mniszką, wybraniem na papieża, a także wtedy, gdy autorzy nie zmienili swojego nazwiska per se, tylko opublikowali różne prace pod różnymi nazwami (jak wspomniane już pseudonimy). Dlatego poproś koleżankę, aby nie brała tego do siebie, jeśli zlekceważysz jej życzenie w tym przypadku , i że z przyjemnością uszanujesz jej preferencje, gdy odnosisz się do niej poza cytatami naukowymi.

Czy zmiana z G. Smitha na M. Smitha byłaby akceptowalna / rozsądna?

Tak surowe, jak mogłoby to dotyczyć uczuć twojego współpracownika: Nie, to nie być do przyjęcia , zwłaszcza jeśli obowiązują zasady (takie jak wspomniany podręcznik, prawdopodobnie więcej reguł wydanych przez wydawcę czasopisma itp.), które wyraźnie stwierdzają, że tak nie jest i nie byłoby to rozsądne , aby ignorować lub dobrowolnie naruszać te zasady.


1 Nie powiedziałeś nic o stylu cytowania obowiązkowym lub używanym, ale na przykład Styl APA , ten post na blogu na oficjalnym blogu APA Style dotyczy zmian nazwisk, w tym wyraźnie zmian wynikających ze zmian płci.

2 O ile oczywiście nie obowiązują inne zasady to może mieć zastosowanie nie zgadzam się. Ale nawet wtedy, ponieważ wydawca czasopisma ma ostatnie słowo w kwestii tego, czy Twój artykuł zostanie opublikowany, zwłaszcza w odniesieniu do takich formalności, zapytaj wydawcę , które zasady mają pierwszeństwo.

+1 dla odniesienia APA.Komentarz dotyczący „ponownego znalezienia pracy źródłowej” jest trafiony.
#5
+42
Christine
2017-07-08 21:06:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zdecydowanie radzę używać ich nowego imienia i płci. Szczególnie w okresie tuż po zmianie jest na to bardzo wrażliwa. To bardzo denerwujące, gdy ludzie przypominają ci o twojej poprzedniej płci i cytują cię z twoim poprzednim imieniem. Po trzydziestu latach nie ma to większego znaczenia. Dziś już by mnie to nie obchodziło. Proszę, abyście nie konsultowali się w tej sprawie z tą osobą. Potrzebuje wszelkiego wsparcia, jakie może uzyskać, cytowanie jej właściwym imieniem bez pytania jej poprawi jej samopoczucie.

Mówię z doświadczenia: byłem tam, zrobiłem to. Pisałem artykuły i publikacje przed i po. Ludzie zawsze traktowali to w sposób, który doceniam: używając mojej płci i imienia po zmianie.

Więc radzisz napisać zły cytat, aby nie zranić uczuć innych, ponieważ nie lubią faktów?Poza tym, nawet jeśli OP zapisze obecną nazwę, każdy, kto zajrzy do gazety, nadal przeczyta starą nazwę.Nazwisko na tym papierze się nie zmienia.I nie wiem, jak to się robi w tej dziedzinie, ale w mojej dziedzinie często zdarza się, że referencje są sprawdzane i takie „błędy” są poprawiane.
Istnieje silny precedens, aby cytować opublikowane badania w takiej postaci, w jakiej zostały opublikowane.Czy wrażliwość jest nieodpartym powodem do przełamania precedensu?
Po prostu mówię, co wolałem, kiedy byłem w takiej samej sytuacji.Muszę powiedzieć, że moje obecne nazwisko nie różni się zbytnio od tego, co było wcześniej, z powodu, o którym wspomniałeś.
W mojej dziedzinie zamiast imion często używa się inicjałów.To było sprytne, aby dokonać tylko niewielkiej zmiany :)
To mi pomogło w większości przypadków.I afaik, nikt, kto czytał moje imię, nie od razu wiedział, że jestem tą samą osobą, której nazwisko różniło się tylko dwiema ostatnimi literami.
Żałuję, że nie mogę dodać tego za wnikliwość i docenienie, bez być może najlepszego rozwiązania tego pytania.
Pierwsza odpowiedź sugeruje zapytanie osoby.Cokolwiek zostanie postanowione, to najgorsza rzecz do zrobienia.
Czy możesz cytować lub cytować konkretnych redaktorów czasopism, którzy zgodzili się na zmianę nazwy cytatu?
@chessofnerd Taki precedens nie jest wcale mocny, na przykład Don Knuth woli, aby nazwiska w cytatach były możliwie kompletne i precyzyjne, niezależnie od tego, jak wyglądały w publikacji.Ponadto nazwy nie są nawet obowiązkowe w celach informacyjnych, więc nie rozumiem, jak wiele z tego robisz.
@curiousdannii nie zna nikogo, kto mówi o zmianie nazw, ale [APA] (http://blog.apastyle.org/apastyle/2017/05/whats-in-a-name-inconsistent-formats-and-name-changes.html% 20) wyraźnie mówi NIE zmieniaj nazwy.
@StrongBad Dlatego pytam tego odpowiadającego, który twierdzi, że już wcześniej był w stanie to zrobić.
Pytanie osoby nie ma znaczenia: osoba poprosiła o zmianę podczas czytania (prawdopodobnie) wersji roboczej.
Głosowano za sugestią, aby nie omawiać tego z tą osobą.To cenna informacja, która nie była dla mnie oczywista ani najwyraźniej dla większości ludzi.
#6
+33
Peter Shor
2017-07-09 22:34:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bardzo podobne rzeczy miały miejsce wcześniej. Rzeczywiście wydarzyło się to, ale nazwa została zmieniona.

Rosjanin, którego prace zostały przetłumaczone pod nazwiskiem Chaikovskii , nagle zaczął publikować artykuły w języku angielskim pod nazwiskiem Tchaikovsky . Wszystkie jego artykuły w starych, przetłumaczonych rosyjskich czasopismach noszą tytuł Chaikovskii , a wszystkie jego artykuły, które zaczął publikować w języku angielskim, noszą tytuł Tchaikovsky . Czy naprawdę chciałbyś wymienić połowę jego prac pod jednym nazwiskiem, a połowę pod drugim? To naprawdę byłoby mylące, zwłaszcza że te dwa nazwiska są dość daleko od siebie w porządku alfabetycznym.

To, co ludzie czasami robią w tym przypadku, to wymienia wszystkie jego prace pod nową nazwą. Czasami umieszczają w odwołaniu coś w rodzaju (opublikowano jako Chaikovskii) , a czasami nie.

Naprawdę nie rozumiem, dlaczego powinniśmy traktować osoby transpłciowe gorzej niż Rosjan.

Poleciłbym ludziom zrobić to samo w tym przypadku. Wymień wszystkie artykuły w bibliografii pod jej nowym imieniem. Dodaj (opublikowane jako G. Smith) , jeśli uważasz, że zmiana inicjałów będzie dla ludzi zdezorientowana. Kiedy twój kolega stanie się znany na całym świecie i ma wiele publikacji pod nazwiskiem M. Smith, wtedy G. Smith będzie mylącym cytatem.

Jeśli naprawdę czujesz, że uczciwość akademicka wymaga, abyś wymienił artykuł jako G. Smith w bibliografii, a następnie w zależności od stylu odniesienia, jakiego wymaga czasopismo, możesz użyć

M. Smith [G. Smith 2016] pokazał, że ...

lub

M. Smith [6] wykazał, że ...
Bibliografia
[6] G. Smith, "tytuł artykułu" ...

Co do zmiany nazwiska powodującej zamieszanie: bardzo znany informatyk nalega na umieszczanie wszystkich w swoich bibliografiach z ich pełnymi nazwiskami (Xavier Yawkey Zacharias Jones), nawet jeśli umieszczają tylko Z. Jones we wszystkich swoich publikacjach. Nie spowodowało to powszechnego zamieszania.

** Chciałbyś **, aby połowa z nich była cytowana pod starym nazwiskiem, ponieważ właśnie tego musisz szukać, aby je znaleźć.
@immibis: Cytat zawiera czasopismo, rok, numer strony i często tytuł.W rzeczywistości nie potrzebujesz nazwiska autora, aby znaleźć artykuł.
@immibis: Artykuły w rosyjskich czasopismach pojawiały się pod nazwą Чайковский i to się nigdy nie zmieniło.Tylko angielskie tłumaczenia (które były regularnie publikowane przez zachodnich wydawców w przetłumaczonych wersjach czasopism rok lub dwa po rosyjskich wersjach) używają nazwy Chaikovskii.I wiele cytatów z nich rzeczywiście używa nazwiska Chaikovskii (chociaż jest to godne uwagi, naukowiec Google faktycznie ma niektóre przetłumaczone wersje, które zostały opublikowane pod nazwiskiem Chaikovskii, złożone pod nazwiskiem Tschaikowsky).
@immibis: Czy cytować autora * Laughter in the Dark * jako [„Vladimir Nabokoff”] (https://en.wikipedia.org/wiki/Laughter_in_the_Dark_ (powieść)) i * Lolita * jako [„Vladimir Nabokov”] (https://en.wikipedia.org/wiki/Lolita)?Czy ktoś?A jeśli piszesz jego biografię, czy używasz pierwszej pisowni na lata przed 1940 r., A drugiej w latach późniejszych?
Myślę, że twój ostatni komentarz łączy dwie rzeczy.Jeden cytuje pracę tak, jak się wydaje.Drugi odnosi się konkretnie do osoby.Chociaż widzę argumenty za utrzymaniem starego nazwiska w cytacie (nie żebym mógł zdecydować, co bym zrobił w danej sytuacji), to z pewnością w odniesieniu do osoby należy użyć obecnego nazwiska.
Nie ma to większego znaczenia w tej dyskusji, ale AFAIK * Tchaikovsky * po rosyjsku to imię używane dla mężczyzny, podczas gdy forma żeńska to * Tchaikovskaya *.Więc twoje użycie zaimka „ona” w twoim przykładzie myli sprawę.
@Tobias: problemem może być to, że kiedy piszesz tekst, w przypadku niektórych stylów czasopism cytaty mają postać „Czajkowski [1973] udowodnił twierdzenie Czajkowskiego”.Powiedziałbym, że w tym stylu odnosisz się zarówno do osoby, jak i do odniesienia.Ale przypuszczam, że można by napisać: „Czajkowski [Czajkowski 1973] udowodnił twierdzenie Czajkowskiego”.
Naprawiono @cfh:.Z powrotem zmieniłem płeć na męską.
@PeterShor W swoim drugim akapicie napisałeś „Czajkowski”, a następnie „Czajkowski”.Użyłeś także obu pisowni w komentarzach (a także „Tschaikowsky”).Czy istnieje kilka zapisów „nowej nazwy”?(też: zapomniałeś „l” w „opublikowanym jako Chaikovskii”)
Zrobiłbym to.Użyj M.Smith w artykule, użyj G.Smith na liście referencyjnej.Albo nawet „G.Smith (obecnie M.Smith)” na liście referencji.
#7
+17
AJK
2017-07-10 07:18:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Użyj imienia, które preferuje autor. Istnieje niewielka szansa na pomyłkę. W danym stylu cytowania istnieją co najmniej trzy i być może więcej odrębnych czynników wskazujących na prawidłowy cytat: 1) nazwisko autora, 2) aktualny cytat ze strony / tomu, 3) doi, 4) tytuł artykułu, 5) identyfikator ORCID autora w przypadku pomylenia imion.

Oprócz zwykłej uprzejmości (wyszukaj „deadnaming”, aby określić, jak poważnie wielu transseksualistów to traktuje), argumentami za używaniem preferowanego imienia autora są wewnętrzna spójność i umiejętność Google.

1) Będziesz używać nazwiska autora w wielu różnych kontekstach. Na przykład w podziękowaniach powiesz: „Dziękujemy Mary Smith za pomocne omówienie jej artykułu, nr 24” (ponieważ Maria prosiła Cię o użycie jej obecnego imienia i prawdopodobnie nie jesteś palantem). . 24 przypisuje się George'owi Smithowi, zdezorientowałeś czytelników tak samo, jak gdybyś zacytował „M. Smith”, a oni później znaleźli G. Smitha. Możesz również zechcieć użyć jej imienia w treści papieru - „Praca grupy Mary Smith ...” (chociaż tutaj może być częściej powiedziane „Smith i in.”).

2) Czasami czytelnicy (a zwłaszcza ludzie, którzy słyszą przemówienia) nie sprawdzają cytatów. Po prostu słyszą, jak mówisz: „Mary Smith na Uniwersytecie X” i wyszukują to w Google. To samo dotyczy sytuacji, gdy wielokrotnie odwołujesz się do czyjegoś dzieła, używając jego nazwiska w gazecie. Chcesz, aby to imię prowadziło do obecnej obecności w Internecie - prawdopodobnie w preferowanym imieniu autora.

Na marginesie, mówienie autorom transpłciowym, że wolą ich obecne imię, oznacza, że ​​„nie lubią faktów” lub że zmiana cytatu tak, aby pasowała do obecnej nazwy, jest ignorowaniem „profesjonalizmu, faktów naukowych i ustalonych standardów”, wydaje się szalenie nieproporcjonalną odpowiedzią na dość prostą prośbę. Gdyby ktoś powiedział: „Swoją drogą, wiem, że na oryginalnym papierze jest napisane moje imię Gorge, ale tak naprawdę jest napisane George, nigdy nie wydaliśmy żadnej poprawki”, co byś zrobił?

Edytowano, by dodać: wyszukałem wyniki badań znajomego trans w standardowym archiwum / wyszukiwarce dla jej dziedziny. Ponieważ przeszła przez formalny proces zmiany nazwiska, większość jej prac przed przejściem jest wymieniona pod jej obecnym nazwiskiem. Jeśli przeszukałeś jej martwe imię, nie znajdziesz tych dokumentów. Używanie obecnego nazwiska autora jest nie tylko uprzejme, ale jest jedynym sposobem, aby nie wprowadzać w błąd.

„Chcesz, aby ta nazwa prowadziła do obecnej obecności w Internecie” - to zależy.Zwłaszcza patrząc na cytat, czytelnik może być bardziej zainteresowany pracami tego samego autora z mniej więcej tego samego czasu, kiedy jeszcze nazywali siebie „G.”.„oryginalny papier zawiera moje imię Gorge, ale tak naprawdę jest napisane George” - wydaje się, że jest to inny przypadek, biorąc pod uwagę, że „Gorge” było już uważane za niepoprawne w momencie pisania.Mimo to błąd w pisowni musiałby zostać podkreślony, zwracając w ten sposób dodatkową uwagę na zmianę płci (która według innych tutaj może być zła).
Bez względu na to, jaki okres Cię interesuje, prawdopodobnie nadal chcesz poznać aktualną afiliację autora.To nie tak, że ich dokumenty wypadną z ich strony internetowej lub CV!W przypadku badacza trans, którego znam najlepiej, wyszukanie ich oryginalnego nazwiska nie przyniosłoby nic pożytecznego, gdybyś nie przeszukał dosłownie archiwum internetowego.
+1 za wzmiankę o identyfikatorze ORCID.Nie jestem pewien, czy ORCID ma politykę dotyczącą zmiany nazwy, ale podejrzewam, że powinno to być traktowane w taki sam sposób, jak byłaby to bardziej znana zmiana nazwy.
Niektórzy ludzie nadal muszą znaleźć artykuły w drukowanych, oprawionych czasopismach w bibliotekach ...
#8
+5
Yuka
2017-07-09 19:24:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zastrzeżenie: nie jestem aktywny w dziedzinie samej akademii.

Jak wspominali inni, istnieje wyraźny precedens i standaryzacja w tej dziedzinie i nie bez powodu. Jest to dziedzina oparta na faktach i dowodach, a nieprawidłowe cytowania mogą zaszkodzić pozycji cytowanej pracy, ponieważ mogłaby być postrzegana jako niepoprawna lub gorszej jakości.

Niezwykle frustrujące dla czytelnika jest nie wiedzieć dokładnie , jeśli wyszukałem poprawne źródło, jeśli jest to spowodowane literówką w nazwie, zmianą nazwy, lub dlatego, że cytat jest po prostu nieprawidłowy.

Odstępstwo od to wyłącznie ze względu na społeczne i bardzo osobiste poglądy na temat danej osoby, nawet jeśli taki pogląd może być podzielany przez większy odsetek osób demograficznych, nie należy go unikać.

Cały pomysł, że uważa się za inną osobę teraz tylko wzmacnia ten przypadek, a kiedy weźmie się pod uwagę tożsamość w „Tożsamości płci”, to w rzeczywistości to on napisał artykuł, a nie ona .

Tak, poglądy wspomnianej koleżanki należy szanować, bo w niej należy traktować jej poglądy z szacunkiem, ale nie tak, jak w przypadku, gdy jej pragnienia (a może żądania) powinny być spełnione. Z pewnością nie o to chodzi.

Szczególnie w takich dziedzinach jak ta profesjonalizm , fakt naukowy i ustalone standardy , nie należy i nie należy ich odkładać na bok ani umniejszać ze względu na zmienne normy społeczne, ponieważ z definicji nie można ich uważać za utrwalone. Naginanie semantyki (lub rzeczywistości) tak, aby pasowała do aktualnej normy społecznej (czy jest to powszechnie akceptowana norma, czy nie, ma niewielkie znaczenie), zwłaszcza gdy dziedzina ma być bezstronna, neutralna i rzeczowa, nie ma podstaw w takiej dziedzinie. jak to, jeśli gdziekolwiek indziej.

Jako pragmatyczne rozwiązanie Twojego (lub jej) problemu: w innych dziedzinach, np. sztuka / rozrywka, miejsce, w którym nazwiska często się zmieniają (czy to w postaci pseudonimów scenicznych, czy zmieniających się nazwisk), cytaty i napisy napisane są w postaci Jane Doe (as John Doe) . Nie wiem, czy podobny konstrukt miałby zastosowanie lub byłby pożądany w środowisku akademickim, ale wydaje się, że jest to rozsądne podejście, które odzwierciedla zarówno przeszłą, jak i obecną sytuację, bez czynienia autorowi cytowanej pracy żadnej niesprawiedliwości.

Wątpię, czy „ona uważa się teraz za inną osobę”.Osoba transpłciowa nie „zmienia płci” - zmienia swoje imię, zaimki i zewnętrzne wyrażenia (lub ich podzbiór) tak, aby pasowały do ich rzeczywistej płci, a nie płci, do której została przypisana przy urodzeniu.To właśnie oznacza tożsamość płciowa - nie to, jak prezentujesz się na zewnątrz, ale to, kim jesteś wewnętrznie.Osoba, która napisała artykuł, to ta sama osoba tej samej płci, co osoba, która teraz publicznie identyfikuje się jako kobieta.
Z tego punktu widzenia też widzę zasługi.Jednak w tym przypadku argumentowałbym, że jest to rzeczywiście tylko zmiana imienia i zaimka płciowego i mniej obciążona.I jako takie, nazwa i zaimek rodzajowy, pod którym artykuł został opublikowany, powinny być poprawne, ponieważ odzwierciedla stan artykułu w momencie jego publikacji.Tak samo jak każda inna zmiana imienia, gdzie zaimek płciowy lub identyfikacja * nie * byłyby czynnikiem.Bez wchodzenia w semantykę tego, co oznaczałyby nawet * rzeczywista * i * przypisana * płeć, ponieważ jestem pewien, że oznacza to różne rzeczy dla różnych ludzi.
Mniej więcej zgadzam się.
Fakty, takie jak są, nie wymagają użycia określonego zaimka płciowego.Zakładam, że w artykule nie podano płci autora.Tylko imię.Nie ma więc powodu, by nie szanować preferencji autorki co do zaimków, nawet jeśli jest powód, by się opierać jej preferencjom dotyczącym imienia.To, że poszczególne imiona są określane płciowo, samo w sobie jest tylko konwencją społeczną, więc jeśli oryginalny artykuł nie określił płci autora, opublikowany artykuł sam w sobie nie może określić, który zaimek powinien zostać użyty.
#9
+5
Rebecca J. Stones
2018-08-01 11:32:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

TL; DR : Mam ten problem, kiedy cytuję własne prace. Doszedłem do wniosku, że cytuję artykuł, a nie osobę i ogólnie cytuję moje stare artykuły w aktualnym stanie (przykład poniżej). Gdyby jednak ktoś poprosił mnie o zacytowanie jego prac w określony sposób, zrobiłbym to: to niewielki koszt i sprawia, że ​​czuje, że cenisz jego tożsamość.

Czuję, że najgorszą opcją jest cytowanie obie nazwy: to ich „wyklucza” i na stałe ujawnia dane osobowe i identyfikacyjne.


Zasadniczo jest cztery pięć opcji, a my rozważymy zalety i minusy:

 1. Nie cytuj artykułu.

  To jest tylko obejście i prawdopodobnie nie jest właściwe, chyba że artykuł ma znaczenie tylko stycznie. Może to być również rozwiązanie tymczasowe (np. Problem może się pojawić w następnym artykule).

 2. Cytuj artykuł w takiej postaci, w jakiej został opublikowany.

  To właśnie robię w moich artykułach. Na przykład w wykresach częściowo łacińskich prostokątów ... ( DOI), tak cytuję moje prace:

  screenshot of me citing my own papers

  Po niemałej refleksji doszedłem w końcu do wniosku, że cytuję artykuł, a nie osobę .

  Konsekwencje?

  • Osoby, które jeszcze nie wiedzą o zmianie, nie zdają sobie sprawy, że dokumenty pod starą nazwą to moje dokumenty. Na konferencjach ludzie pytają, czy zostały opublikowane przez mojego brata lub męża. Nie utożsamiają ze mną „tego nazwiska”.

  • Realistycznie, większość ludzi zacytuje artykuł w ten sposób bez pytania mnie. Po prostu nie wiedzą, co wydarzyło się od tamtego czasu.

  • Te cytaty nie wyróżniają się jako nienormalne. To bardziej prywatne.

 3. Cytuj artykuł pod prawdziwym nazwiskiem autora.

  Gdyby ktoś poprosił mnie o cytowanie jego nazwiska w określony sposób, zrobiłbym to. Jeśli tego nie zrobisz, działasz wbrew ich woli - to jest pogwałcenie; dołączasz do chóru ludzi, którzy twierdzą, że ta osoba ma niewielką wartość.

  • Osobiście wiem, jak bolesne może to być z pierwszej ręki. Na przykład. Trochę oszalałem na punkcie mojego byłego przełożonego, kiedy miał „ten inicjał” na slajdzie z wykładem. (Przepraszam, Ian.) Takie rzeczy sprawiły, że poważnie zastanawiałem się nad pozostaniem w środowisku akademickim.

   Na początku zmiany praktycznie każdy nieustannie kwestionuje Twoją płeć i tożsamość. Każdego dnia musisz pokazywać, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Nie możesz dać ludziom choćby najmniejszej wskazówki, że można cię nazwać martwym - ludzie wykorzystają to jako dowód, że twoja tożsamość nie jest autentyczna i użyją tego jako powodu, aby nie traktować cię z podstawową ludzką godnością (i zachęcać innych do zrób podobnie).

   W miarę postępu transformacji i umacniania się swojej płci, ludzie, którzy kwestionują twoją płeć, stają się „marginesem”. Jeśli ktoś dziś kwestionuje moją płeć, ludzie będą po prostu myśleć, że są dupkiem. Potrzeba obrony płci maleje wraz z upływem czasu.

  • Czy widziałeś też, ile błędów jest w publikowanych odnośnikach? Jedna postać pozostanie niezauważona. (Tylko w najbardziej wymyślonych okolicznościach ktoś będzie utrudniony w znalezieniu artykułu z powodu tej jednej postaci).

 4. Cytuj artykuł pod prawdziwym nazwiskiem autora i wspomnieć, że zostało opublikowane pod innym nazwiskiem.

  Rozumiem, że jest to obecnie najlepsza odpowiedź. Z całym szacunkiem, ale stanowczo zaprzeczam: uważam to za najgorsze zajęcie. To ich na zawsze wyklucza.

  Normą w środowisku akademickim jest nieujawnianie danych osobowych i identyfikujących; jest to uważane za nieetyczne. Na tym to polega.

 5. Pokaż im ten post.

  Ryzykując, że zabrzmisz arogancko, możesz rozważyć pokazanie tej osobie tego posta. To może zmienić ich zdanie.

  Jeśli nie, pójdę z tym, czego chcą.

Dziękujemy za poświęcenie czasu na napisanie tej odpowiedzi oraz innych udzielonych przez Ciebie odpowiedzi na podobne tematy.Byli dla mnie bardzo pouczający i jestem pewien, że wielu innych ludzi.
#10
+3
yo'
2017-07-11 15:15:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cóż, to wszystko zależy od tego, jak się czujesz. Wszelkie dyskusje na temat tego, czy odniesienie jest „poprawne” lub „możliwe do naśladowania”, są bzdurne z dwóch powodów:

 1. Możesz wymienić obie nazwy, przynajmniej w odniesieniach. Możesz to zrobić dla każdej osoby o dwóch nazwiskach, nawet w przypadku Kucherov / Kutcherov, nawet w przypadku nazwisk panieńskich, gdziekolwiek chcesz. Sposób, w jaki to robisz, omówiono w innych odpowiedziach. A gdy odniesienia zawierają poprawne informacje, możesz zmienić kierunek w samym tekście, ponieważ albo ludzie wiedzą, jaką pracę cytujesz, albo i tak będą musieli sprawdzić odniesienia. Tłumaczę również tytuły cytowanych prac na język angielski i dostarczam oba, jeśli odniesienie nie jest w języku angielskim.

 2. Nazwy nie są nawet obowiązkową częścią odniesienia. Więc chociaż mylące jest umieszczanie niewłaściwej nazwy w bibliografii, odniesienie powinno być możliwe do prześledzenia bez nazwy, w oparciu wyłącznie o tytuł, tom i stronę czasopisma. Na tej podstawie nawet usługi cytowania, takie jak ZB, AMS-MR, ISI lub Scopus, powinny być w stanie odebrać; jeśli nie, ręczna korekta jest zawsze możliwa.

Moim zdaniem to zależy od Ciebie. Osobiście wolę podać możliwie kompletne i aktualne nazwiska autorów, ale tak naprawdę to tylko preferencja. Jedynym problemem może być to, że czasopismo nalegałoby na podanie odniesienia „zgodnie z listą”, co czasami mogło być nawet zautomatyzowane. Obawiam się, że w takim przypadku będziesz musiał przestrzegać zasad lub narysować poddanie, ale nawet tam możesz oczywiście spróbować naciskać, w zależności od tego, jak się czujesz.

To, czy nazwiska są obowiązkową częścią odniesienia, zależy od stylu, który zostanie określony przez wydawcę / czasopismo.W mojej dziedzinie autor / rok jest powszechny.Nigdy nie widziałem dziennika bez nazwy.Czasopisma / wydawcy pytali o cytaty, kiedy je sprawdzali.
Świetny punkt na wymienienie obu nazw.Nigdy nie widziałem stylu cytowania, w którym nie wolno dodawać własnych notatek do cytatu.Można powiedzieć: „Smith, G. Advanced Deconstruction of Spline Reticulation with Respect to Post-Castro Cuban Foreign Policy. Journal of Splines. 1:34. Zwróć uwagę, że ten doskonały artykuł M. Smitha został opublikowany pod nazwiskiem G. Smith."
#11
+2
TOOGAM
2017-07-08 23:09:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nasz podręcznik naukowy wymaga, aby źródła zewnętrzne były cytowane tak precyzyjnie, jak to możliwe i nie powinny być modyfikowane.

Cytujesz zasady, a następnie badasz ich naruszenia?

Dla mnie komentarz DSVA :

Ten problem występuje również w przypadku zmiany nazwiska (zwykle z powodu małżeństwa). Prawidłowym sposobem cytowania starych artykułów jest użycie starej nazwy.

jasno przedstawia długotrwałe podejście. Ludzie, którzy nie mogą znaleźć informacji w bazie danych, to rzeczywisty, wpływowy powód, by nie udawać, że historia była czymś innym.

Sam fakt, że Smith podjął decyzję o zmianie nazwiska, nie jest przekonująco profesjonalnym powodem, aby ignorować ustalone dane standardy wejścia, które zapewniają użyteczne korzyści.

Przedstawiam analogię: jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, w ostatnich latach życia tej osoby (co miało miejsce w 2004 roku), szybko zakończył oficjalny proces prawny, aby czy nazwisko tej osoby zostało zmienione na Rhonda Reagan, czy można się spodziewać, że zmienią się dokumenty historyczne? A jeśli o to chodzi, czy w ogóle spodziewałbyś się, że współczesne teksty mówią: „Rhonda Reagan wygrała wybory i została następnym prezydentem”?

Czy nie-fikcyjna prośba tego ucznia nie sprowadza się do tego samego, co ten fikcyjny scenariusz, w którym prosi się o odniesienie do tego, co w przeszłości było określane inaczej, w oparciu o nowsze decyzje danej osoby? Ponowne pisanie historii nie jest pożądane.

Czy zmiana z G. Smitha na M. Smitha byłaby akceptowalna / rozsądna?

Ta zmiana byłaby nie do zaakceptowania. Środowisko akademickie ma na celu przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy, który często ma ugruntowane oczekiwania, których wymaga się od pracowników. Cel ten przenika kulturę akademicką, oficjalne zasady, a często nawet kryteria oceniania zajęć. Wielu uczniów boryka się z pewnymi oczekiwanymi formalnościami, a wymagania mogą wydawać się bardziej tradycyjne niż to, czego uczniowie wolą. Jednak od uczniów oczekuje się dostosowania, jeśli chcą uzyskać wysokie oceny (lub nawet oceny pozytywne). Zmiana ustalonej procedury dotyczącej posługiwania się nazwiskami, tylko po to, by dostosować się do życzeń autora, jest bezpośrednio sprzeczna z dążeniem do tego celu środowiska akademickiego. Dlatego ta zmiana jest nie do zaakceptowania.

Podobnie jak inne środowiska zawodowe, środowisko akademickie niekoniecznie jest najbardziej odpowiednią platformą, na której ludzie mogą próbować realizować własne pragnienia, nawet jeśli mogą one odzwierciedlać cele, które są w zgodne z obecnie popularnym stanowiskiem społecznym.

Czy masz jakieś rady, jak sobie z tym poradzić?

Tak. Oprzyj się próbom autora, który zmusił cię do przeoczenia nazwiska osoby w momencie publikacji. Właściwą odpowiedzią na niewłaściwe żądania jest opór. Odrzuć prośbę.

Chociaż niektórzy ludzie uznaliby taką zmianę za pożądaną, w niektórych środowiskach środowisko akademickie wiąże się z pewnymi formalnościami i wymaga, aby studenci dostosowali się do oczekiwań społeczeństwa, a nie na odwrót.

Ponieważ polityki powinny być elastyczne w razie potrzeby, motywacja tego wniosku może mieć znaczący wpływ na decyzję, czy wniosek powinien zostać zaakceptowany. Wydaje się, że motywacja dla tej prośby wynika z osobistych zainteresowań, które są niezwiązane z tematem większości materiałów akademickich. Dlatego przyznanie wyjątku od ogólnej polityki nie wydaje się tak naprawdę leżeć w najlepszym interesie środowiska akademickiego.

Jeśli dana osoba chce, aby ta procedura została zmieniona w całej kulturze akademickiej, pożądanym sposobem na to jest nie składanie prośby, aby instytucja akademicka zmieniła długotrwałe zachowanie instytucji tylko po to, aby uszczęśliwić pojedynczego studenta. Aby nie stwarzać otwartych drzwi, witających następną osobę, która wymyśliłaby powód, dla którego należy odłożyć polisę na spełnienie osobistych pragnień, tę prośbę należy odrzucić.

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (http://chat.stackexchange.com/rooms/61942/discussion-on-answer-by-toogam-how-do-i-handle-a-colleagues-gender-change-gdy).
Ona nie jest studentką, prawda?
Pozostały komentarz, choć raz zaopiniowany, nie jest jasny.
#12
+2
Nathaniel
2017-07-16 05:39:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Porównujesz czynniki na korzyść konkretnego działania, a mianowicie używając nowego inicjału kolegi.

Punkty na korzyść:

 • Twój kolega bardzo to odczuwa
 • Twój kolega wyraźnie Cię o to poprosił
 • Spełnia normy społeczne dotyczące nazwisk osób transpłciowych.
 • Kiedy prosiłeś o wyjaśnienie przepisów, otrzymałeś dokument, w którym podkreślono, jak ważne jest zrobienie tego.
 • Byłoby to wyrazem szacunku dla twojego współpracownika i pomóc w twoich relacjach zawodowych z nią

Przeciwko:

 • Jest prawie wyobrażalne , że rozbieżność w inicjałach może spowodować, że ktoś nie znaleźć artykułu, na przykład jeśli spróbują go wyszukać za pomocą systemu, który nie zwraca częściowych dopasowań, a następnie nie sprawdzą go, wpisując w Google tytuł pracy, wyszukując numer czasopisma, w którym się pojawia w itp.

Jeśli zdarzy się ta ostatnia możliwość, to trochę szkodzi karierze koleżanki (jest to potencjalna utrata odniesienia do jej pracy) i masz rację, że się martwisz to. Powinieneś jednak wiedzieć, że także szkodzi karierze Twojego współpracownika, jeśli ludzie nie zdają sobie sprawy, że George Smith i Mary Smith to ta sama osoba. Na przykład, co się stanie, jeśli czołowy profesor uwielbia artykuł G. Smitha, ale przekaże podanie o pracę od M. Smitha? To znacznie bardziej zaszkodziłoby jej karierze.

Generalnie w takich sytuacjach powinieneś zaufać koledze , że to rozważył i podjął właściwą decyzję. . W końcu to ona podjęła ogromną decyzję, aby przejść przez zmianę płci i wszystko, co się z tym wiąże; ma ku temu swoje powody i wie o wiele więcej o konsekwencjach niż ty. Zwróciła się do ciebie z konkretną prośbą, a jeśli martwisz się o jej karierę, nie pozostaje nic innego, jak wysłuchać jej i działać zgodnie z nią.

#13
-1
Toby
2017-07-12 00:52:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie:

Cytat blokowy Czy masz jakieś rady dotyczące postępowania w tej sytuacji? Czy zmiana z G. Smitha na M. Smitha byłaby akceptowalna / rozsądna?

Tak, byłoby to całkowicie uzasadnione.

 1. Niech to będzie czyjś problem.

Jeśli ktoś z dziennika lub konferencji wyrazi sprzeciw, poinformuje Cię o tym. Nie wyobrażam sobie nikogo zajętego redagowaniem dziennika lub organizowaniem konferencji, który chciałby wciągnąć się w dyskusję na ten temat, chyba że ma siekierę do szlifowania.

I może to być przydatne dla autora. Więc przekaż to dalej, jeśli ktoś się sprzeciwi. Dobrze, żeby wiedziała, kim są bigoci w tym zawodzie.

 1. Bądź praktyczny.

Bibliografia będzie zawierała wszystkie odniesienia potrzebne do znalezienia oryginalnego artykułu. Ponadto jest wysoce nieprawdopodobne, aby jakikolwiek inny artykuł o tym samym tytule, opublikowany w tym samym roku, w tym samym czasopiśmie, w tym samym tomie autora o tym samym nazwisku, został pomylony z artykułem, do którego się odnosisz.

 1. Bądź miły.

Pierwotny autor poprosił Cię o to i nie przeszkadzałbyś nikomu, kto jest zainteresowany tylko szukaniem swoje publikacje. Pomógłbyś jej i nie skrzywdził nikogo innego zawodowo.

#14
-1
Ulysses
2017-07-13 14:04:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W zależności od tego, jak sformatowane są Twoje cytaty, prawdopodobnie okaże się, że inicjał nie ma znaczenia. Na przykład odniesienie wymienione jako:

„Smith, M; Bloggs, J; Jones, A; Brown, B. J. Foo Bar , vol 6, s. 200 , 2014. ”

raczej nie będzie trudno znaleźć, nawet jeśli pojedynczy inicjał jest inny i nie ma w nim DOI. Czytelnik prawdopodobnie założy, że inny inicjał to tylko literówka, jeśli w ogóle go zauważy. Rozbieżność jest bardzo niewielka.

Gdybym zobaczył to odniesienie wymienione w artykule i spróbował go znaleźć, najczęściej używałbym szczegółów czasopisma i daty publikacji, aby go znaleźć, a następnie nazwiska autorów jako krzyżyk aby upewnić się, że mam właściwy.

Jeśli naprawdę uważasz, że inny inicjał może być mylący, porzuć go całkowicie. Jej nazwisko się nie zmieniło, więc używając go samodzielnie, nie zmylisz czytelników, którym nazwiska nie pasują do siebie, ani też nie będziesz się mylił ani nie oszukiwał swojego kolegi. Cokolwiek robisz, nie używaj jej starego imienia / inicjału. Byłoby to wyjątkowo niegrzeczne, biorąc pod uwagę, że nie tylko wiesz, jakie jest jej nowe imię, ale także wyraźnie poinstruowała cię, abyś nie używał jej starego w tym kontekście.

Negocjowano: stary inicjał został uznany za właściwy w momencie publikacji cytowanej pracy, więc to właśnie musi odzwierciedlać cytat.Jedynym możliwym niegrzecznym aspektem, jaki tutaj widzę, jest to, że cytowany autor oczekuje od innych niezgodności między cytowanym imieniem i nazwiskiem faktycznie znalezionym w cytowanej pracy a jej metadanymi.
@O.historia ”do dopasowania ...
@paulgarrett: Myślę, że to jest problem.Nie wierzę, że można „przepisać historię”, modyfikując pozycję bibliografii - wszystko, co można przez to osiągnąć, to udawać, że historia została przepisana, co powoduje wiele zamieszania i niedopasowania odniesień.Uważam, że spowodowanie tych skutków jest nieetyczne (i, jeśli się nad tym zastanowić, uważam, że cały pomysł „przepisania historii” na pierwszym miejscu jest przynajmniej etycznie bardzo wątpliwy).


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...