Pytanie:
Doktorat z matematyki czystej dla studenta informatyki
user774025
2012-02-17 00:43:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem studentem, który obecnie realizuje studia magisterskie z informatyki. Obecnie zajmuję się obliczeniową geometrią algrebraiczną (teoria podstaw Grobnera i geometria tropikalna).

Potem jestem zainteresowany uzyskaniem doktoratu z matematyki czystej.

Chciałbym wiesz, czy będę mógł ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie z matematyki? A jeśli tak, czy mam realną szansę na to, żeby się w to dostać?

Co jeszcze mogę zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na akceptację?

Słyszałem o wielu przypadkach odwrotnych, tj. Przestawieniu się z matematyki na informatykę teoretyczną, ale nie jestem pewien, czy to, co proponujesz, zostało już wcześniej wykonane pomyślnie - w każdym razie jest to właściwe forum, aby o to zapytać!
Jest jakaś szansa na podjęcie przedmiotu matematycznego GRE?
Tak, będę podchodził do przedmiotu z matematyki GRE.
Co w tym kontekście oznacza „kwalifikowalny”?
Rozumiem, czy komisja selekcyjna przyjrzy się mojej aplikacji po stwierdzeniu, że nie mam tytułu licencjata z matematyki. Czy licencjat z matematyki jest absolutnie konieczny, aby ubiegać się o studia doktoranckie z czystej matematyki?
@user774025: Licencjat z matematyki zdecydowanie nie jest konieczny. Jeśli twój dyplom dotyczy czegoś blisko związanego (na przykład CS lub fizyki), komisja prawdopodobnie nawet nie mrugnie (chociaż mogą uważnie przyjrzeć się twojemu zajęciom, aby zobaczyć, ile naprawdę widziałeś matematyki).
Nie jestem profesorem matematyki, ale nie rozumiem, dlaczego nie; Twoje badania są już w zasadzie matematyką.
Cztery odpowiedzi:
#1
+21
JeffE
2012-02-17 19:17:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krótka odpowiedź: tak. Absolutnie. Już zajmujesz się matematyką.

Kilka rad:

  • Poproś swojego doradcę i inne odniesienia, aby konkretnie odniosło się do twojej matematycznej głębi i dojrzałości w listach polecających .

  • Dołącz techniczne podsumowanie swoich wcześniejszych badań, w tym, jeśli to możliwe, wskazówki do przedruków ArXiv, jeśli to możliwe, w deklaracji celu.

  • Stosuj się do wydziałów matematyki, które stosują obliczeniowe geometrie algebraiczne. Trzy, które natychmiast przychodzą na myśl, to Saugatu Basu w Purdue, Frank Sottile z Teksasu A&M i Bernd Sturmfels w Berkeley.

(znam co najmniej pół tuzina byłych absolwentów CS, którzy pomyślnie przeszli na matematykę.)

Podoba mi się twoja odpowiedź.
#2
+13
Anonymous Mathematician
2012-04-08 18:22:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pracowałem w komisjach rekrutacyjnych dla absolwentów wydziału matematyki na uniwersytecie badawczym. To naprawdę nie ma znaczenia, jakie masz stopnie naukowe, o ile istnieje istota rzeczy, ale musisz uważać na kilka punktów:

  1. Potrzebujesz rekomendacji ludzi z komitetu zna, najlepiej przynajmniej jednego lub dwóch matematyków. Im więcej komitet wie o twoich listach, tym lepiej. (Na przykład, jeśli ktoś mówi, że jesteś jednym z najlepszych uczniów w ostatnich latach, czy to dlatego, że jesteś świetny, czy dlatego, że wszyscy chwalą wszystkich? Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy komitet nie widział wcześniejszych rekomendacji tej osoby .) Ważne jest również, aby Twoi polecający mieli dość wyczucia w szkole matematycznej, aby mogli śmiało odpowiedzieć na pytanie, czy odniesiesz sukces; na przykład teoretyczni informatycy prawdopodobnie mogą to zrobić lepiej niż ludzie w bardziej stosowanych obszarach CS. Wreszcie, wiele osób uważa, że ​​osoby rekomendujące są nieco mniej wybredne, jeśli chodzi o polecanie ludziom rzeczy poza ich własnym obszarem, więc rekomendacjom z innych dziedzin często przypisuje się mniejszą wagę.

  2. Musisz wykazać, że opanowałeś materiał licencjacki, który jest mniej istotny dla informatyki. Na przykład analiza matematyczna zgodnie z wytycznymi Principles of Mathematical Analysis Rudina. Nawet jeśli wiesz dużo o algebrze i matematyce dyskretnej, nadal możesz nie być w stanie zaliczyć niektórych kursów magisterskich na pierwszym roku z matematyki lub odkryć, że nie lubisz ich.

  3. Potrzebujesz przekonującej opowieści o tym, dlaczego zmieniasz dział. Jeśli skupisz się na tym, że nie lubisz tego, co aktualnie robisz, lub chcesz zacząć od nowa, to nie wyjdzie dobrze. Jest o wiele więcej pozytywnych historii, o tym, jak stopniowo zaczynasz doceniać, że czysta matematyka jest Twoim prawdziwym zainteresowaniem, ale powinieneś pisać ostrożnie. Jest to równoznaczne z przyznaniem, że ostatnim razem, gdy zapisałeś się na studia magisterskie, tak naprawdę nie wiedziałeś, czym się interesujesz, i nie chcesz opuszczać komisji z żadnymi obawami, że nadal może to być prawda. Jeśli możesz to powiedzieć szczerze, to może pomóc powiedzieć coś w ten sposób: kiedy skończyłeś studia licencjackie, nie byłeś pewien, czy czysta matematyka kontra CS, więc zdecydowałeś się napisać niezwykle matematyczną pracę magisterską z CS i to doświadczenie pomogło ci zdecydować, gdzie są twoje prawdziwe zainteresowania. (Niepewność w przeszłości jest lepsza niż myślenie, że jesteś pewien, a następnie uświadomienie sobie, że się myliłeś.)

Dziękuję za odpowiedź. Cóż, zmieniam dział nie dlatego, że nie podoba mi się to, co obecnie robię, ale dlatego, że podoba mi się to, co obecnie robię. Pracuję w dziedzinie obliczeniowej geometrii algebraicznej i geometrii tropikalnej, więc w przyszłości bardziej interesuje mnie praca w czystej geometrii algebraicznej. Cóż, mogę dostać listy polecające od matematyków, ale wątpię, czy komitet będzie z nimi zaznajomiony Ale zamierzam opublikować część moich wyników w czasopiśmie matematycznym. Czy to pomoże?
Zdecydowanie publikacja jest tutaj niezwykle cenna. Powinieneś upewnić się, że umieściłeś go na arXiv lub przynajmniej na swojej własnej stronie internetowej, aby członkowie komitetu mogli z łatwością go obejrzeć. (Prawdopodobnie nie pobiorą go, chyba że podoba im się twoja aplikacja, ale może to łatwo oznaczać różnicę między przyjęciem a listą oczekujących, powiedzmy.) I świetnie, że myślisz o przeniesieniu się na sąsiednie pole, ponieważ to jest najlepsze scenariusz przypadku pod względem szans na przyjęcie.
Jeśli chodzi o to, czy komitet zna twoich rekomendujących, nie jest to kwestia osobistej znajomości, ale raczej tego, czy wysłali poprzednie listy. Jeśli ktoś regularnie rekomenduje kandydatów do przyjęcia, to bardzo łatwo jest porównać ich listy. Jeśli ktoś od czasu do czasu wysyła listy (powiedzmy raz na kilka lat), nadal istnieje duża szansa, że ​​niektórzy członkowie komisji poznają kontekst. Jeśli ktoś nigdy wcześniej nie wysłał listu do tego działu, to pierwszy list jest znacznie trudniejszy do oceny, choć oczywiście może być bardzo cenny.
#3
+6
Henry
2012-02-17 02:16:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

(Mówię z ograniczonego doświadczenia, ale żaden z nich nie mówi o „aplikacjach do czytania i podejmowaniu decyzji”. Technicznie rzecz biorąc, mój tytuł licencjata był na programie gdzieś pomiędzy matematyką a CS, ale przyjąłem dość matematyczny punkt widzenia. )

Posiadanie tytułu magistra w pokrewnej dziedzinie z pewnością nie oznacza, że ​​nie kwalifikujesz się do robienia doktoratu z matematyki. Jedyną wadą, jaką widzę, jeśli chodzi o poświęcanie czasu na studia magisterskie w nieco innym obszarze, w przeciwieństwie do, powiedzmy, pracy w przemyśle, jest to, że być może będziesz musiał ciężej pracować, aby wyjaśnić, dlaczego zmieniasz obszar.

(Będziesz mieć również zapis z przeprowadzania badań i możesz zostać częściowo oceniony na podstawie jakości tych badań, w których student może otrzymać korzyść z wątpliwości.)

Jeśli jeśli chcesz kontynuować pracę w ściśle powiązanej dziedzinie, która jest nieco bardziej matematyczna, nie powinno być trudno wyjaśnić, dlaczego zdecydowałeś się kontynuować tę pracę w matematyce zamiast CS. To poważniejszy problem, jeśli chcesz zrobić coś zupełnie innego z matematyki - martwisz się, że cokolwiek sprawi, że stracisz zainteresowanie obliczeniową geometrią algebraiczną, wydarzy się ponownie. Nie jest to nie do pokonania, ale bardziej przeszkodą będzie przekonanie wykładowcy, że jesteś na tyle zainteresowany nowym obszarem, aby uzyskać tytuł doktora.

#4
+1
TCSGrad
2012-02-17 01:50:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie oceniłbym twoich szans jako bardzo wysokich, ale mimo wszystko poniższe czynniki mogą pomóc:

  1. Twoje referencje (skąd zrobiłeś swoje BS / MS) i co bilans kursów matematycznych, na które uczęszczałeś - czy były jakieś przedmioty do wyboru i oczywiście, jak sobie z nimi radziłeś.

  2. Ponieważ o tym nie wspomniałeś, zakładam, że nie publikowałeś w żadnych przyzwoitych miejscach matematycznych - bardzo pomaga to, jeśli przed złożeniem wniosku miałeś wyniki, które można opublikować. Jeśli trudno ci się opublikować, prześlij (interesujące i przydatne) wyniki do arxiv - w każdym przypadku poprawiłoby to twoją sprawę.

  3. Matematyka to rozległa dziedzina - bardzo pomóc, gdybyś kontynuował kierunki, w których masz już pewne doświadczenie badawcze (i być może opublikował je), i mógłbyś zachęcić zainteresowanego wykładowcę do przyjrzenia się Twojemu profilowi.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...