Pytanie:
Co było obraźliwego w żartach z „działu bielizny damskiej” i jak uniknąć urazenia ludzi w podobny sposób?
anonymus
2018-05-15 12:13:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uwaga dla moderatora: opublikowano pytanie uzupełniające o unikanie opisanego tutaj zachowania.


W ostatnich wiadomościach dwóch naukowców jest sprzecznych o ten incydent pełny artykuł tutaj:

Zamieszanie zaczęło się, gdy [prof. X] i [Prof. Y] wylądował w tej samej zatłoczonej windzie podczas konferencji w hotelu Hilton w San Francisco w zeszłym miesiącu. [Prof. Y] powiedziała, że ​​zaproponowała naciśnięcie przycisków piętra dla osób w windzie, których opisała jako głównie uczestników konferencji i wszystkich, z wyjątkiem jednej innej kobiety, białych mężczyzn w średnim wieku. Zamiast mówić głos, [prof. X] uśmiechnął się i zapytał o dział bielizny damskiej „a wszyscy jego koledzy się śmiali” [prof. Y] napisał w skardze, której szczegóły zakwestionował, do stowarzyszenia później tego samego dnia.

Ten incydent nasilił się do tego stopnia, że ​​organizacja akademicka, która zorganizowała konferencję, postanowiła sankcja prof. X.

Nie rozumiem, dlaczego żart był śmieszny, ale to nie jest naprawdę ważne. Chciałbym zrozumieć, dlaczego było to obraźliwe. W szczególności zastanawiam się

  • W jakim sensie ten komentarz był obraźliwy?

Powyższe punkty nie są retoryczne ani sarkastyczne ; Jestem całkowicie szczery. Martwię się, ponieważ nie rozumiem dokładnie, co było obraźliwe, więc obawiam się, że mogę zrobić coś podobnego. Zastanawiałem się, czy ta uwaga była obraźliwa, ponieważ:

  • Odnosi się do bielizny
  • Odnosi się do kobiet (w jakikolwiek sposób) i jest powodem do śmiechu
  • Istnieje jakieś nieokreślone przypuszczenie co do powodu, dla którego miał iść do działu bielizny

Ale naprawdę nie mam pojęcia i chcę to zrozumieć. Nie mogłem znaleźć odpowiedzi w żadnej wiadomości dotyczącej tego incydentu.

Zdaję sobie sprawę, że to pytanie może zostać zamknięte jako niezwiązane z tematem. Uważam jednak, że błędem jest zakładanie, że żadna część tego nie jest specyficzna dla kultury akademickiej (jeśli tak jest, to część odpowiedzi). Z pewnością wydarzyło się to w wyjątkowym środowisku akademickim i jest sporem między naukowcami a środowiskiem akademickim, który wydaje się zagrażać przynajmniej jednej karierze akademickiej.

Proszę powstrzymać się od używania tego jako miejsce, w którym możesz wyrazić swoją opinię na temat tego, kto ma rację w tym sporze. Nie o to proszę.

Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (https://chat.stackexchange.com/rooms/77519/discussion-on-question-by-anonymus-what-was-offensive-about-the-ladies-lingerie).Jeśli chcesz wyjaśnić żart, podaj szczegóły w odpowiedzi (ale upewnij się, że Twoja odpowiedź faktycznie dodaje coś do istniejących) lub zrób to na czacie.Prosimy o używanie komentarzy tylko zgodnie z ich przeznaczeniem.
[Meta dyskusja na temat tego pytania] (https://academia.meta.stackexchange.com/q/4153/7734).
Siedem odpowiedzi:
#1
+44
CuriousFindings
2018-05-15 19:26:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

tl; dr : Żart był zabawny, ponieważ był absurdalny i tabu (wprawiał ludzi w zakłopotanie). Było to „obraźliwe”, ponieważ mogło mieć na celu sprawienie, że osoba obsługująca windę poczuła się zakłopotana lub wybita. Unikaj robienia żartów, które sprawiają, że ludzie czują się wyróżnieni.

Jaki żart jest śmieszny?

Jak wskazywały inne odpowiedzi, żart jest zabawny, ponieważ odnosi się do czasu, kiedy operatorzy wind byli normą, a ludzie wołali o pożądane piętro w domu towarowym, prosząc o konkretny dział. Jest to absurdalny (nie na miejscu) komentarz w kontekście (obecnie, a nie w domu towarowym). Często absurd jest zabawny.

Jest jednak jeszcze jedna warstwa humoru. Ludzie często się śmieją, gdy znajdują się w niewygodnej sytuacji. Żart jest niewygodny ze względu na podłogę, o którą proszono: damską bieliznę. W niektórych kulturach (na pewno w Kanadzie i Wielkiej Brytanii) temat bielizny, zwłaszcza damskiej, jest tabu i dlatego nie powinien być omawiany w „uprzejmym społeczeństwie ”.

W jakim sensie komentarz był obraźliwy?

Myślę, że inne odpowiedzi są bliskie, ale trochę chybią. Uważam, że żart jest obraźliwy, ponieważ niezależnie od tego, czy był zamierzony, czy nie, sprawiał, że osoba obsługująca windę była niekomfortowa lub zawstydzona. Mówiąc bardziej subtelnie, powodem jest kontekst .

Osoba obsługująca windę mogła poczuć się, jakby była celem żartu. Zadali niewinne pytanie „Jakie piętro?” a żartowniś odpowiada mniej niż niewinną odpowiedzią „Bielizna damska”. Możemy tylko spekulować co do intencji żartownisia, ale jest jasne, że chociaż żart mógł być skierowany do wszystkich w windzie, odpowiedź została skierowana do osoba obsługująca windę. Dodaj fakt, że osobą obsługującą windę była kobieta i nie wydaje się zbyt naciągane myślenie, że mogła poczuć się celem tego żartu.

Aby dokładniej rozważyć tę kwestię: dlaczego Wybrałeś dział "bielizna damska"? Joker mógł poprosić o „dział sprzętu”, „odzież męską” lub „artykuły sportowe” i żart wywołałby kilka chichotów. Wybrano „Damską bieliznę”, ponieważ jest to temat tabu, a także ekstra , ponieważ jest to mężczyzna kierujący komentarz do kobiety. Większy dyskomfort = większe prawdopodobieństwo wywołania śmiechu (nawet jeśli ludzie w windzie mogą czuć się bardziej nieswojo niż łaskotani).

Na koniec rozważ kontekst: przestrzeń zdominowana przez mężczyzn. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia (jako mężczyzny), że nie jest niczym niezwykłym, że grupa mężczyzn kieruje lubieżne lub tabu komentarze pod adresem kobiet (lub czasami młodego / niewinnego mężczyzny), aby wywołać zażenowanie. Heck, jestem winny, że robię to sam, zanim zdałem sobie sprawę, jak to sprawia, że ​​czuje się cel żartu! Jest prawdopodobne, że osoba obsługująca windę doświadczyła wcześniej tego rodzaju zachowania wiele razy i założyła (być może słusznie), że żart był wymierzony w nią i miał na celu wywołanie jej wstydu.

ktoś czuje się zażenowany za twoją osobistą rozrywkę = zastraszanie. Nie należy tolerować znęcania się, zwłaszcza w środowisku zawodowym.

Gdyby to była winda pełna kobiet i kobieta zażartowałaby, kontekst byłby inny, a osoba obsługująca windę mogłaby nie czuć się wyróżniona. Podobnie, gdyby to byli wyłącznie mężczyźni. Jednak nawet w tych kontekstach żart może zostać zinterpretowany jako zastraszanie, zwłaszcza jeśli celem żartu jest osoba, o której żartowniś wie, że czułby się zawstydzony.

Jak uniknąć obrażania ludzi w w podobny sposób?

Unikaj żartów na tematy, które sprawiają, że ludzie czują się niekomfortowo, zwłaszcza gdy opowiadasz dowcipy nieznajomym lub znajomym. Generalnie unikaj tematów tabu bez względu na kulturę, w której się znajdujesz, a zwłaszcza żartów, które mogą sprawić, że ktoś poczuje się wykluczony ze względu na rasę, kolor skóry, seksualność, płeć itp.

Myślę, że to dobra odpowiedź, ponieważ odnosi się do czegoś, co przeoczyli inni.Nawet jeśli obiekt żartu „to rozumie”, nadal może czuć się przez to nieswojo.Żart może być nieodpowiedni, nawet jeśli rozumiesz, dlaczego ma być zabawny.
Więc odpowiedzią jest oczywiście przestać żartować z czegokolwiek, nigdy, chyba że jesteś sam.Nie żartuj.Jeśli żartujesz, zasługujesz na to, co masz.
@L0j1k Przykro mi, że tak zinterpretowałeś moją odpowiedź.Właściwie nigdy nie komentowałem tego, na co żartowniś może „zasługiwać” za sprawienie, że komuś innemu poczuje się niekomfortowo.Nigdy też nie powiedziałem, że żartowanie jest złe.W rzeczywistości podałem przykłady innych dowcipów w podobnym stylu, które nie zawstydziłyby nikogo innego, poświęcając (jak przypuszczam) „moc” żartu.To kwestia zwykłej profesjonalnej grzeczności i być może odrobiny empatii, aby określić, jakie rodzaje żartów mogą być akceptowane w danej sytuacji.Nie mówimy o klubie komediowym, mówimy o windzie na konferencji.
Nie powiedziałbym konkretnie, że to zastraszanie.To wydaje się wymagać intencji i powtórzeń?... * Googles * A może nie.... Twoja odpowiedź jest o wiele lepsza niż moja, gratulacje!Chociaż wydaje mi się, że jest to zbyt rozwlekłe, ale podobnie jak szczegóły ... Cóż, wykluczają się one wzajemnie.
Z artykułu: „Powiedział, że to mężczyzna, a nie kobieta, poprosił o podłogi i że inni mężczyźni w windzie nie byli jego„ kumplami ”, jak ich opisała.”.Gdyby to mężczyźni pytali o podłogi, czy żart nadal byłby uważany za obraźliwy?
@Childishforlife Jak powiedziałem w odpowiedzi, jest to zależne od kontekstu.Istnieje wiele zmiennych do wyboru, a zatem prawie nieskończona liczba potencjalnych kontekstów.Więc * może * nadal sprawiać, że kobieta w windzie czuje się nieswojo i wyróżniona, gdy żartuje się o damskiej bieliźnie, niezależnie od tego, czy to ona poprosiła o podłogę.Nie mogę powiedzieć w każdym kontekście, czy żart był nierozsądny.Nie jestem też najlepszym sędzią tego, co mogłoby, a czego nie, sprawiłoby kobiecie dyskomfort, skoro nie jestem kobietą.Ale mogę wykorzystać swoją empatię najlepiej, jak potrafię.
@Childishforlife Rozważmy inny (hipotetyczny) kontekst: być może dana kobieta i mężczyzna znają się i nawiązali już relację, w której tego rodzaju żarty są powszechne i akceptowane między nimi.Są więc sytuacje, w których żart jest w porządku.(Oczywiście możesz wtedy ryzykować, że ktoś zostanie obrażony w czyimś imieniu, co mam mieszane uczucia).
@CuriousFindings Twoja odpowiedź jest rzeczywiście wnikliwa. Jednak, kiedy byłem młody, nauczyłem się, że mam grubszą skórę w sprawach, które sprawiają, że czuję się niekomfortowo (jako osoba etniczna miałem do czynienia z obelgami rasowymi, a zatem można zastosować podobny tok rozumowania, jak tutaj, nanajmniej obrażony). Gdyby każdy miał nieco grubszą skórę i nie od razu zakładał złą wiarę, świat interakcji między nieznajomymi byłby znacznie bardziej gościnny. Kolejną kwestią jest samowiktymizacja, czyli zamienianie się w ofiarę.Z mojego doświadczenia wynika, że prawie zawsze jest to zły pomysł.
@jjpe Zgadzam się z Tobą, że grubsza skóra to dobra rzecz.Na tym świecie są ludzie, którzy są po prostu wredni i mogą nawet próbować cię skrzywdzić dla zabawy.Inni po prostu popełniają uczciwe błędy.Dobrze jest móc ignorować ich komentarze bez względu na ich intencje.Biorąc to pod uwagę, moja odpowiedź pochodzi z kontekstu PO, który brzmi: „W jaki sposób ten komentarz był zły? Jak mogę uniknąć podobnego błędu?Dlatego dla osób, które nie chcą być postrzegane jako obraźliwe, mówię: unikajcie tematów tabu.Profesjonalne otoczenie to nie miejsce, w którym można przekraczać granice smaku.
Świetnym sposobem, aby nikomu nie przeszkadzać, jest zrezygnować i wyjść do lasu.:)
#2
+41
Clumsy cat
2018-05-15 15:42:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

@Najib Idrissi dał bardzo dobrą odpowiedź, ale myślę, że jest jeszcze jeden kluczowy element tej sytuacji, a są to typowe wymiary windy.

Windy są małe, ludzie muszą stać blisko razem. To sprawia, że ​​niektórzy ludzie są trochę zdenerwowani możliwością, że ktoś inny może to wykorzystać jako okazję do wtargnięcia do ich osobistej przestrzeni lub niewłaściwego dotknięcia. W windzie taki czyn można uznać za niezamierzony, bo ludzie już stali blisko. Podobnie jak problemy z obmacywaniem ludzi w przepełnionych pociągach.

Więc w tej sytuacji dobrze jest zachowywać się tak uspokajająco, jak to tylko możliwe. Zmniejszy to strach, który ludzie odczuwają z powodu tego, jak blisko muszą stać.

W związku z tym, nawet jeśli ten żart nie dotyczył konkretnie seksualności kobiet, a tylko ogólnie seksualności, był to zły moment by to opowiedzieć.

Opowiadanie dowcipu związanego z seksem to zawsze trochę hazardu, ale jeśli osoba, z którą rozmawiasz, czuje się dobrze wokół ciebie, może to być w porządku. Rzecz w tym, aby wiedzieć, czy w tym momencie czują się komfortowo. W zatłoczonej windzie jest bardziej prawdopodobne, że będą trochę niewygodne. W środowisku zdominowanym przez mężczyzn jest to raczej problem dla kobiet, ale może dotyczyć każdego.

Krótko mówiąc, nie opowiadaj dowcipów o seksie, jeśli nie masz pewności siebie że nie są mizoginistami (w kontekście tego był) i pewni, że druga osoba czuje się dobrze wokół ciebie.

+1, to jest właściwa odpowiedź!Rozwiązaniem jest po prostu nie opowiadanie prostych dowcipów.Naprawdę nie ma znaczenia intencja (która w tym przypadku była zupełnie łagodna), chodzi o to, że komunikacja jest trudna, a język jest medium stratnym.To po prostu zdrowy rozsądek.
@knzhou Nie możesz wiedzieć, jaki był zamiar w tamtym czasie ...
@mb21 prawda, wiedza, że to żart, który zostanie źle trafiony, jest bardzo trudna.Ratner to potężny przykład tej https://en.wikipedia.org/wiki/Gerald_Ratner#The_speech Więc naprawdę pomocne jest, aby ludzie mieli jakąś „praktyczną zasadę”, która pomoże im ocenić
@mb21 Zacytowałem faktycznego mówcę w moich komentarzach powyżej.
@knzhou Chociaż zgadzam się, że ten konkretny żart jest zawsze kiepski, mam nadzieję, że moja odpowiedź obejmuje kilka żartów, które mogą być w porządku w innych kontekstach, ale nie w windzie.
@TheoreticalPerson Nie wydaje mi się, żeby tak naprawdę chodziło o windę, było wiele [podobnych] (https://arstechnica.com/tech-policy/2013/03/how-dongle-jokes-got-two-people-fired-and-doprowadził-do-ataków-DDos /) niszczące pracę [incydenty] (https://en.wikipedia.org/wiki/So_You%27ve_Been_Publicly_Shamed) w całkowicie neutralnych środowiskach.Po prostu nigdzie nie powinno się być tępym.
@knzhou Muszę się z tobą nie zgodzić.We względnym zaciszu mojego biura dobrze orientuję się, jakie żarty moi koledzy uznają za śmieszne, a co mogłoby posunąć się za daleko.Ale znam tych ludzi, wiem, że czują się ze mną dobrze, znam ich poczucie humoru i to robi różnicę.
@TheoreticalPerson Zgoda, prywatne biuro na pewno jest w porządku.
Jeśli wymienienie bielizny nawet pod nazwą bielizna jest równoznaczne z seksualnością, to czy zostanę nazwany pedofilem, jeśli wspomnę o potrzebie pieluch?
@DeanMacGregor, czy nie potrafisz odróżnić konotacji słowa „pielucha” i „bielizna”?Jeśli powiesz „Mam zamiar kupić bieliznę dla mojego dziecka”, większość ludzi przyjmie, że masz na myśli swojego dorosłego partnera, a nie niemowlę, ponieważ chociaż oboje nazywają się niemowlęciem, słowo bielizna oznacza coś zupełnie innego niż pielucha.A gdybyś w tym zdaniu odnosił się do niemowlęcia, większość ludzi byłaby nieco zdziwiona i prawdopodobnie zaniepokojona.
Powiedziałbym nawet, że zatłoczenie w windzie to dla wielu osób inwazja na przestrzeń prywatną - nie mówię o niewłaściwym dotykaniu, ale o zmuszaniu do niewygodnego przebywania blisko.Chociaż „nie rób niestosownych żartów” jest z pewnością dobrą i ważną radą, rozważałbym również możliwość, że niewygodne pakowanie się ludzi mogłoby wywołać próby złagodzenia presji, np.żartem.Co z kolei z powodu presji wiąże się z wyższym niż zwykle ryzykiem potwornego błędu.Nawet w przypadku żartów, które są w porządku w innych sytuacjach.
#3
+34
Geoffrey Brent
2018-05-15 17:37:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że główny powód, dla którego ten żart uraził, został już omówiony w odpowiedzi Najiba Idrissiego, tj. kwestia bielizny / przedmiotu seksualnego, ale jest też inny aspekt: ​​

Kiedy [ Prof. X] był młody, powiedział, w latach pięćdziesiątych XX wieku, proszenie operatora windy o sprzęt lub podłogę z bielizną, jak gdyby ktoś był w domu towarowym, było „standardową kolejką gagów”.

Operatorzy wind są obecnie prawie całkowicie przestarzali, ale w tamtych czasach wiele hoteli, sklepów i budynków biurowych miało pracownika, którego zadaniem była obsługa wind dla gości. To była młodsza rola, podobna do lokaja lub witającego w sklepie.

Częścią tego „żartu” jest to, że prof. X rozmawia z profesorem Y, swoim zawodowym rówieśnikiem, jakby była młodszy pracownik hotelu - zawód, który ma znacznie mniejszy status niż „profesor”.

Kobiety w środowisku akademickim od dawna walczą o to, by być traktowanymi z takim samym szacunkiem jak ich rówieśnicy, a droga jest jeszcze długa iść. ( Jeden z wielu przykładów). Z tego powodu to zły pomysł, aby nauczyciel akademicki opowiadał dowcipy polegające na obniżaniu statusu społecznego jego rówieśniczki; wzmacnia to aspekt żartu, który omawiał Najib Idrissi, polegający na „jedynie obiektach seksualnych”.

Wielu komików odwołuje się do zasady „Nigdy nie uderzaj” - innymi słowy, nie wyśmiewaj ludzi ani grup których pozycja społeczna jest niższa lub mniej bezpieczna niż twoja.

„częścią„ żartu ”jest tutaj to, że prof. X rozmawia z prof. Y, swoim zawodowym rówieśnikiem, jakby była młodszym pracownikiem hotelu.” To nie jest rozstrzygające.Odczytuję ten żart jako kpinę z samego siebie, w którym prof. X udaje, że nie wie, gdzie jest.Zapytanie kogoś innego, jakiego piętra chcą, jest podobnie dopuszczalne, gdy dwie osoby wchodzą do windy, a żadna z nich nie jest zatrudniona specjalnie do obsługi windy.Tak właśnie było w tym przypadku: jeden profesor zapytał innego profesora, na które piętro się wybiera, aby mogli nacisnąć przycisk za nich.Ten kontekst się nie zmienił.
@Flater To * mogłoby * być zinterpretowane jako autoironia, ale nie widzę niczego w odpowiedzi X, gdzie oferuje to wyjaśnienie.Z drugiej strony cytowałem bezpośrednio z fragmentu artykułu, w którym X wyjaśnia, że tak rozmawiało się z operatorami wind ... czyli młodszymi pracownikami hotelu / biznesu.
A więc jeśli w zatłoczonej windzie kobieta grzecznie proponuje ci naciśnięcie przycisku windy, a ty odpowiadasz, to znaczy, że traktujesz ją jak „młodszego pracownika hotelu”, co jest złe?To oczywiście nie ma nic wspólnego z płcią.Czy proszenie kogoś o podanie soli też jest złe?
@GeoffreyBrent Nie wyjaśnia to jednak punktu widzenia „kwestii płci” - nawet jeśli miałoby to sugerować, że jego rówieśnik jest jego młodszym dzieckiem, to nieumyślnie nie uczyniłoby tego kwestią płci.Ponadto [jeden artykuł] (https://www.timeshighereducation.com/news/lame-joke-lift-or-offensive-comment-workplace) twierdzi, że prof. X. faktycznie stwierdził, że „mężczyzna, a nie \ [Y. \]], zapytał go, jakiego piętra chce ”.
@knzhou Nie.Jeśli odpowiesz jej * w sposób szczególnie kojarzony z młodszymi pracownikami hotelu *, to źle.Jeśli masz zamiar się kłócić, proszę, spieraj się z tym, co tak naprawdę powiedziałem, zamiast wkładać słowa w moje usta.
@Pharap Odpowiadam na fakty przedstawione w poście i linku OP.Oczywiście, jeśli fakty są inne, interpretacja może się różnić.Kwestia płci pojawia się, ponieważ „mężczyźni podważają status kobiet na uczelniach” to systematyczny problem w środowisku akademickim;ogólnie rzecz biorąc, żartowanie z systematycznych braków równowagi w sposób, który wygląda na ich utrwalanie, jest bardzo złym pomysłem.
@GeoffreyBrent Myślę, że źle przeczytałeś.Naciśnięcie przycisku windy dla kogoś innego jest zadaniem młodszego pracownika.Nie ma to nic wspólnego z tym, czy odpowiadasz żartem.Niewielka redukcja statusu, jaka zachodzi tutaj, byłaby taka sama, gdyby profesor powiedział „cztery, poproszę”, ponieważ właśnie to _ dokładnie_ mówi się do chłopca z windy.
@knzhou Nie.„Cztery, poproszę” to ogólna odpowiedź, która miałaby zastosowanie do każdego - rówieśnika, czy osoby obsługującej windę.„Bielizna damska” jest * specyficzna * dla pracownika obsługi, ponieważ pracownicy byli przewodnikami po sklepach, którzy mieli wiedzieć, na jakim piętrze znajduje się każdy dział.Stąd to drugie niesie ze sobą sugestię, że pierwsze nie.Poważnie, czy jesteś tutaj celowo tępy?
@GeoffreyBrent Powiedzenie komuś, jakie piętro chcesz mieć, jest _specyficzne_ dla obsługujących windy, w tym pracowników domów towarowych.Wydaje się, że traktujesz ten drugi jako znacznie niższy status niż poprzedni.Skąd masz takie wrażenie?
@knzhou Twoje pierwsze zdanie i drugie zdanie są całkowicie błędne.Nie mam pojęcia, jak wczytujesz którekolwiek z nich do tego, co napisałem.Komentowałem różnicę w statusie między * profesorem * a obsługą windy (czy to w hotelu, biurze czy domu towarowym).Nie między różnymi typami obsługi windy.
@knzhou I nie, mówienie komuś, jakie piętro chcesz - po numerze - * nie * jest specyficzne dla obsługi windy.To powszechna interakcja za każdym razem, gdy winda jest zbyt zatłoczona, aby każdy mógł samodzielnie nacisnąć przycisk.
@GeoffreyBrent Okay, więc możesz powiedzieć komuś, żeby nacisnął przycisk za Ciebie - to w porządku.Jestem zdezorientowany, dlaczego robisz to całkowicie z otwartymi ramionami, opowiadając samokrytyczny żart.Nie rozumiem, jak to znacznie pogarsza sprawę.
@GeoffreyBrent _Mogłem_ wyobrazić sobie opowiadanie żartu jako trochę bardziej obniżające status niż samo proszenie o głos.Ale naprawdę niewiele.Tak małe drobiazgi zdarzają się miliony razy dziennie, zarówno mężczyznom, jak i kobietom.Jeśli to właśnie sprawia, że jest to obraźliwe, to nikt w tym wątku nie powinien mieć pracy.
Jeśli to prawda, powinien powiedzieć „dział sprzętu, proszę” zamiast „Damska bielizna”.Wtedy mógł po prostu wytłumaczyć żart, gdy był w drodze na górę.
@knzhou Być może przegapiłeś część mojej odpowiedzi, w której powiedziałem konkretnie, że NIE jest to główny powód, dla którego może to być obraźliwe, ale raczej to, że wzmacnia problem, który omówiono już w innej odpowiedzi?Przestępstwo jest zjawiskiem nieliniowym.
@J.R.Co dowodzi, że to nieprawda.„Dział sprzętu” nie jest tak zabawny jak „Bielizna damska”, ponieważ należałoby się spodziewać „działu sprzętu”.Powodem, dla którego „bielizna damska” jest puenta, jest właśnie to, że jest nieoczekiwana, co pozwala jej funkcjonować jako [non-sequitur] (https://en.wikipedia.org/wiki/Non_sequitur_ (literary_device)).Humor non-sequitur jest szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje prof. X.„Młodszy pracownik” nie jest częścią żartu, humor nie wynika z umniejszania rówieśników, bo to nie jest śmieszne.
#4
+27
D.J.
2018-05-15 17:01:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W jakim sensie ten komentarz był obraźliwy?

Oto cytat z wypowiedzi profesora, o którym mowa:

„Bielizna damska” to stary żart z czasów ręcznych wind, kiedy operatorzy wind w domach towarowych krzyczeli: „Jakie piętro?”. Nie chciałem nikogo skrzywdzić swoim żartem - którego wersja pojawia się nawet w książkach o Harrym Potterze . W istocie miała to być próba lekceważenia przyziemnego, nudnego procesu utknięcia w windzie. I dlaczego taki komentarz musi mieć seksualne lub obraźliwe konotacje?

Więc Wygląda na to, że żart był obraźliwy tylko dla tych, którzy go nie rozumieli. Słyszą słowo „bielizna” w połączeniu z kobietą i zakładają, że jest to seksistowski lub dehumanizujący żart, chociaż wcale nie było to zamierzone. Żart byłby taki sam, gdyby był to mężczyzna wciskający przyciski.

(Edytuj: żart jest taki, że żądanie nie może zostać spełnione w hotelu, ale byłoby rozsądne w podobny kontekst. To tak, jakby wsiąść do samochodu wyścigowego i powiedzieć kierowcy „Airport Hilton, proszę”. To nie jest w żaden sposób seksistowskie ani seksistowskie .


Jakie są przykłady innych komentarzy, które mogą być w podobny sposób obraźliwe? Jak mogę uniknąć obrażania ludzi w podobny sposób?

Ktoś może źle zinterpretować wszystko, co powiesz jako obraźliwe, więc nie ma sposobu, aby całkowicie uniknąć tego rodzaju sytuacji.

Jednak gdy ludzie są obrażeni, wysyłają oczywiste sygnały niewerbalne. Jeśli ktoś poczuje się urażony z powodu błędnej interpretacji tego, co powiedziałeś, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przeprosić i wyjaśnić, co miałeś na myśli.

Cała odpowiedź najwyraźniej opiera się na niepisanym założeniu, że jeśli coś jest żartem, to nie może być obraźliwe, a jeśli ktoś uzna to za obraźliwe, to dlatego, że nie „rozumieją” żartu (zawoalowany sposób nazywania kobietyprofesor głupi czy coś, jak sądzę).Czy możesz wyjaśnić, dlaczego to zakładasz?
@NajibIdrissi: To zbytnie uproszczenie.Odpowiedź odnosi się do tego, że w przypadku ** obecnego ** scenariusza, strony obrażone prawdopodobnie nie zrozumiały prawdziwego żartu i obrażały się na słowa, nie obserwując faktycznego zamierzonego kontekstu.Ta odpowiedź nie dowodzi, że jest to globalna zasada, w której obraza / humor wykluczają się wzajemnie przez cały czas.(Jak na ironię, nadgorliwe założenie, że stwierdzenie jest w sposób dorozumiany oświadczeniem globalnym, jest głównym powodem, dla którego ten żart został w pierwszej kolejności uznany za obraźliwy)
Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (https://chat.stackexchange.com/rooms/77525/discussion-on-answer-by-dj-what-was-offensive-about-the-ladies-lingerie-depar).Przyszłe komentarze, które nie będą bezpośrednio dotyczyły problemów z tą odpowiedzią, zostaną usunięte bez ostrzeżenia.Jeśli chcesz omówić historię lub egzegezę żartu, zabierz go na czat.
@NajibIdrissi: Nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby uzyskać to na podstawie tej odpowiedzi.Wygląda na to, że chcesz, aby to była prawda, aby móc nadal obrażać się na coś całkowicie nieobraźliwego.
Zgadzam się z @NajibIdrissi.Dodam też, że profesor Y była tylko 1 z 2 kobiet w windzie pełnej profesorów płci męskiej.Opierając się tylko na tym fakcie, „bielizna”, niezależnie od tego, czy występuje przed słowem „dział”, czy nie, jest sama w sobie niewłaściwa, oparta wyłącznie na zwykłym skojarzeniu z „bielizną”.Po drugie, w dawnych czasach, kiedy windy BYŁY obsługiwane przez personel obsługi, tymi asystentami były zwykle kobiety, odnosząc się (żartobliwie lub nie) do profesora, który zaproponował, że naciśnie guzik (który jest kobietą), ponieważ asystent jest poniżający, bez względujak łagodne jest to skojarzenie.
#5
+26
user9646
2018-05-15 12:25:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uwaga jest obraźliwa, ponieważ sugeruje, że kobiety są jedynie obiektami seksualnymi, nadającymi się tylko do pochylania się, gdy są skąpo ubrane. Sugeruję, że kobiety uczestniczące w konferencjach naukowych nie są prawdziwymi naukowcami, ale są tam tylko na pokaz. Mowa o profesorze, szanowanej uczonej, która jest ekspertem w swojej dziedzinie. Drugi profesor wydaje się postrzegać ją tylko jako przedmiot, służącą do przebierania się w bieliznę, a nie jego równą. To poniżające i obraźliwe.

Jeśli chcesz uniknąć tego rodzaju „zamieszania”, rozmawiaj z kobietami (i wszystkimi, naprawdę) tak, jakby były ludźmi i rówieśnikami, a nie przedmiotami, zwłaszcza w kontekst zawodowy.

Jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego profesor naruszył kodeks postępowania (i myślę, że to smutne, że trzeba to przeliterować), przeczytaj to tutaj, w szczególności:

4) Niemniej jednak ISA uznaje swój obowiązek zapewnienia, że ​​członkowie i uczestnicy nie są prześladowani i / lub prześladowani. Ponadto uznaje, że obowiązek ten ma szersze zastosowanie i obejmuje wszystkich członków i uczestników, niezależnie od statusu lub okresu. [...]

b) Nękanie można zdefiniować między innymi jako:
i) Niechciane zachowanie naruszające godność ludzi lub jednostek. Może być związane z wiekiem, płcią, tożsamością płciową, orientacją seksualną, rasą, niepełnosprawnością, religią, narodowością, obywatelstwem lub dowolnymi cechami osobistymi danej osoby i może być trwałe lub izolowane. Kluczowe jest to, że działania lub komentarze są odbierane jako poniżające i nie do zaakceptowania przez odbiorcę. [...]

-1 całkowicie ignorujesz fakt, że OP i ja również w tym przypadku nie rozumiemy żartu / insynuacji.Proszę wyjaśnij, dlaczego zdanie sugeruje, że kobiety są jedynie obiektami seksualnymi?Jak stwierdził facet G, wydaje mi się to również kompletnym brakiem sekwencjonowania.Nie śmiałbym się z tego, ponieważ nie miałoby to dla mnie sensu.Co ma wspólnego pójście do działu bielizny damskiej z daną kobietą?O czym mowa insynuacji?
Komentarze nie służą do rozszerzonej dyskusji;ta rozmowa została [przeniesiona do czatu] (https://chat.stackexchange.com/rooms/77518/discussion-on-answer-by-najib-idrissi-what-was-offensive-about-the-ladies-linge).Prosimy o używanie komentarzy wyłącznie w celu zasugerowania ulepszeń w odpowiedzi (np. Prośba o wyjaśnienie aspektu).Jeśli masz inne podejście do wydarzeń, które możesz zaoferować, napisz własną odpowiedź.
Okay, oto zasady dla tego wątku komentarzy: 0) [Bądź miły!] (Https://academia.stackexchange.com/help/be-nice) 1) Jeśli możesz zasugerować ulepszenie, które dodaje coś do już sugerowanychulepszenia, napisz komentarz.2) Jeśli nie zgadzasz się z sugerowaną poprawką, nie rób nic ani nie zabieraj jej na [czat] (https://chat.stackexchange.com/rooms/77518).3) Jeśli zgadzasz się lub nie zgadzasz z odpowiedzią, zagłosuj za lub przeciw.4) Wszystko inne, zabierz do rozmowy.5) Jeśli uważasz, że spośród kilku podobnych propozycji ulepszeń, powinienem był wybrać Twoją, aby zostać, zabierz ją do rozmowy.
@DRF, odpowiedź nie musi tego uwzględniać, ponieważ OP napisał: `` Nie rozumiem, dlaczego żart był zabawny, * ale to nie jest naprawdę ważne *.Chciałbym zrozumieć, dlaczego było to obraźliwe. ”(I Wrzlprmft, komentuję to tutaj, zamiast czatu, ponieważ @DRFs jest jedynym komentarzem, który tu zostawiłeś i ma 39 głosów za. Traktuj ten komentarz mój jako punkt wyjścia do równoważeniamoże poza tymi 39.)
Pomocne może być nieco dokładniejsze wyjaśnienie, że ważne jest, aby profesor, który popełnił wykroczenie, powiedział „bielizna”, a nie „bielizna” (jak w przypadku PO).Bielizna kojarzy się z kontekstem, w którym kobiety próbują wizualnie zadowolić mężczyzn (zwykle) swoimi ciałami.Myślę, że żart byłby (minimalnie) mniej obraźliwy, gdyby powiedział „bielizna”.
@AzorAhai - sprawdziłem wiele słowników.Znalazłem * jeden *, który zawiera definicję, której użyłeś.Żaden z pozostałych nie przyjął takiego podejścia.
@aparente Nie podałem żadnej definicji?Czy chciałeś odpowiedzieć komuś innemu?
@AzorAhai - Napisałeś: „Bielizna kojarzy się z kontekstem, w którym kobiety próbują wizualnie zadowolić mężczyzn (zwykle) swoimi ciałami”.
@aparente To nie jest definicja niczego?
@AzorAhai - Chociaż nie chciałbym, i najwyraźniej większość słowników, nie zdefiniowałbym bielizny jako kojarzonej z próbami wizualnego zadowolenia mężczyzn, przyznaję, że istnieje co najmniej jeden słownik, którego definicja pasuje do twojego założenia co do znaczenia i konotacjisłowo * bielizna *.
@aparente Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii, ale nie sądzę, aby warto było dalej omawiać zamknięte pytanie.
#6
+6
Allure
2018-05-15 17:25:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze, aby wyjaśnić, dlaczego „żart” jest „zabawny” (cudzysłowy, ponieważ nie uważam tego za zabawne i podejrzewam, że wielu innych też nie). Podziękowania dla Flatera i Knzhou za wyjaśnienie tego.

W czasach wind obsługiwanych ręcznie istnieli tak zwani „ operatorzy wind”, którzy pytali pasażerów, dokąd jadą. Możliwą odpowiedzią mogłoby być na przykład „drugie piętro”. W tamtych czasach domy towarowe były również organizowane przez działy, które mogły zajmować całe piętro. Powiedzenie „zabierz mnie do działu bielizny damskiej” jest równoznaczne z powiedzeniem „zabierz mnie na którekolwiek piętro sprzedaje bieliznę damską”. Żart polega na tym, że od mówcy jako mężczyzny nie oczekuje się kupowania bielizny damskiej. Ten sam żart zadziałałby, gdyby mówczyni poprosiła o zabranie mnie do działu bielizny dla mężczyzn.

Żart jest obraźliwy, ponieważ słuchacz go nie rozumiał. Ponieważ niektórzy się śmiali, słuchacz wie, że to żart. Jednak nie wiedziała, dlaczego to zabawne - nic dziwnego, z komentarzy wielu też nie. Mimo to, ponieważ 1) wspomniano o kobietach i 2) bieliźnie, zakłada, że ​​to żart seksualny . To natychmiast czyni je obraźliwymi.

Oto kilka innych sytuacji, które zostały źle zinterpretowane: mężczyzna zaprosił kobietę na kawę w windzie i żartować na temat kluczy sprzętowych i rozwidlenia na konferencji technologicznej. Możesz łatwo znaleźć więcej, używając Google dla terminów takich jak „humor w różnych kulturach”.

Jeśli chodzi o pytanie, jak tego uniknąć: chyba że w gronie znajomych unikaj robienia żartów całkowicie, ponieważ humor słabo się tłumaczy między kulturami. Z tego samego powodu należy unikać wstrzykiwania humoru np prezentacja konferencyjna. Jak możesz sobie wyobrazić, kłopoty, przez które przechodzi prof. X, nie są warte jego śmiechu.

Allure, jestem zdezorientowany, dlaczego widzę odpowiedź napisaną przez ciebie * i * głos za zamknięciem.Czasami mi się to przytrafia - ale kiedy tak się dzieje, dobrze jest podać wyjaśnienie.
@aparente001 Nie głosowałem za zamknięciem, ponieważ pytanie jest bez odpowiedzi;Głosowałem za zamknięciem, ponieważ myślę, że lepiej pasuje do innego StackExchange.Ponieważ inni najwyraźniej tak nie sądzą, równie dobrze mogę tu odpowiedzieć, zwłaszcza że w czasie, gdy pisałem odpowiedź, w innych odpowiedziach nie było jeszcze pewnych rzeczy.
FYI.Możesz rozważyć [wycofanie głosowania zamykającego] (https://meta.stackexchange.com/q/915/217406), gdy zdecydujesz się odpowiedzieć na pytanie, na które już oddałeś głos zbliżający, zanim zostanie ono zawieszone.
@Allure - Co powiedział scaaahu - czy chcesz, żebym to przeformułował?Czy rozumiesz, do czego zmierzał?To oczywiście twoja decyzja;Chcę się tylko upewnić, że rozumiesz, jakie masz opcje.Chciałbym powtórzyć, że mnie to też spotkało;Opierając się na doświadczeniu zdobytym z biegiem czasu, w tak kontrowersyjnej sytuacji, jak ta, zachęcam do zastanowienia się, zanim zaczniesz głosować lub opublikować post, dopóki nie będziesz miał szansy ustalić, jakie jest Twoje stanowisko.
#7
-2
Malady
2018-05-15 16:35:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cóż, nie było zamiarze popełnienia przestępstwa i początkowo nie widziałem, jak została obrażona. Nie możesz też zadowolić wszystkich, więc trudno jest uniknąć obrazy, chyba że starannie dobierasz swoje żarty?

Przestępstwo zostało podjęte i mówię, że to już koniec Reakcja, chyba że podano inny kontekst, bo to był tylko żart na temat. Powiedziałbym, że „bielizna damska” była pierwszym typem, który przyszedł mi do głowy, biorąc pod uwagę okoliczności, a dowcipy na miejscu wymagają, aby ludzie byli szybcy.

I ja też myśląc, że żart był prawdopodobnie najlepszy, jaki można było zrobić. Żadne inne opcje nie byłyby wystarczające, aby non-sequitur był tak zabawny, a być może oferowałby jeszcze więcej obrażeń.

Alternatywne piętro, na przykład „Artykuły gospodarstwa domowego”, mogłoby nam przypomnieć ” Postawy Stay In The Kitchen ”.

Sytuacja jest czymś w rodzaju szybkiego testu odpowiedzi, pomyśl o Stowarzyszeniu Słowa i Testie Rorschacha?

Jeśli nie możesz znaleźć czegoś co najmniej tak dziwnego jak bielizna damska, aby mężczyzna mógł publicznie oznajmić, że chce, żart się rozpada.

Kobieta obraziła się, ponieważ nie zrozumiała dowcipu, Zakładam. Błąd jej, a nie mówcy, z powodu braku wiedzy historycznej.

Chociaż nie można oczekiwać takiej wiedzy, uważam, że jej przewinienie jest nierozsądne, ponieważ nie od razu znalazłem powód do urazy, chyba że sedno skargi jest takie, że taki żart nie pasuje do środowiska akademickiego ... Ale to żart z windy, w windzie. Uwielbiam, jak ta sytuacja pasuje, z perspektywy żartownisia? ... Mógłbym nawet powiedzieć, że nakarmiła go tą prostą linią, ale nie wiedziała o tym.

Po przeczytaniu kilku innych odpowiedzi i innych komentarzy na temat sytuacji, znajduję możliwe rodzaje spowodowanych przestępstw żartem być… luźno połączonym, myślę, że to właściwe zdanie? Chociaż jest wystarczająco dużo powiązań, aby znaleźć je jako pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą na myśl, u kogoś nieznającego żartu?

Gdybym został skonfrontowany, poprosiłbym o wyjaśnienie przestępstwa i obroniłbym żart, ale to może nie być dla Ciebie najlepsza opcja.

Nie chodzi o to, czy kobieta miała rację, gdy się obraziła, ale o to, jak uniknąć obrażania ludzi.To nie jest i nie próbuje odpowiedzieć na to pytanie.
Wyjaśnienie, dlaczego coś nie jest obraźliwe, nie odpowiada „co było obraźliwe” ani „jak mogę uniknąć obrażania ludzi”.
@Flater OP zapytał: „jak mogę uniknąć obrażania ludzi w podobny sposób?”OP również wyraźnie zauważył: „Proszę powstrzymać się od wykorzystywania tego miejsca do wyrażania opinii na temat tego, kto ma rację w tym sporze. Nie o to proszę”.
@MJeffryes: Bez względu na problemy z jakością w tej odpowiedzi, „w rzeczywistości nie była obraźliwa” jest poprawną odpowiedzią (zwróć uwagę na różnicę między _prawidłowe_ i _poprawne_!), Ponieważ odnosi się do przesłanki pytania;która opiera się na założeniu, że żart jest przede wszystkim obraźliwy.
@hvd: Mój błąd.Tytuł został odcięty w mojej przeglądarce, a pytanie nie zostało powtórzone w treści.
@Flater Ta odpowiedź nie jest użyteczna, ponieważ wydaje się, że zaangażowany profesor postępował zgodnie z zaleceniami (przechodząc do defensywy), co nie wyszło mu najlepiej.OP oświadczył, że chce uniknąć znalezienia się w takiej samej sytuacji, jak profesor, którego to dotyczy, więc wyraźnie ta strategia jest bezużyteczna w tym kontekście.Powstrzymam się od dalszej rozszerzonej dyskusji.
@MJeffryes - Gdzie jest napisane, że Profesor przeszedł do defensywy?Cytat mówi „o szczegółach, które kwestionował”.To przesuwanie winy, a nie bronienie swoich działań, jak to było po prawej stronie.... Zrobię więcej zmian ...
@MJeffryes: Zwróć uwagę na różnicę między _valid_ a _correct_.Na pytanie „czy niebo jest błękitne?”, ** Tak ** jest poprawną (i poprawną) odpowiedzią, ** Nie ** jest poprawną (ale niepoprawną) odpowiedzią, a ** Marchew ** nie jest prawidłową(ani poprawna) odpowiedź.Powiedziałem, że odpowiedź OP była ważna, niekoniecznie poprawna.
@Malandy Przeczytaj całą historię, aby zobaczyć, jak przeszedł do defensywy.
@TobiasKildetoft - Mój, to bardzo zmienia moją odpowiedź, choć nie o to chodzi?Podsumowałbym swoją odpowiedź, mówiąc, że w zasadzie zgadzam się z żartującym profesorem, jak sądzę.... Nie jestem pewien, czy powinniśmy spodziewać się, że osoby odpowiadające przeszły przez linki, ale co?
-1 ** brak zamiaru bycia obraźliwym ** nie oznacza, że „każde przestępstwo jest błędną interpretacją”.To absolutne stwierdzenie jest śmiesznie fałszywe
@AzorAhai - Czy to powiedziałem?Ach.Muszę to przeformułować.... Muszę sprawdzić.Widzę sposób, w jaki można to odebrać, mówiąc o bieliźnie, ale to wydaje się ... coś.… Zaraz… Jakie przewinienie powiedziała, że dostała?
@Malandy Nie bardzo wiem, co sądzić o twoich złośliwych frazach i elipsach.Być może powinieneś przeczytać artykuł, do którego link znajduje się w poście.
@AzorAhai - czytałem to jakieś 5 godzin temu?A teraz większość z nich niestety zapomniałem i nie miałem czasu na odświeżenie.Przepraszam, jeśli wydałem się tak złośliwy.Miejmy nadzieję, że niektóre z wyżej głosowanych odpowiedzi bardziej Ci się podobają.
@MJeffryes Wyjaśnienie, dlaczego coś nie było obraźliwe, dokładnie odpowiada, co było w nim obraźliwe, a mianowicie, że nie było nic obraźliwego.To sprawia, że drugie pytanie jest dyskusyjne.To doskonały sposób na udzielenie odpowiedzi na takie pytania.To, czy ktoś zgadza się z odpowiedzią, to inna sprawa, ale ta odpowiedź nie jest odpowiedzią na inne pytanie.
@DvijMankad Dlaczego próbujesz wznowić trwającą od roku dyskusję, kiedy wyraźnie powiedziałem, że nie będę o tym dalej rozmawiać?
@MJeffryes Moje przeprosiny.Nie zauważyłem twojego drugiego komentarza.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...