Pytanie:
Jak zrobić prezentację zawierającą symbole matematyczne?
user102
2012-02-21 23:55:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Od wielu lat używam narzędzia Latex do tworzenia prezentacji, ponieważ muszę uwzględniać wzory matematyczne i symbole. Jednak czasami jest to dość kłopotliwe w użyciu i znacznie trudniej jest uzyskać efekty „wizualne” (nie mówię o animacjach, ale na przykład o strzałkach podkreślających określone słowo lub łączących dwa słowa razem itp.) W porównaniu z, powiedzmy PowerPoint.

Teraz staram się ograniczyć matematykę do minimum w mojej prezentacji (była to naprawdę dobra rada udzielona przez dobrego mówcę, z którym rozmawiałem), ale nadal ich trochę potrzebuję, więc moja pytanie brzmi: jakie dobre (połączone?) rozwiązanie istnieje, aby stworzyć ładną prezentację zawierającą symbole matematyczne?

Dość podobne pytania na tex.stackexchange.com: http://tex.stackexchange.com/questions/tagged/beamer
Osiem odpowiedzi:
eykanal
2012-02-22 00:16:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odkryłem, że sekret polega na (1) dobrych narzędziach do tworzenia równań, plus (2) swobodne użycie strzałek i tekstu oraz (3) animacje łączące te dwa elementy.

stwierdził, że do pisania przemówień niezbędne są dwa programy:

  • LateXiT dla komputerów Mac
  • KLaTeXFormula dla liczba systemów operacyjnych, podobnych do lateksowych, ale mniej funkcjonalnych

Celem jest uczynienie matematyki (1) wizualnie wyróżniającą się, aby czytelnik mógł łatwo stwierdzić, kiedy omawiasz równanie (2) łatwe do interpretacji. Pamiętaj, że w artykule masz tekst taki jak „... gdzie n jest liczbą ...” po wyświetleniu równania. Zwykle nie jest to robione w rozmowach badawczych, a co gorsza, gdy wyjdziesz ze slajdu, czytelnik musi po prostu przypomnieć sobie, jakie było równanie; nie mogą odwrócić strony.

Moja technika (którą można zobaczyć w akcji w tej prezentacji) polega na umieszczaniu równań w unikalnej czcionce (Używam czcionki Times New Roman z pogrubieniem i kursywą) i używając powyższych narzędzi, składam równania w lateksie i wstawiam je jako obrazy w razie potrzeby. Wprowadzając każde równanie, wyjaśnij wszystkie zmienne za pomocą tekstu i strzałek. Każda zmienna powinna zostać wyjaśniona ... tak, to jest powolne, ale uczenie się jest powolne. Jeśli zamierzasz wielokrotnie użyć tego samego równania, umieść je w prawym górnym rogu slajdu - z dołączonymi czasami strzałkami i tekstem - tak, aby (1) pamiętali, co mówisz o i (2), więc możesz odwołać się do tych równań.

Jako kontynuacja, obecnie używam Keynote do przygotowania jednogodzinnej rozmowy, a dzięki sztuczce kopiowania formuł z pliku PDF jest po prostu świetnie, jeszcze raz dziękuję za radę!
@CharlesMorisset - cieszę się, że jest przydatny!
aeismail
2012-02-22 00:15:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli korzystasz z systemu OS X, doskonałym rozwiązaniem jest użycie pakietu LaTeXiT, który umożliwia tworzenie plików graficznych dla poszczególnych równań LaTeX, które można następnie skopiować i wkleić do swojego ulubionego programu do prezentacji (Keynote, LibreOffice, Powerpoint, a nawet LaTeX Beamer, jeśli masz odpowiednią skłonność do ironii).

W przypadku innych systemów dostępne są opcje KLatexFormula i Oczywiście dobrze znany (ale też nie darmowy) MathType.

Ale wolę LaTeXiT, ponieważ zapewnia klasyczny wygląd LaTeX i precyzyjną kontrolę, a jednocześnie bardzo ułatwia wycinanie i wklejanie pracy. (Możesz nawet zapisać równania, jeśli chcesz ich później użyć.)

Osobiście używam lateksu, omnigraffle i beamer. To ostatnie ma na celu uwzględnienie całego pięknego pliku PDF, który wygenerowałem za pomocą omnigraffle + latexit;)
Próbowałem używać Beamer, odkryłem, że rozsądne użycie dobrze dobranych animacji może wiele dodać do prezentacji. Używałem Keynote i jestem z niego bardzo zadowolony.
@SylvainPeyronnet: Niedawno zacząłem używać [OmniGraffle] (http://omnigroup.com/products/OmniGraffle/) i towarzyszącego [OmniGraphSketcher] (http://omnigroup.com/products/omnigraphsketcher). Jak dotąd bardzo je lubię i nie mogę się doczekać, aby zrobić z nimi więcej. (Będę przełączać się między Beamer i Keynote, w zależności od ilości treści graficznych i moich współpracowników).
Dziękuję za odpowiedź! O Omnigraffle używałem w przeszłości (kiedy był jeszcze dołączony do Mac Os X), ale teraz wolę używać PGF / TikZ, ale także dlatego, że używam beamera. Może powinienem odłączyć się od świata Latex (poza formułami), przynajmniej wypróbować narzędzia teraz.
btw, myślę, że zarówno twoja odpowiedź, jak i eykanal są poprawne (ponieważ są w zasadzie podobne :)), po prostu akceptuję jego, ponieważ jest nieco bardziej szczegółowy.
Osobiście używam LaTeXit, OmniGraffle i Keynote.
Federico Poloni
2016-11-23 19:25:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obejmuje to trochę programowania Latex, ale wszystkie te rzeczy możesz zrobić z Beamer i Tikz; zobacz na przykład http://www.texample.net/tikz/examples/beamer-arrows/ i https://sites.google.com/site/kaarebmikkelsen/in-the- news / fancyequationsinlatexbeamerwithtikz.

Przykładowy obraz z pierwszego linku:

enter image description here

Zasadniczo Tikz pozwala zapamiętać pozycje elementów na każdym obrazku (używając \ tikzstyle {każde zdjęcie} + = [zapamiętaj obrazek] ), a następnie dodać wyskakujące okienka, znaczniki i strzałki między nimi jako nakładkę na już strona składu (using \begin{tikzpicture}[overlay]).

Główną zaletą w odniesieniu do innych rozwiązań jest jakość i spójność składu Latex, które wszyscy znamy i miłość. Główną wadą jest (prawdopodobnie) nieporęczne programowanie lateksowe, które wszyscy znamy i nie znosimy.

Ponadto, wszystko to jest zwykłym tekstem (z uproszczoną automatyzacją, kontrolą wersji ...)

Fomite
2012-02-22 03:34:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedź zawierająca „nie LaTex” oparta zarówno na stwierdzeniu, że jest to całkowicie niepotrzebne w mojej dziedzinie (co wymaga sporej ilości matematyki), jak i na znalezieniu niekończącego się strumienia prezentacji opartych na LaTeX, aby czuć się bardzo nudny i taki sam.

Czy rozważałeś MathType? Zauważyłem, że jest znacznie silniejszy w układzie równań niż domyślne narzędzia Microsoft i działa całkiem dobrze zarówno z Powerpoint, jak i Keynote, co pozwala pracować w mocnych stronach rzeczywistego dedykowanego oprogramowania do prezentacji. Nie jest to co prawda darmowe, ale odniosłem z nim dość duży sukces.

walkmanyi
2012-10-30 03:24:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możesz także wypróbować InkScape do tworzenia prezentacji za pomocą wtyczek, takich jak JessyInk lub inne - po prostu wyszukaj „ prezentację w inkscape ”. Poza tym InkScape pozwala na renderowanie matematyki LaTeX, ma wbudowaną obsługę w nowych wersjach. Na początku to rozwiązanie może wydawać się nieco skomplikowane, ale uzyskasz moc tworzenia niezwykle fantazyjnych prezentacji wizualnych w stylu Prezi, ale lokalnie i możesz odtwarzać je w swojej ulubionej przeglądarce.

Sean
2012-02-22 12:48:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli korzystasz z systemu Windows, możesz wypróbować Aurorę, chociaż nie jest to darmowe.

Zaletą Aurory jest to, że doskonale współpracuje z Microsoft Word, możesz wstawiać w wierszu równanie lub równanie numerowane, a po zaktualizowaniu równań liczby można łatwo zmienić.

Ponadto, kiedy wstawisz równanie za pomocą Aurory, inne osoby, które nie mają Aurory, mogą nadal otworzyć plik, widząc idealne równanie, ponieważ jest ono osadzone jako obraz dla użytkownika innego niż Aurora.

Najlepsze jest to, że kiedy wstawisz równanie z Aurorą, nie zepsuje to marginesu linii ani innych ustawień składu, co jest dość częste, gdy używasz MathType.

Cześć, Sean: Dziękuję za wysłanie wiadomości i witamy w zarządzie Academia. Jeśli jesteś użytkownikiem Aurory, możesz również zasugerować, co Ci się podoba w kodzie, aby zapewnić coś więcej niż tylko link. (To nie jest uważane za „najlepsze zachowanie” na giełdzie stosów).
Przepraszam, zredagowałem swój post i coś dodałem.
GoodDeeds
2020-06-17 00:33:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Microsoft Office 365 obsługuje Unicode Math dla programu Powerpoint, a także składnię LaTeX dla programu Word. W przypadku większości prostych równań można je bezpośrednio wpisać jako tekst i edytować w razie potrzeby, bez konwertowania ich na obrazy. Obejmuje to równania obejmujące całki, pochodne, granice, funkcje trygonometryczne itp.

Chociaż Powerpoint nie obsługuje składni LaTeX-a, możliwe jest kopiowanie i wklejanie równań LaTeX zapisanych w programie Word. W przypadku prezentacji o niewielkiej zawartości matematycznej może to być dobra opcja, aby zachować inne funkcje programu PowerPoint bez uszczerbku dla możliwości wyrażania matematyki. Jednak Microsoft Office 365 wymaga płatnej subskrypcji.

Kilka pomocnych odniesień:

Tigu
2020-06-17 01:33:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

IguanaTex to darmowy dodatek do programu PowerPoint, który umożliwia bezproblemową integrację LaTeX ze slajdami programu PowerPoint. Jest bardzo prosty w użyciu i bardzo naturalny.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...