Pytanie:
Jakiej strategii społecznej mogę użyć, aby odpowiedzieć na pytanie „Jak idzie twój doktorat?”
y3sh
2015-03-22 04:24:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Byłem zaskoczony, zaczynając doktorat, jak często zadawano mi to pytanie i jak bardzo nie potrafię na nie odpowiedzieć. Za każdym razem, gdy próbuję odpowiedzieć, grzebię się i temat natychmiast się zmienia. Jeśli dokładnie powiem, jak to idzie, stres związany z publikacją i intensywnością programu wypada zbyt negatywnie. Jeśli stwierdzę, nad czym pracuję, albo je tracę, albo nudzę.

Jaka jest dobra strategia społeczna, aby odpowiedzieć na to pytanie?

Czasami odpowiadam, pokazując im to: http://www.phdcomics.com/comics/archive.php?comicid=47
Jeśli jesteś dobrym studentem, będziesz zbyt zajęty badaniami, aby spotkać ludzi, którzy mogą zapytać o twoje badania.
@user137 Z mojego doświadczenia w CS wynika, że ​​bardziej wydajni ludzie nie pracują zbyt długo. W rzeczywistości zbyt długa praca jest w Niemczech piętnowana jako oznaka nieefektywności.
@user137 Obawiam się, że zbyt wiele osób potraktuje ten komentarz poważnie.
Powiązane pytanie dotyczące Math SE: http://math.stackexchange.com/q/1139368/11323
Zwykle od razu zaczynam płakać, uciekam, chowam się pod kocem i jem lody prosto z garnka. Powinieneś spróbować.
AiliikpkfiCMT lub ten http://www.phdcomics.com/comics/archive.php?comicid=1030 :-)
@Blaisorblade media w Ameryce wykonały wspaniałą robotę, zmuszając nas do myślenia, pracując 60-80 godzin tygodniowo, a posiadanie 2-4 tygodni wakacji rocznie to cnota ... :( zazdrosny
@HC_ - jeśli ktoś jest na tyle słaby, że „media” mogą „prać mózg” go w celu przepracowania 60-80 godzin tygodniowo, nie jestem pewien, czy chciałbym go zatrudnić w jakiejkolwiek pracy, która ma takie godziny (które to zazwyczaj prace umysłowe o wyższym IQ, takie jak programowanie, prawo lub medycyna).
@Kimball o mój Boże, ta odpowiedź: http://math.stackexchange.com/a/1139382/77968 „Głównie zadania tekstowe ...”
Dziesięć odpowiedzi:
#1
+93
Joe Manlove
2015-03-22 04:37:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Wszystko idzie dobrze, w zeszłym tygodniu poczyniłem spore postępy na X. Jak się masz?”

Ogromna większość ludzi prosi o uprzejmość. Jeśli są naprawdę ciekawi szczegółów, odpowiedzą na bardziej szczegółowe pytanie. Osobiście lubię mieć jakąś uroczą historię o moich badaniach, ponieważ nikt nie ma pojęcia, czym właściwie zajmują się ludzie zajmujący się czystą matematyką. (Na życie rysuję fraktale, więc mam w telefonie kilka zdjęć do pokazania).

EDYCJA: Niektóre komentarze poruszają istotne kwestie dotyczące różnic kulturowych. Jeśli lokalna kultura jest kulturą, w której pytania z grzeczności są mile widziane (np. Niemiecki @OR Mapper lub absolwenci @JiK), myślę, że nadal najlepiej byłoby rozpocząć odpowiedź na powyższe Formularz. Pozwala to ludziom albo z wdziękiem wyjść, albo dążyć do bardziej szczegółowego opisu zgodnie z ich własnymi zainteresowaniami i obyczajami kulturowymi.

Dokładnie. Jest to analogiczne do odpowiedzi „Jak się masz?” Niewiele osób chce otrzymywać aktualne informacje na temat burzliwych wydarzeń, które mają miejsce w Twoim życiu. Tylko dlatego, że doktorat pochłania twoje życie, nie oznacza, że ​​jest on interesujący lub ważny dla innych. Po prostu są uprzejmi.
@Chan-HoSuh: „Niewiele osób chce aktualnych informacji na temat wszelkich burzliwych wydarzeń, które mają miejsce w Twoim życiu”. - pochodzę z jednej z kultur, w której „nie pytasz, chyba że naprawdę chcesz wiedzieć”, czuję się zmuszony wskazać, że to stwierdzenie jest bardzo specyficzne dla danej kultury (por. np. [this] (http: // www. incultureparent.com/2011/05/dont-ask-how-are-you-in-germany/) lub [this] (http://www.nytimes.com/2014/01/20/opinion/the-how -are-you-culture-clash.html? smid = fb-nytimes & WT.z_sma = OP_THA_20140121 & bicmp = AD & bicmlukp = WT.mc_id & bicmst = 1388552400000 & bicmet = 1420088400000));)
W Wielkiej Brytanii, gdy ktoś zapyta Cię „jak się masz”, ostatnią rzeczą, jakiej chcą, jest powiedzenie mu, jak się masz. Uważają, że nieuprzejme jest nie odpowiadać „nieźle” lub „w porządku”. Powszechnie nazywa się to „brytyjskim paradoksem grzeczności”, są najbardziej grzeczni na świecie, ale mniej ich to obchodzi.
(Właśnie wymyśliłem kwestię „brytyjskiego paradoksu grzeczności”, ale * powinno * istnieć)
BTW @Joe, ty rysujesz fraktale na życie ?? Wybrałem zły doktorat, te rzeczy są wspaniałe!
@AnderBiguri, Trochę przesadzam. Robię złożoną dynamikę, co oznacza, że ​​rysuję fraktale do rozmów. W przeciwnym razie popycham epsilony i delty, tak jak wszyscy inni analitycy.
Amerykanie @AnderBiguri robią to samo, z wyjątkiem Europejczyków, którzy nazywają nas za to „fałszywymi”.
@AnderBiguri Tradycyjnie „Jak się masz?” (jak „jak się masz?”) nie jest nawet * pytaniem *. Jest to * pozdrowienie *, na które należy odpowiedzieć w naturze. Oznacza to, że nie należy nawet udzielać niejasnej „uprzejmej” odpowiedzi, takiej jak „nieźle”, należy po prostu odpowiedzieć „Jak się masz?”
@KSmarts W moim oryginalnym kraju, jeśli nie chcemy odpowiedzi, zwykle używamy czegoś, co * nie jest pytaniem *, na przykład „Dzień dobry” lub „mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku” lub coś innego! Jeśli formułujesz pytanie, nie wściekaj się, jeśli otrzymasz odpowiedź !! (na marginesie: uwielbiam brytyjską uprzejmość, ułatwia życie)
Przyjmując to jako rozwiązanie, ponieważ (1) zawiera strategię pracy, którą wypróbowałem (Twój cytat jako szablon) (2) zawiera strategię drugorzędną (pokazanie zdjęć) (3) zawiera wyjaśnienie tła (4) odnosi się do różnorodności (5) zawiera świetną dyskusję uzupełniającą (6) ma najwięcej głosów pozytywnych
#2
+40
WetlabStudent
2015-03-22 13:41:11 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wykorzystaj to jako okazję do przećwiczenia swojego stanowiska badawczego w dziedzinie wind dla „laików”. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej. „Zacząłem pracować nad… dlatego jest to ważne…” Nie odpowiadaj na temat swoich badań, mów o swoich badaniach. Prawdopodobnie jesteś tym zainteresowany. Przekaż swoje podekscytowanie. Pomyśl o tym z punktu widzenia drugiej osoby. Wolałbyś usłyszeć „super, jak tam u Ciebie?”, Czy wolałbyś nauczyć się czegoś nowego.

Jeśli Twoja prezentacja w windzie nie jest jeszcze zbyt dobra, zmuszanie się do tego sprawi, że będzie lepiej. Jeśli twój dźwięk w windzie jest naprawdę dobry, będą o wiele szczęśliwsi, gdy to usłyszą, niż „wspaniale, a co z tobą”. W każdym razie ktoś skorzysta na usłyszeniu dźwięku windy.

+1. Każdy badacz musi być w stanie odnieść swoje badania do laików. Jest to dobra praktyka przy kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych i często rozmowa jest o wiele lepsza, jeśli ludzie rozumieją, co robisz. Nie mówię, że powinieneś szczegółowo wyjaśniać swój temat zupełnie nieznajomym, ale powinieneś być w stanie przekazać, co robisz i dlaczego jest to ważne!
#3
+24
Daniel Wessel
2015-03-22 13:13:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

O ile osoba naprawdę nie ma pojęcia, czego wymaga doktorat i nie ma pewnej podstawowej wiedzy o tym, co robisz, zgadzam się z innymi odpowiedziami, to nic innego jak „Jak się masz?”.

Jeśli przeszkadza Ci to pytanie, gorąco polecam komiksy doktoranckie na ten temat, np. tutaj, tutaj i tutaj. Nie jesteś sam.

Ze względów praktycznych, gotowa odpowiedź typu: „To badania, ma swoje wzloty i upadki”. zwykle działa dobrze.

Masz rację, często używa się go, aby zastąpić „jak się masz?” dla osób, które wiedzą, że robię doktorat i chcą zadać ciekawsze pytanie. Być może polepszenie moich umiejętności rozmawiania polepszyłoby moje reakcje również tutaj.
#4
+24
Toxaris
2015-03-22 15:35:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że większość ludzi, jeśli zapytają Cię „jak idzie twój doktorat”, chcą porozmawiać o tobie, a nie o twoich badaniach. Dlatego staram się odpowiedzieć im anegdotą na temat jakiegoś aspektu mojej pracy doktorskiej, do którego, jak sądzę, druga osoba może się odnieść w oparciu o to, co o niej wiem.

 • Świetnie, mam bardzo mili koledzy i dobrze ze sobą współpracujemy. Niedawno rozmawialiśmy o artykule badawczym, który dotyczy mojej pracy podczas przerwy na kawę. (Odpowiedz ludziom, którzy pracują w biurze).

 • Świetnie, ale teraz jest dużo pracy, ponieważ chcę przesłać artykuł badawczy do tego i tego terminu . Jestem naprawdę podekscytowany pisaniem o moich badaniach. (Odpowiedz ludziom, którzy pracują nad projektami z terminami).

 • Świetnie, w końcu zrozumiałem, jak ten i ten tajemniczy temat odnosi się do tematu mojej pracy magisterskiej, a teraz mogę postęp dalej. (Odpowiedz na to studentom studiów licencjackich ze swojej własnej dyscypliny).

 • Świetnie, pracowałem jako asystent przy tym i tamtym kursie i nauczanie młodych ludzi było świetną zabawą . (Odpowiedz na to nauczycielom).

Jest wiele aspektów robienia doktoratu, o których możesz mówić, wiele z nich jest nawet mniej związanych z twoimi badaniami:

 • Świetnie, pojawił się mój nowy komputer i teraz wszystko działa szybciej.

 • Świetnie, był jeden kolega, który bardzo mnie irytował, ale teraz student ukończył szkołę i nie muszę już z nimi przebywać.

 • Świetnie, wszyscy studenci dołożyli trochę pieniędzy i kupiliśmy nowy ekspres do kawy do laboratorium.

#5
+20
GojiraDeMonstah
2015-03-22 06:35:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To nie działa dla każdego, ale generalnie odbijam niewygodne pytania z humorem. Gdyby ktoś mnie zapytał, jak idzie mój doktorat, a ja nie chciałem odpowiadać, odpowiadałem:

 • To było PYSZNE! ... lub
 • Warunki mojego zwolnienia nie pozwalają mi na ujawnienie tych informacji. ... lub
 • Mam do 15 lat! ... lub
 • KIM JESTEŚ? KTO CIĘ PRZYSŁAŁ?

Ponownie, to nie działa dla wszystkich. Ale dla mnie poziom absurdu odpowiedzi jest 1) wprost proporcjonalny do ilości czasu, jaki kupuje mi na myślenie o zmianie tematu, oraz 2) odwrotnie proporcjonalny do szansy, że zapytają ponownie.

Więc za pierwszym razem jest to zazwyczaj uprzejma, nieco zabawna sztuczka głowy. Potem robi się coraz dziwniej („Nie mogę wrócić do Hiszpanii po tym, jak zaatakowały mnie łasice w spodniach!”)

-th

Istnieje ryzyko, że wysyła to wiadomość, że nie chcesz rozmawiać o swoich studiach doktoranckich. Ponieważ istnieje korelacja między sytuacjami, które nie idą dobrze, a brakiem chęci do rozmowy o tym, ta strategia może łatwo wzbudzić podejrzenia, że ​​twoje studia nie idą dobrze.
Tak, to prawda, że ​​w sytuacjach społecznych istnieje niewiele absolutów, które mogą być dynamiczne i złożone z powodu wielu czynników. Istnieje to samo ryzyko, o którym wspomniałeś w obecnej strategii PO, a mianowicie grzebanie się i zgubienie się. Czasami niewinne pytania mogą wydawać się apodyktycznym „przesłuchaniem”, więc jednym ze sposobów na przerwanie tego cyklu i przywrócenie wolnej woli osobie, której się je pyta, jest zmiana tonu / przedmiotu rozmowy. Jednym ze sposobów jest humor.
@DCTLib: Moje doświadczenie ze doktorantami jest takie, że sprawy nie układają się dobrze, aż do następnego dnia po ich życiu. Więc ludzie będą mieli to samo podejrzenie, czy o tym mówisz, czy nie ;-)
#6
+15
DCTLib
2015-03-22 15:32:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moim skromnym zdaniem kluczem do dobrej odpowiedzi na to pytanie nie jest naciskanie na rozmowę o wynikach , ale raczej o procesie . Na przykład odpowiedź na pytanie „Jak idzie twój doktorat?” mogłoby być:

Dobrze. Obecnie prowadzę badania nad wpływem promieni słonecznych na życie miłosne bruku.

Teraz niektórzy ludzie mogą zadawać trudne pytania, takie jak „Ale czy nie pracowałeś nad tym już 6 miesięcy temu? ”. W takim przypadku trzymaj się procesu , tj. Tego, co w tej chwili robisz. W przypadku wcześniejszej pracy możesz wykorzystać wyniki, ale nie muszą one być mocne. Można więc powiedzieć:

Zgadza się. Wtedy pracowałem nad aksjomatycznym podejściem do tego zagadnienia. Wyniki były obiecujące, ale nie istotne statystycznie. Więc teraz przeprowadzam ankietę z kostką brukową.

Ostatecznie jedyną „sprzedażą”, jakiej możesz chcieć dokonać, słysząc takie pytanie, jest to, że pracujesz na swoim doktoracie . W przeciwieństwie do autora innej odpowiedzi, powstrzymałbym się od udzielania zabawnych odpowiedzi. To sprawia wrażenie, że musisz uniknąć pytania.

#7
+5
Steven Bell
2015-03-24 10:25:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jest tu wiele dobrych odpowiedzi, a ja używam różnych odpowiedzi w zależności od tego, z kim rozmawiam. Staram się być szczery, ale także znaleźć coś pozytywnego do powiedzenia. Jedną z rzeczy, które odkryłem, jest to, że ogromna większość ludzi nie ma pojęcia, co oznacza otrzymanie doktoratu, więc staram się im to trochę przekazać. Nie wiedzą, czym są „badania naukowe”, jak długo trwa doktorat lub na czym spędzają czas absolwenci. Mam szansę to zmienić!

„Czy więc ferie wiosenne w przyszłym tygodniu?”
„No cóż, to ferie wiosenne dla wszystkich uczniów, ale mam dostałem prezentację naukową we wtorek i mam dużo do przygotowania do TA-ing. Nie dla mnie przerwa. "

" Jesteś tu od trzech lat - masz zamiar skończyć?
„Hej, nie! Średni czas mojego programu to sześć lat. Któregoś dnia skończę! ”

„ Ile jeszcze zostanie do końca? ”
„ Cóż, skończyłem uczęszczać na zajęcia, więc teraz zależy to tylko od tego, jak szybko mogę wymyślić świetne pomysły, sprawić, by zadziałały i o nich pisać. ”

„ Jak idą badania? ”
Wszystko się zmienia. Trudno , ponieważ nie ma wielu kierunków i trudno jest zobaczyć, jak wszystko do siebie pasuje. Jednak w tym tygodniu mam kilka fragmentów kodu do pracy. ”

Czasami jestem nieco sarkastyczny lub pesymistyczny („Pewnego dnia stąd wyjdę…”), ale tak naprawdę kocham to, co robię i staram się to wyjaśnić, kiedy z kimś rozmawiam.

#8
+4
Zibbobz
2015-03-22 17:59:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

„Ech, wolałbym o tym nie mówić, więc jak się masz?”

Jeśli naprawdę nie chcesz o tym rozmawiać, a nie idzie dobrze, to nie nie chcę kłamać, to jest odpowiedź, którą powinieneś dać.

Teraz niektórzy ludzie będą próbowali naciskać na Ciebie, aby uzyskać więcej szczegółów, nawet jeśli właśnie powiedziałeś im, że nie chcesz o tym rozmawiać, dlatego skupiasz się na nich zaraz po powiedzeniu więc.

Jeśli nalegają, by poprosić o więcej szczegółów, po prostu powtórz, że naprawdę wolałbyś o tym nie mówić.

W tym momencie naciskanie jest po prostu niegrzeczne. Tylko pamiętaj - nie masz obowiązku nikogo mówić o swojej pracy, jeśli nie chcesz.

Pamiętaj, jeśli idzie dobrze , to zignoruj ​​tę radę - mówienie ludziom, że „wolisz o tym nie mówić”, sprawia wrażenie, że nie idzie dobrze.

Jeśli chcesz sprawiać wrażenie, że wszystko w porządku, zamiast tego powiedz „Cóż, wszystko w porządku, ale wolałbym o tym nie mówić” - co przekazuje ten sam komunikat, ale pomaga stworzyć wrażenie że dobrze sobie radzisz.

Niestety, nie ma prawdziwego sposobu, aby zrobić „neutralne” wrażenie, ponieważ brak chęci o tym mówić daje domyślne wrażenie, że nie idzie dobrze - to jest kulturowe i nie ma prawdziwego sposobu, aby obejść to.

Tak czy inaczej, możesz zostać poproszony o podanie dodatkowych informacji, ale w obu przypadkach nie jesteś zobowiązany do ich podania.

#9
  0
Kakoli Majumder
2015-03-22 21:31:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To, jak chciałbyś odpowiedzieć, w dużej mierze zależy od tego, kto zadaje pytanie. Jeśli jest to kolega lub ktoś z pokrewnej dziedziny, osoba ta może naprawdę interesować się twoim doktoratem. Tak więc, w zależności od tego, ile chcesz ujawnić, możesz porozmawiać trochę o pracy, którą wykonujesz, i podzielić się interesującym doświadczeniem lub perspektywą.

Jednak jeśli osoba świecka pyta cię, prawdopodobnie po prostu z grzeczności. W takim przypadku możesz udzielić bardzo ogólnej lub dowcipnej odpowiedzi, jak wspomniano w niektórych innych odpowiedziach.

#10
  0
user32222
2015-03-25 11:04:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istnieje ryzyko, że oznacza to, że nie chcesz rozmawiać o swoich studiach doktoranckich. Ponieważ istnieje korelacja między sytuacjami, które nie idą dobrze, a brakiem chęci do rozmowy o tym, ta strategia może łatwo wzbudzić podejrzenia, że ​​twoje studia nie idą dobrze. - DCTLib wczoraj

@DCTLib nawy paranoja jest tak przereklamowana, oczywiście, że możesz o tym mówić. Sugerowałem tylko pierwszą linię. - caseyr547 wczorajTo pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...