Pytanie:
Czy zrobienie dwóch doktoratów to dobra ścieżka?
user12172
2014-02-21 10:24:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Studiuję łączony tytuł licencjata inżynierii (elektryka) i licencjata matematyki; Właśnie zacząłem w tym roku i skończę w 2018. Powodem, dla którego robię podwójne stopnie, a nie jeden, jest to, że kocham zarówno elektrotechnikę, jak i matematykę i nie mogłem zignorować żadnego z nich. Mając to na uwadze, myślę o zrobieniu dwóch doktoratów na studiach (jeden z elektrotechniki i jeden z matematyki). Czy to dobra ścieżka, czy powinienem się skoncentrować tylko na jednej z nich?

Właśnie zacząłeś swoją podwójną specjalizację. Myślę, że jest za wcześnie, aby teraz planować doktorat. Skoncentruj się na swoim licencjacie z inżynierii i licencjacie z matematyki. Trzy lata później będziesz miał dużo lepszy pomysł, jeśli naprawdę chcesz zrobić dwa doktoraty. Następnie zadaj to pytanie ponownie.
Nie martwiłbym się tym. Niespodziewany zwrot akcji wyląduje w chemii, muzyce lub w czymś niezwiązanym.
Dobra ścieżka ** do czego **?
Zdobądź BS i rozejrzyj się ...
Znam byłego doktoranta na uniwersytecie europejskim (STEM), który miał już tytuł doktora na uniwersytecie azjatyckim. W połowie europejskiego doktoratu xyr, xe wyszedł zupełnie nagle, aby rozpocząć pracę na stanowisku post-doc w Ameryce Północnej, ku przerażeniu przełożonego xyr (przynajmniej xe mógł powiedzieć xem). Podejrzewam, że przełożony może nie zatrudniać kandydatów, którzy mają już doktorat.
Prosisz o * poradę dotyczącą sposobu postępowania * bez określania, jaki jest Twój * cel *. Gdybym zapytał „czy powinienem jechać autobusem?” Mam nadzieję, że zwrócisz uwagę, że * nie wiesz, dokąd chcę iść *. Chcesz robić karierę w środowisku akademickim? Chcesz zrobić karierę w przemyśle? Chcesz mieć dużo certyfikatów na swojej ścianie? **Jaki jest Twój cel?**
Nie. Wygląda na to, że masz ogromne ambicje. Po prostu przejdź przez szkołę w łatwych krokach. Inaczej się wypalisz. To zepsuje wszystkie twoje ambicje.
Jak masz czas majstrować przy projektach elektronicznych, aby pokazać, że kochasz elektrotechnikę? ;)
Czy rozważałeś przy okazji informatykę? Pasuje do matematyki i EE.
Jeśli potrafisz robić dwa doktoraty w tym samym czasie, być może jesteś szybszym / mądrzejszym odchyleniem standardowym niż twoi koledzy z klasy.W celach zawodowych powinieneś przebywać w instytucjach, które są bardziej wymagające.Jeśli nie jesteś zorientowany na karierę, może byłoby to przyjemne.
Osiemnaście odpowiedzi:
#1
+340
Pete L. Clark
2014-02-21 15:02:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podejrzewam, że większości ludzi, którzy pytają o możliwość zrobienia wielu doktoratów, brakuje czegoś fundamentalnego w tym, czym jest doktorat i do czego służy. Jest to zrozumiałe nieporozumienie, ponieważ ogół społeczeństwa niewiele wie o tym, o co chodzi w programach doktoranckich, do tego stopnia, że ​​nawet większość osób zapisujących się na ten program myśli , że wie, w co się pakuje, a potem dowiadują się, że to, co mieli na myśli, jest przybliżeniem prawdy (czasem dobrym przybliżeniem, a czasem nie).

W różnych fikcyjnych mediach (powieści, komiksy, telewizja, film ...) z wieloma doktoratami - często w połączeniu z bardzo młodą osobowością lub wyraźnie wskazanymi, że zostały osiągnięte w młodym wieku - jest standardowym tropem dla pewnego typu charakteryzacji: w zależności od gatunku może sygnalizować typy super-genialne, intelektualistów lub typy nerdy / społecznie niezręczne. Na przykład profesor Charles Xavier ukończył Harvard w wieku 16 lat i posiada doktorat z genetyki, biofizyki, psychologii i antropologii, a także doktorat z psychiatrii. To oczywiście ma być prawdziwym uziemieniem dla jego ogromnych zdolności umysłowych. W programie telewizyjnym House młoda studentka medycyny Martha Masters zdobyła wcześniej doktorat z matematyki stosowanej i historii sztuki, a charakterystyka jest mniej pozytywna: nie próbują sugerować, że jest geniuszem per se - House is the genius! - ale raczej to, że ma wyjątkowo wybredny typ osobowości.

Oczywiście Charles Xavier i Martha Masters to postacie fikcyjne. Co więcej, wyobrażam sobie, że zostały napisane przez ludzi, którzy nie są tak zaznajomieni z programami doktorskimi. W prawdziwym życiu posiadanie doktoratu z genetyki, biofizyki, psychologii i antropologii nie jest znakiem rozpoznawczym super-geniusza: oznaczałoby raczej, że dana osoba ma patologiczną obsesję na punkcie studiów magisterskich. Doktoraty nie są odznakami za wyróżnienia - więcej nie znaczy lepiej. Raczej doktorat jest niezbędnym i wyczerpującym szkoleniem dla określonego rodzaju kariery zawodowej.

Jeśli interesujesz się jakimś tematem, to czytasz i uczysz się o nim. Otrzymujesz tytuł doktora z przedmiotu, ponieważ chcesz, aby był on istotną częścią Twojej kariery (co oczywiście powinno oznaczać, że jesteś bardzo zainteresowany tym tematem). Co więcej, chociaż doktorat zapewnia specjalne szkolenie techniczne z określonego przedmiotu, nie zapewnia ono wyczerpującego szkolenia: w większości przypadków ludzie spędzają resztę swojej kariery, kontynuując szkolenie w tych dziedzinach. Celem doktoratu jest raczej zapewnienie wystarczającego szkolenia specjalistycznego, abyś mógł odtąd kierować własnym szkoleniem i nauką. Inaczej mówiąc, wiele z tego, co robisz na doktoracie, to uczenie się, jak się uczyć . Jednak uczenie się, jak się uczyć, jest w rzeczywistości dość solidną i niezależną od przedmiotu umiejętnością. Jeśli nauczysz się, jak uczyć się genetyki, to jeśli później twoje zainteresowania zwrócą się w stronę psychologii lub biofizyki, będziesz w znacznie innej i lepszej sytuacji, aby ćwiczyć się w tych dziedzinach. W pewnym sensie zrobienie doktoratu z jednego z tych przedmiotów, a potem odwrócenie się i zrobienie innego, jest jak bycie milionerem internetowym, który budzi się pewnego dnia i decyduje, że chce sprzedawać elektronikę ... więc zamyka swoją stronę internetową, daje wszystko pieniądze i zaczyna biznes w piwnicy rodziców. (A może to tak, jak w niektórych moich snach: znowu uczęszczam do liceum i jakoś nie idzie tak dobrze, jak za pierwszym razem.) Dlaczego zaczynasz od zera?!?

Prawdą jest, że „transfer akademicki” ma większy sens między niektórymi dziedzinami niż innymi. Gdyby Martha Masters zrobiła doktorat z historii sztuki, a potem zdecydowała, że ​​zamiast tego chce studiować matematykę stosowaną, nie byłaby w stanie „przejść” z jednej dziedziny do drugiej: rzeczywiście musiałaby wrócić do szkoły. Ale to sprawia, że ​​jej historia jest trochę smutna: zdobycie doktoratu jest bardzo trudne i bardzo czasochłonne, ale tak naprawdę nie jest to wyczyn siłowy, a zdobycie dwóch doktoratów w dwóch niezwiązanych ze sobą dziedzinach nie pokazuje, jak wielkim jesteś geniuszem; pokazuje, że naprawdę znacząco zmieniłeś zdanie na temat tego, co chciałeś zrobić ze swoim życiem i być może zmarnowałeś dużo czasu. Bez względu na to, jak mądry jesteś, nie rozumiem, jak można uzyskać doktorat z historii sztuki, a potem z matematyki stosowanej, nie spędzając co najmniej ośmiu lat. Nie możesz po prostu przeskoczyć do końca i zdać obrony pracy magisterskiej z racji swojej nadprzyrodzonej błyskotliwości: są zajęcia, wymagania dotyczące miejsca zamieszkania i różne inne obowiązkowe rzeczy, które z konieczności wymagają czasu. Jej postać jest komiksowa: nie jest do końca prawdopodobne, że mogłaby mieć te dwa tytuły i zostać studentką medycyny, mając jeszcze 20 lat, nieważne jak genialna. [Cóż, „nieważne jak genialne” jest trochę za mocne: gdyby ukończyła college w wieku 16 lat, matematyka działa dobrze ...] Ponadto dla kogoś, kto jest tak genialny, byłoby naprawdę smutne, że może wydaje się, że nie wymyśla nic innego do roboty poza nieskończoną nauką.

Elektrotechnika i matematyka to raczej ściśle ze sobą powiązane dziedziny. Na pewno zrób doktorat z jednego lub drugiego. Robiąc doktorat z jednej z nich, możesz wybrać stopień zaangażowania, jaki masz w innej dziedzinie, tj. Możesz zrobić bardzo matematyczny stopień doktora elektrotechniki lub doktorat z matematyki na temat matematyczny o ważnych zastosowaniach w sieciach elektrycznych. Następnie po uzyskaniu doktoratu możesz kontynuować naukę i szkolenie w jednej lub obu dziedzinach, według własnego uznania. Jest całkowicie prawdopodobne, że możesz dostać pracę akademicką na jednym wydziale, jednocześnie robiąc doktorat na drugim. To ambitny cel, ale każda praca naukowa jest ambitnym celem. Zdobycie drugiego doktoratu raczej nie będzie bezpośrednio pomocne, gdy już go zdobędziesz, nie mówiąc już o tym, że warte jest poświęcenia 4-6 lat twojego życia!

Dodane : Przy okazji, kiedy wspominasz o „matematyce” i „elektrotechnice”: myślę o Raoulu Bottonie, genialnym i ukochanym profesorze, którego długa kariera na Harvardzie zakończyła się, gdy tam studiowałem. Myślę, że jego historia będzie inspirująca dla wielu ludzi z taką zbieżnością zainteresowań. Sprawdź jego biografię: ładnie zrównoważył swoje wczesne zainteresowanie tymi dwoma dziedzinami ... i potrzebował tylko jednego doktora.

Bardzo dobrze, całkowicie się zgadzam. Jest jednak jeden wyjątek, doktoraty nadawane * honoris causa *. Mając jeden doktorat, drugi powinien być realizowany w ten sposób, IMHO. Można nawet spierać się, że pierwsza z nich powinna być realizowana w ten sposób, zasadniczo wykonując prawdziwe badania i wkłady (to są prawdziwe referencje), a nie prace na zajęciach, co oznacza, że ​​możesz zapamiętać niektóre lekcje, ale niekoniecznie oznacza, że ​​możesz wnieść wkład w badania. Głównym (jedynym) celem zajęć powinno być nauczenie osoby, jak wykonać te wkłady i to powinno mieć znaczenie, aby przyznać doktorat.
Rzeczywiście, po uzyskaniu stopnia doktora są o wiele łatwiejsze sposoby uzyskania korzyści z kolejnego doktoratu niż faktyczne zrobienie tego.
Aby podkreślić, jak matematyczna jest elektrotechnika, dziekan (lub dyrektor?) Kolegium matematycznego w mojej szkole ma licencjat z elektrotechniki. Jak się dowiesz, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, istnieje szeroki zakres w każdej dziedzinie między wysoce teoretycznym a wysoce praktycznym (pomyśl o EE vs EET) i, oczywiście, każda dziedzina obejmuje szeroki zakres materiałów (EE obejmuje wszystko od granic CS po mechtronikę, ale to nie jest wyczerpujące). Jak mówi Pete, możesz uczynić swój dyplom mniej lub bardziej ciężkim, biorąc udział w tych kursach.
W niektórych miejscach na świecie nie ma czegoś takiego jak „szkoła magisterska”, a jedyne, co * musisz * zrobić, aby uzyskać tytuł doktora, to oddanie pracy magisterskiej. Tak więc, chociaż prawdopodobnie nie będziesz (chciał) robić dwóch doktoratów, chodząc do szkoły średniej, sensowne może być napisanie pracy dyplomowej (tj. Książki) o nowym obszarze, w którym się wprowadziłeś, a tym samym zdobycie drugiego doktoratu - nawiasem mówiąc .
Są uniwersytety, które przyznają tytuł doktora za publikację przynajmniej z niektórych przedmiotów. Nie wiem, czy tak się dzieje w Stanach Zjednoczonych, ale być może możemy się pocieszyć wyobrażając sobie, że Martha, realizując typowy program doktorancki w jednej dziedzinie, opublikowała wartościowe, recenzowane artykuły z innej dziedziny, a następnie (być może z powodu jej młodzieńcze instynkty nadmiernych osiągnięć) zdecydowały się na uzyskanie dla nich akredytacji doktorskiej, co kosztowało ją stosunkowo mało czasu. Kiedy z pewnością nie było to konieczne: kiedy studiuje medycynę, jaki zakres wyboru pracy stara się zachować? ;-)
... oczywiście nie stanowi to szablonu do naśladowania w prawdziwym życiu, ponieważ w rzeczywistości twój program doktorancki nie pozostawi ci czasu na wyrzucenie nowatorskich badań w innej dziedzinie podczas przerw na lunch, nie mówiąc już o ich opublikowaniu.
@Steve Jessop: Kto powiedział, że musisz zrobić drugi doktorat w tym samym czasie co pierwszy? Właściwie mam przyjaciółkę, która zrobiła doktorat i przeszła na stanowisko doktora w pokrewnej, ale innej dziedzinie, gdzie po raz pierwszy napisała kilka dobrze przyjętych artykułów, a następnie zdecydowała, że ​​chciałaby pozostać w tej dziedzinie i napisała „zbiorczą „Rozprawa doktorska z tych prac. Skończyła z dwoma doktoratami w wieku 28 lat. Przyznaję, że jest to bardzo rzadki sposób działania.
Należy zauważyć, że wielu ludzi nie obchodzi, do czego służy doktorat, kiedy go biorą, podobnie jak wielu ludzi nie obchodzi, do czego służy jedzenie, kiedy je jedzą: a te często są najbardziejdobrze dokarmiony!
Ta odpowiedź wydaje mi się bardzo amerykańska.Myślę, że w Europie, nawet w środowisku akademickim, wielu doktoratów jest znacznie bardziej cenionych.
#2
+59
ff524
2014-02-21 10:44:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kochanie dwóch dziedzin nie jest dobrym powodem do zrobienia dwóch doktoratów.

Praca, którą wykonujesz na doktoracie jest tak konkretna i skoncentrowana, że ​​gwarantuję, że „zignoruje” większość matematyki i większość elektrotechniki. Matt Might ma świetną ilustrację tego: szkoła doktorancka na zdjęciach

Do czasu ukończenia obecnego stopnia naukowego będziesz mieć lepsze wyobrażenie o konkretnym obszarze (tj. subpole) badań, którymi jesteś najbardziej zainteresowany (jeśli nadal chcesz zrobić doktorat). Następnie zdecyduj, czy bardziej odpowiadałoby ci w domu na wydziale matematyki, czy na wydziale EE i odpowiednio aplikuj do szkoły średniej.

#3
+31
posdef
2014-02-21 15:28:14 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy jesteś zainteresowany podjęciem dwóch prac lub posiadaniem dwóch rodzin jednocześnie ? Na pewnym etapie życia ludzie podejmują decyzje, decyzje długoterminowe, które wyznaczają ścieżkę ich życia.

Fakt, że kochasz oba przedmioty, jest niczym innym, jak tylko pozytywem, a fakt, że masz motywację i siłę woli do zdobywania wyższego wykształcenia w obu, jest godny podziwu. To naprawdę jest ... Ale tutaj przedstawiłem kilka punktów do rozważenia:

 • Czy jest możliwe zrobienie doktoratu w dwóch różnych dziedzinach jednocześnie: chyba ... Myślę, że to zależy od wydziału / uczelni i tego, na co są gotowi. Zwykle nie można uzyskać dwóch doktoratów z tego samego wydziału (przynajmniej tutaj nie jest to możliwe) i znowu, normalnie, uczelnie nie podejmują innych zobowiązań zawodowych podczas odbywania studiów doktoranckich (z wyjątkiem powodów medycznych). Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli jesteś oficjalnie zatrudniony jako doktorant, a nie na stypendium.

 • Czy wskazane jest jednoczesne zdobycie dwóch doktoratów z różnych dziedzin: nie, prawdopodobnie nie. Samo zrobienie doktoratu jest wyzwaniem i nie mam na myśli „ OMG, to za dużo pracy ”, ale raczej „ OMG, co ja tu robię! ” lub „ OMG, co mam zrobić ze swoim życiem ?! ”. Nie wierzysz mi? Wystarczy spojrzeć na najczęściej głosowane pytania tutaj, zdrowa część z nich dotyczy radzenia sobie z obciążeniem psychicznym studiów doktoranckich.

 • Czy zastanawiałeś się nad zrobieniem międzydyscyplinarnego doktoratu, w którym możesz zagrać z obydwoma przedmiotami, połączyć je w puli i zrobić z tego coś niesamowitego? ;)

Życzymy powodzenia!

PS - też warto przeczytać: Kiedy idzie się na podwójny doktorat?

+1 z wyjątkiem „Czy wskazane jest jednoczesne zdobycie dwóch doktoratów w różnych dziedzinach: nie, prawdopodobnie nie”. Powiedziałbym zdecydowanie, absolutnie, w 100% nie. Nikt nie sfinansuje ci dwóch jednoczesnych doktoratów, nikt nie zgodzi się doradzać jednemu z dwóch jednoczesnych doktoratów, nikt nie ma czasu ani energii na zrobienie dwóch jednoczesnych doktoratów.
@DavidRicherby Całkowicie się z Tobą zgadzam, ale nie chciałem wykluczać istnienia takiej osoby. Chodzi mi o to, że jest ... co, jak 7 miliardów ludzi? :)
Słuszna uwaga, chociaż opisałbym wydarzenie gorsze niż wygrana na loterii jako „prawie na pewno nie”, a nie „prawdopodobnie nie”. :-)
W rzeczywistości może być całkiem sporo osób, które mają czas i energię, aby zrobić dwa równoczesne doktoraty, ale wydaje się, że nie ma ważnego * powodu *, aby robić dwa jednoczesne doktoraty. Prowadzisz badania w wąskim kierunku lub w kilku różnych kierunkach. Efektem ubocznym tych badań jest uzyskanie stopnia doktora w jednej lub drugiej dyscyplinie lub w dziedzinie interdyscyplinarnej - nie ma to większego znaczenia i możesz wybrać. Jeśli później uznasz, że powinieneś był wybrać inaczej, zdobędziesz kolejny doktorat z tej dyscypliny, ale znowu to bardziej przypomina „dlaczego nie”? powód i efekt uboczny badań, które i tak już przeprowadziłeś.
#4
+20
gordon
2014-02-21 19:24:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem na drugim doktoracie, 40 lat po pierwszym. Mój pierwszy był z matematyki i przez wiele lat pracowałem jako nauczyciel matematyki na uniwersytecie. Zgadzam się z ogólnymi radami podanymi tutaj. Doktorat to tyle samo szkolenie badawcze, co cokolwiek innego. W jej trakcie intensywnie pracujesz w wyspecjalizowanej dziedzinie i uczysz się, jak opracować możliwy do zrealizowania projekt, który można wykonać w wyznaczonym czasie. Będziesz żyć i śnić o swoim projekcie. Bardzo trudno byłoby tak intensywnie zaangażować się jednocześnie w dwa zupełnie niepowiązane ze sobą projekty.

W Twoim przypadku zobacz, jak przebiega Twój obecny kurs. Jeśli nadal jesteś entuzjastą obu dziedzin, rozejrzyj się po różnych uniwersytetach i zobacz, gdzie są interesujące projekty w obu obszarach - mające na celu zrobienie jednego doktoratu, a następnie może jakieś stanowisko post-doc, jeśli wszystko pójdzie w ten sposób. Znałem gościa, który studiował matematykę / inżynierię stosowaną na bardzo szybkich maszynach przędzalniczych używanych w przemyśle tekstylnym - dziwne niestabilności mogą doprowadzić do katastrofy. Inny projekt, z którym się zetknąłem, dotyczył zastosowania technik przetwarzania obrazu, które zostały opracowane dla astronomii, do klasyfikacji mikroskopowych obrazów komórek do badań medycznych. Istnieje wiele interesujących dziedzin hybrydowych: bardziej inżynieryjno-fizyczna strona robotyki, teledetekcja, aspekty światłowodów, ucho bioniczne i oko bioniczne - potrzeba wielu innowacyjnych przetwarzania sygnału!

mój drugi doktorat dotyczy sztuk pięknych, ale piszę programy komputerowe, aby „rozwijać” dzieła sztuki (nie jest to nowy pomysł, ale jest dużo miejsca na nowe prace). Muszę zająć się historią sztuki i innymi aspektami tej dyscypliny, ponieważ jestem teraz w szkole artystycznej, chociaż mam taką, jeśli moi przełożeni zajmują się informatyką.

Po napisaniu odpowiedzi zacząłem się zastanawiać, czy * ktoś * w rzeczywistości zrobił doktorat z matematyki i historii sztuki. Więc moje oczy wyskoczyły, kiedy to zobaczyłem: to brzmi bardzo interesująco! Czy mogę zapytać, jak zorganizowałeś doktorat ze sztuk pięknych, ale z kierownikiem CS? To brzmi ... co najmniej nietradycyjnie.
@PeteL.Clark: O ile wiem, Samuel Eilenberg miał tylko jeden doktorat (oczywiście z matematyki), ale był też wybitnym znawcą sztuki azjatyckiej. Ktoś mi kiedyś powiedział, że czasami konsultował się z galeriami i muzeami, które znały go jako „profesora Eilenberga z Kolumbii”, nie zdając sobie sprawy, że jest profesorem matematyki.
#5
+19
Phil H
2014-02-21 15:47:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Na to wszystko jest za wcześnie - nie wiadomo teraz, co ci się spodoba pod koniec pierwszego stopnia i nie ma premii za wczesną decyzję. Zacząłem studiować fizykę, kochając kosmos i nie mogąc się doczekać nauki o rakietach, pod koniec chciałem zająć się teoretyczną fizyką kwantową, a teraz zajmuję się obliczeniami naukowymi / numerycznymi. Jeśli lubisz matematykę i EE, możesz w końcu cieszyć się określoną częścią EE, taką jak przetwarzanie sygnału lub algorytmy lotu quadrotor itp.

Nie będziesz chciał robić drugiego doktoratu silny> - Doktorat charakteryzuje się dużą ilością pracy z nogą, dużym odkrywaniem siebie i zwykle kapitulacją przed rzeczywistością nad nadzieją, aby ukończyć pracę magisterską. Nie warto powtarzać tych ważnych części. Drugi doktorat warto zrobić tylko wtedy, gdy po ukończeniu jednego z nich zdasz sobie sprawę, że chcesz prowadzić badania w innej dziedzinie i że nie możesz przejść z jednej dziedziny do drugiej. Doktorat jest zasadniczo pierwszym krokiem na ścieżce badawczej w określonej dziedzinie, więc upewnij się, że jest to dziedzina, w której chcesz prowadzić badania.

Co dzieje się po doktoracie? silny> - Doktorat to tylko krok na drodze do bycia naukowcem, wykładowcą, profesorem. Często jest to ostatni element edukacji, który ludzie robią tylko dla zdobycia kwalifikacji. Następnie, jeśli zaczniesz zajmować się badaniami, będziesz musiał wybrać dziedzinę, która jest ściśle związana z tematem twojego doktoratu. Nie możesz wejść na dwa pola; najbliższe jest przejście do interdyscyplinarnego obszaru między nimi, stąd algorytmy lotu czterowrotnego lub sigproc. Jeśli nie zajmiesz się badaniami, pewne doświadczenie w pracy będzie o wiele lepszą kwalifikacją do twojego CV niż drugi doktorat.

Moja rada - poświęć swój obecny dyplom na badanie różnych dziedzin. Jeśli coś Cię zaintryguje na kursie, skontaktuj się z wykładowcą, zrób dodatkowe projekty w swoim czasie. Wykładowcy kochają ludzi z entuzjazmem i dążą do określonego tematu, a także znajdą czas i zasoby na Twój projekt, być może z myślą o późniejszych większych projektach. Ten proces będzie pouczający i pomoże ci zrozumieć, jaką pracę lubisz.

Zdałem sobie sprawę, że polubiłem obliczenia numeryczne, kiedy spędziłem setki godzin nad projektem algorytmu genetycznego na moim drugim roku. Dwa lata wcześniej chciałem zbudować rakiety. Nadal chciałbym zbudować rakietę, ale większą część przyjemności czerpałbym z symulacji i projektowania niż z produkcji i testowania; przekonasz się, że istnieją konkretne dziedziny, które pasują do twoich umiejętności i wzbudzają zainteresowanie, więc zaakceptuj, że będziesz się specjalizować , przynajmniej na jakiś czas.

„Nie warto powtarzać ważnych elementów tego zagadnienia”.To jest najlepsza wiadomość.Jest to jednak wiadomość, której większość uczniów nie zrozumie, chyba że sami się z nią zmierzą.
#6
+9
user941649
2014-02-21 17:26:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prawdę mówiąc, istnieje niewiele, jeśli w ogóle, renomowanych uniwersytetów, które pozwolą ci jednocześnie zdobywać 2 doktoraty. Ponadto większość uniwersytetów nie przyjmuje studentów, którzy mają już stopień doktora, zwłaszcza gdy pokrywają się ze sobą.

#7
+8
Rikki
2014-02-21 23:54:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robienie jednego doktoratu, a co dopiero dwóch, nie jest dobrym pomysłem! Musisz zdecydować, jakiej kariery chcesz. Jeśli ma być naukowcem, to robienie doktoratu jest właściwe, ponieważ jest to szkolenie na naukowca. Skoro już masz tę karierę, po co robić kolejną, chyba że przenosisz się do zupełnie innego obszaru badawczego, który wymaga bardzo różnych metodologii badawczych?

#8
+6
Jeromy Anglim
2014-02-24 09:28:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby dodać do niektórych istniejących odpowiedzi, chęć zrobienia dwóch doktoratów z różnych dziedzin może oznaczać, że chcesz połączyć swoje zainteresowania i umiejętności w tych dwóch obszarach. To bardzo rozsądne. Istnieje również prawdopodobnie kilka lepszych alternatyw łączenia dwóch dziedzin w karierze naukowej niż ukończenie dwóch oddzielnych doktoratów.

Główną opcją jest zrobienie doktoratu w jednej dziedzinie, która łączy się z drugą dziedziną . Jeśli chodzi o linkowanie, możesz mieć opiekuna doktorskiego, który pracuje na przecięciu dwóch dziedzin, możesz mieć współudziałowca, który pracuje na drugiej dziedzinie, możesz sam nauczyć się drugiej dziedziny lub możesz to zrobić formalne szkolenie w innej dziedzinie.

Aby uczynić tę dyskusję konkretną, mogę wskazać wiele przykładów, w których dana osoba łączy umiejętności z jednej dziedziny, aby uzupełniać inne.

 • Ja osobiście ukończyłem doktorat z psychologii, ale starałem się zdobyć umiejętności z zakresu statystyki (poprzez kursy, samokształcenie, post-Doc ze statystykiem itp.).
 • Znam studenta, który ma wykształcenie prawnicze i kończy doktorat z psychologii sądowej.
 • Znałem profesora, który opublikował książki o muzyce i studiował psychologię muzyki.

Jeśli po studiach licencjackich okaże się, że nadal lubisz inżynierię i matematykę, być może uda ci się znaleźć doktorat w jednej z tych dziedzin, która łączy się z drugą.

#9
+5
jwg
2014-02-22 03:56:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Istotna różnica między tytułem licencjata a doktoratem polega na tym, że podczas robienia doktoratu nie ma maksymalnego wysiłku, który można pożytecznie włożyć, ani maksymalnego poziomu osiągnięć, jaki można osiągnąć. (Podczas gdy w przypadku studiów licencjackich, gdy uzyskasz najlepsze oceny ze wszystkich kursów, niewiele więcej możesz zrobić pożytecznie).

Zakładając, co jest bardzo mało prawdopodobne, że masz zdolności akademickie i ogromne ilość motywacji i energii wymagałaby jednoczesnego zrobienia dwóch doktoratów. Zamiast tego powinieneś zrobić jeden doktorat, ale:

 • w krótszym czasie niż zwykle
 • napisanie zadziwiająco dobrej pracy dyplomowej
 • opublikowanie znaczącej pracy
 • które w dużej mierze zrobiłeś samodzielnie
 • i zdobyłeś wyjątkową wiedzę o wybranej dziedzinie

Abyś zrobił wszystko lub większość z tego będzie nie więcej niż dwoma jednoczesnymi doktoratami, ale zaprowadzi cię o wiele dalej. Absolwenci, którzy robią takie doktoraty (jest ich całkiem sporo), zwykle szybko budują dla siebie prestiżowe i pożądane kariery, podczas gdy „studenci zawodowi”, którzy spędzają życie gromadząc dyplomy z różnych dziedzin, zwykle tego nie robią.

Cóż, nie sądzę, że celem każdego jest zdobycie pożądanej kariery.Znam ludzi, którzy robią doktoraty obok swoich prac nie dlatego, że ich potrzebują, ale tylko dlatego, że są zainteresowani tymi obszarami, ale nie są na tyle zainteresowani, aby zostawić swoją pracę i rodzinę, aby zrobić postdoc gdzie indziej
#10
+5
qasim
2014-02-23 04:28:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie możesz pływać na dwóch łodziach, po stopę w każdej?
Najpierw zdecyduj się na CELE w życiu, jakie są Twoje cele.

Zobacz, jak najlepiej je zdobyć.
Doktorat w jakim celu, a nie tylko po to, aby mieć na tabliczce znamionowej poza domem lub wypełnić CV.

Nie martw się, masz wystarczająco dużo czasu, aby podjąć tę decyzję, ale już dziś zdecyduj o swoich CELACH, będziesz mieć lepsze życie, dobrze zarządzane.

#11
+4
h22
2014-02-21 18:42:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W większości przypadków po prostu nie dostaniesz drugiego doktoratu, nawet jeśli złożysz podanie, i pozostaje to prawdą również wtedy, gdy spróbujesz zrobić te dwa stanowiska doktoranckie w różnych krajach. Nie wiem, czy są to zasady spisane, czy niepisane, ale tak naprawdę przeważnie nic to nie da.

W przeciwieństwie do studiów magisterskich, doktorat jest często uzupełniany stypendium, które, choć na ogół niewielkie, wystarcza na utrzymanie. Zapewne z tego powodu podejmuje się próby uniknięcia „zawodowego doktoranta”, który „studiowałby” aż do emerytury.

#12
+4
Mr AD
2014-02-21 13:21:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zdobycie 100% dwóch przedmiotów może być trudne.

Jednym ze sposobów, który może być dla Ciebie okazją, jest napisanie doktoratu elektrotechniki, który byłby bardzo matematyczny. I odwrotnie, z pewnością istnieje wiele problemów matematycznych, które wynikają z kwestii elektryczności.

Jeśli to zrobisz, na pewno będziesz mógł studiować na obu kierunkach. Niezależnie od tego, jaką dziedzinę wybierzesz, musisz upewnić się, że twoja praca naprawdę należy do tej dziedziny.

#13
+4
Steve
2014-02-21 17:10:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zdecydowanie nie. Spróbuj najpierw skoncentrować się na jednym, a zająć się drugim jako hobby. Będziesz dużo lepszy, ponieważ nie będziesz mieć podwójnej presji. Alternatywnie, kiedy skończysz pracę na pierwszym stopniu doktora przez kilka lat (powiedziałbym, że 10-20), a potem możesz zacząć od drugiego stopnia doktora.

#14
+3
vadim123
2014-02-21 10:42:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zasadniczo niemożliwe jest zrobienie dwóch doktoratów jednocześnie, ale jeśli chcesz, możesz rozpocząć drugi doktorat po ukończeniu pierwszego. Należy pamiętać, że wiele osób rezygnuje z (nawet pierwszego!) Doktoratu i jest ogólnie dość wyczerpanych, zanim nadejdzie wniosek.

#15
+2
Ryan
2014-02-23 05:06:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Odpowiedź na Twoje pytanie zależy od Twojego celu.

Z mojego doświadczenia w branży oprogramowania wynika, że ​​jeśli Twoim celem jest wejście do branży, doktorat często sprawia wrażenie kogoś, kto jest „nadmiernie akademickim”. Ktoś, kto ma doktorat, może być postrzegany jako ktoś, kto wolał pozostać w zaciszu akademickim. Wyobrażam sobie, że ktoś, kto zrobił dwa doktoraty, byłby praktycznie bezrobotny w oczach wielu menedżerów ds. Rekrutacji.

Jeśli Twoim celem jest praca w przemyśle: radziłbym poświęcić czas na zlokalizowanie firmy z wysoko wykwalifikowanymi zespołami wykonywanie pracy, która naprawdę Cię interesuje. Buduj relacje z tymi ludźmi i pracuj w tych zespołach. Wyobrażam sobie, że praca w zespole nad projektem w świecie rzeczywistym może być przyjemniejsza i inspirująca niż praca doktorska. Prawdopodobnie nauczysz się też szybciej i szerzej.

Radziłbym również obserwować ogólne zachowanie osób robiących doktoraty ...

Myślę, że sugerowanie, że doktoranci są praktycznie bezrobotni w przemyśle, idzie za daleko.Istnieje wiele możliwości uzyskania doktoratu w przemyśle, a niektóre stanowiska w dziedzinie badań przemysłowych go wymagają.Przynajmniej może to zależeć od dokładnego pola i kraju.
#16
+2
Ian Vera
2018-01-05 06:02:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam doktorat z biologii komputerowej. Pracowałem w tej dziedzinie, w różnych dziedzinach inżynierii, obecnie jestem na stanowisku kierowniczym w dużej korporacji, a nawet pracowałem w finansach. Chodzi o to, że kiedy masz doktorat w dziedzinie technicznej, generalnie masz wiarygodność, aby zmienić dziedzinę na kilka innych dziedzin technicznych. Z pewnością wymaga to trochę pracy, ale znacznie mniej pracy niż zdobycie drugiego doktoratu.

Ponadto około 80% procesu uzyskiwania stopnia doktora polega na uczeniu się, jak prowadzić badania, a pozostałe 20% to nauka przedmiotów. Ma to kilka różnych konsekwencji w odniesieniu do zdobycia drugiego stopnia doktora. Po pierwsze, chociaż możesz ukończyć drugi stopień znacznie szybciej niż pierwszy, istnieje pewna struktura, aby ukończyć szkołę i niezmiennie będziesz tracić czas na rozwijanie (lub raczej udowadnianie, że już rozwinąłeś) umiejętności, których nauczyłeś się za pierwszym razem. . Po drugie, gdy masz już podstawy badawcze, które zapewnia doktorat, możesz szybko nauczyć się przedmiotu wymaganego do przeprowadzenia nowatorskich badań w stosunkowo podobnej dziedzinie - nie jest to łatwe, ale też nie jest takie trudne.

#17
  0
user12188
2014-02-21 16:13:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sugeruję najpierw ukończenie studiów licencjackich, aby zobaczyć, jak się czujesz, przechodząc na studia podyplomowe. Powiedziawszy to, jestem osobą, która jednocześnie kończy dwa tytuły magisterskie. Może się to wydawać niemożliwe, ale tak naprawdę nie jest.

Tak jak Ty kocham obie dziedziny i naprawdę nie sądziłem, że powinienem wybierać jedną z nich. Pracuję też na pełny etat (stanowisko kierownicze) i prowadzę całkiem pełne życie, uprawiając sport, jogę, medytację itp. Chodzi o to, aby wiedzieć, jak organizować swój czas i nadal utrzymywać równowagę.

Więc jeśli pod koniec studiów licencjackich czujesz, że możesz to zrobić, zrób to. Dlaczego nie? To twoje życie. Kluczem do sukcesu jest zrównoważyć swoje życie. Nie chcesz, abyś doszedł do punktu, w którym wszystko, co robisz, to praca i brak zabawy. Z drugiej strony, jeśli tak bardzo kochasz swoje pola, praca może bardziej przypominać zabawę. To wcale nie jest niemożliwe zadanie. Pasja do tego, co robisz, w połączeniu z koncentracją i organizacją to klucz do Twojego sukcesu. Naprawdę. Zabierz to ode mnie.

Pod koniec dnia rób to, co uważasz za właściwe. Ty wiesz, co jest najlepsze dla Ciebie, a nie dla nikogo innego.

#18
-2
user12241
2014-02-22 03:40:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przede wszystkim w twoim przypadku powinno być oczywiste, że jest o wiele za wcześnie, aby nawet pomyśleć o jakimkolwiek doktoracie. Pod wieloma względami nawet jeden doktorat to dziś za dużo - biorąc pod uwagę dzisiejszy rynek pracy, możliwości dla doktorantów są nikłe. Najlepsza rada? Pamiętaj, że doktorat często zamyka więcej drzwi niż otwiera.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...