Pytanie:
„Jakoś przekonałem wszystkich, że naprawdę jestem w tym dobry” - jak skutecznie radzić sobie z zespołem oszusta
Aru Ray
2013-08-09 08:21:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zespół oszusta to zjawisko psychologiczne, w którym dana osoba jest przekonana, że ​​nie zasługuje na sukces, który osiągnęła pomimo (być może obszernych) empirycznych dowodów na to, że jest inaczej. Dla mnie zwykle objawia się to w myśli:

W jakiś sposób przekonałem wszystkich, aby uwierzyli, że jestem w tym dobry.

po którym następuje przerażająca myśl, że w końcu zostanę odkryty i mój świat się zawali.

Uważam, że syndrom oszusta nie jest rzadkością w środowisku akademickim. Interesuje mnie, jak inni tutaj przeżyli i sobie z tym poradzili.

W szczególności szukam rzeczywistych taktyk , których ktoś mógłby użyć do zwalczania syndromu oszusta.


Dlaczego zadałem to pytanie:

Poza oczywistym powodem, że zmagam się z tym od wielu lat i dopiero niedawno udało mi się sobie z tym poradzić, istnieją również dowody na to, że uświadomienie sobie, że inni ludzie doświadczają syndromu oszusta, pomaga innym oszustom. Jako student studiów magisterskich udało mi się spotkać sporą liczbę ludzi, którzy zmagają się z zespołem oszusta; Jednak taktyka i samoszukiwanie się, które mi pomogły, nie zawsze z nimi rozmawiają, a być może metody innych osób mogą.

Oczywiście jednym z przejawów syndromu oszusta jest to, że nie chcę odpowiadać na to pytanie, ponieważ zostałem powołany jako jedyna osoba, dla której zespół oszusta NIE jest wyimaginowany.
Jest wykład TED na ten temat, zatytułowany „Udawaj, aż się nim staniesz”
Pamiętaj, że * to jest trudne *. Wszyscy są źli w * tym *. Jesteś w tym * nie dobry *, po prostu * mniej zły * w tym niż wszyscy inni!
Zgadzam się z recursion.ninja. Chociaż otwarcie wyrażanie tego ludziom, którzy nie mają tego samego rodzaju humoru, może sprawić, że brzmisz dość negatywnie, w depresji, a nawet mizantropijnie.
Dziwię się, że efekt Dunninga-Krugera (https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect) nie został wspomniany.
Dziewięć odpowiedzi:
#1
+178
eykanal
2013-08-09 20:14:54 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zauważyłem, że dwie praktyki bardzo mi pomogły:

  • Wzmacniaj to, co wiesz . Największym problemem związanym z byciem naukowcem otoczonym przez innych naukowców jest to, że ciągle masz do czynienia z rzeczami, których nie znasz. Co gorsza, często wydaje się, że wszyscy inni wiedzą coś, czego Ty nie wiesz.

    Nie musisz mi mówić, jakie to demoralizujące. Walka polega na tym, aby cofnąć się i powtórzyć to, co robisz wiesz, i wzmocnić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Większość naukowców to poligloci; wybierz przypadkową rzecz, której się nauczyłeś, nauczyłeś się lub nawet rozważałeś wcześniej i przeglądaj ją od czasu do czasu. Pomoże ci zobaczyć postępy, jakie robisz.

  • Angażuj osoby niebędące naukowcami . Nie zdajesz sobie sprawy, ile wiesz, dopóki nie porozmawiasz z pozostałymi 99,99% ludzi, którzy nie wiedzą tego, co wiesz. (Mylące zdanie ...) Pisz blogi, proponuj wykłady w szkole lub miejscu pracy, pracuj jako stażysta lub konsultant w przemyśle, walcz o polityczną sprawę związaną z twoimi badaniami. Jest tak wiele sposobów wykorzystania swojej wiedzy, a zrobienie tego z pewnością pomoże w wymasowaniu Twojego ego, które zostało zranione przez wiele semestrów poczucia nieadekwatności.

Nr ref. „Zaangażuj pracowników niebędących pracownikami akademickimi”: wybierz lokalizację SE w Twojej okolicy i pomóż tym, którzy wiedzą mniej niż Ty. :-)
Wracając kilka lat później: mogę potwierdzić, że (dla niektórych) to uczucie nigdy nie znika, bez względu na to, ile zewnętrznego potwierdzenia otrzymujesz.Nie pozwól, aby to uczucie przeszkadzało w robieniu niesamowitych rzeczy.
Miałem właśnie napisać to, co @eykanal właśnie napisał w tym komentarzu.Być może najlepszym sposobem, aby poczuć się mniej oszukańczym, jest klinicznie narcystyczny, ale prawdopodobnie nie jest to coś, co można zmienić bez terapii genowej lub eksperymentalnych leków lub czegoś takiego
#2
+98
Aru Ray
2013-08-09 08:21:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trudno nawet pomyśleć o sytuacji, w której nie czułem się jak oszust. Ciągle powtarzałem sobie, że odnoszę sukcesy tylko dzięki szczęściu lub spędziłem więcej czasu na pracy, a nie na posiadaniu jakichkolwiek rzeczywistych umiejętności, lub fakt, że jako student zagraniczny miałem bardzo odmienne pochodzenie od moich rówieśników i dlatego miałem niesprawiedliwe przewaga i tak dalej. W pewnym momencie na studiach magisterskich, kiedy natknąłem się na określenie „syndrom oszusta”, w końcu zdałem sobie sprawę, że nie jestem sam i zacząłem do pewnego stopnia sobie z tym radzić.

Oto kilka rzeczy, które pomogły:

  1. Wiedza, że ​​to jest prawdziwa rzecz (nie jestem sam!) Sam fakt że istnieje nazwa na to, co czułem, było wielką sprawą. Syndrom oszusta to udokumentowane zjawisko, z którym boryka się wiele osób. Czasami wracam na stronę wikipedii, żeby sobie o tym przypomnieć.
  2. Wiedząc, że kilku większych, jaśniejszych naukowców czasami czuło (lub czuje) podobnie nieadekwatne . Łatwo jest się przekonać, że chociaż syndrom oszusta jest powszechny wśród studentów, to być może tylko `` nie-oszuści '' odnoszą sukcesy - świadomość, że nawet supergwiazdy akademickie, na które patrzę, czasami wątpię w siebie, pomaga mi przypomnieć, że to nieprawda .
  3. Zmuszam się do spojrzenia na dane empiryczne. Wyobrażam sobie innego doktoranta z dokładnie takimi samymi osiągnięciami jak moje i zadaję sobie pytanie, co o nich myślę.

Jednak szczerze mówiąc, jest to dla mnie bardzo zaawansowana praca.

„Sam fakt, że istnieje nazwa tego, co czułem, był wielką sprawą.” - trafnie powiedział.*kciuki w górę*
Poza tym, szczerze, po prostu musisz _ ciągle próbować rzeczy_.Każdy tak się czuł i kusiło, aby życzliwie pomyśleć, że jakaś magiczna „strategia” wyleczy wszelki ból, a inna osoba w magiczny sposób „wie o tym, ponieważ jest mądrzejsza od ciebie”, ale sposób, w jaki ci inni ludzie po prostuwiem to ”jest po prostu tym, że próbowali tej konkretnej rzeczy
#3
+67
Steve P.
2013-08-09 21:57:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trudna rzeczywistość: one istnieją

Zanim poznałem współlokatora, myślałem, że jestem jedną z najbardziej inteligentnych osób, jakie kiedykolwiek spotkałem, pretensjonalnym, wiem, ale po prostu szczery . Kiedy materiał był na wyższym poziomie licencjackim lub magisterskim, studiowałem, ale nawet na uniwersytecie na najwyższym poziomie dostawałem niesamowite oceny przy znacznie mniejszym wysiłku niż większość moich rówieśników, co było wygodne, ale w dziwny sposób przygnębiające i izolujące; jednak moje oceny radykalnie się zmieniły po wielu osobistych stratach (to jest istotne, patrz poniżej).

Jestem pewien, że wielu z nas podziwia dobrze znanych profesorów - jeśli jesteś naukowcy, są jak gwiazdy rocka, przynajmniej dla mnie nimi są. Zawsze podziwiałem tych ludzi, dzięki nim czuję, że na tym świecie jest miejsce dla mnie. Zresztą w wyniku niesamowitej depresji straciłem prawie całą pewność siebie. Niestety, to było wtedy, gdy spotkałem mojego (teraz) współlokatora, przez co poczułem się znacznie gorzej.

Są ludzie, którzy mówią, że nie uczą się, kiedy naprawdę to robią. Są ludzie, którzy wydają się być naprawdę sprytni, kiedy tak naprawdę nie są. Istnieje zasadnicza różnica między znajomością wielu faktów a byciem inteligentnym. Mój współlokator to dosłownie najwspanialsza osoba, jaką kiedykolwiek spotkałem, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla. Po zamieszkaniu z nim odkryłem, że tak naprawdę nie uczy się, przynajmniej nie tak jak większość ludzi. Potrafi przeczytać coś raz, w absurdalnie szybkim tempie - całkiem dosłownie potrafi przeczytać całą stronę podręcznika w mniej niż 20 sekund i pojąć wszystko. Nie jest to ograniczone do żadnej konkretnej domeny. Niezliczone razy chodziłem do niego z problemami matematycznymi na wysokim poziomie z dyscyplin, które nie są mu zbyt obeznane, a on jest w stanie nie tylko zrozumieć wszystko prawie natychmiast, ale potrafi syntetyzować piękne rozwiązania i wyjaśniać mi pojęcia lepiej niż moje profesorowie, którzy są w tej dziedzinie od lat. Wiem, że brzmi to niewiarygodnie, ale zapewniam cię, że to prawda.

Mój współlokator był dla mnie główną przeszkodą. Po spotkaniu z nim zacząłem jeszcze bardziej wątpić w swoją inteligencję. Jeśli tacy ludzie jak on istnieją, co ja do diabła zrobię? Jak mogłem z nim konkurować? Poszedłem porozmawiać z kilkoma profesorami, aby zapytać ich, czy są jak mój współlokator. Gdyby wszyscy byli, to wiedziałem, że nie ma dla mnie miejsca na uczelni. Na szczęście ze wszystkich profesorów, z którymi rozmawiałem, każdy z nich powiedział, że dużo walczyli. Chociaż niektórzy z nich znali jedną lub dwie osoby takie jak mój współlokator, zapewnili mnie, że nie tylko włożyli w to mnóstwo pracy i walczyli, ale także cały czas wątpili w siebie i większość nadal to robi.

Myślę, że mówię o tym, że czasami warto poczuć się jak oszust. Niektórzy ludzie są po prostu geniuszami i nie używam tego terminu lekko. Ostatecznie 99% najlepszych z najlepszych z najlepszych wciąż ma problemy. Dobrze jest walczyć, to dobrze. To znaczy, że się uczysz. Na ile to jest warte, jeśli zostaniesz przyjęty na studia doktoranckie lub laboratorium, lub do czego masz, komisja rekrutacyjna / PI podjęła świadomą decyzję, aby powiedzieć, że uważają, że jesteś wystarczająco dobry. Nie obchodzi mnie, czy myślisz, że dostałeś się, ponieważ kogoś znałeś, a ta osoba Cię poleciła. (A) zdarza się to cały czas i (B) faktycznie robili wszystko, co w ich mocy, aby Cię polecić. Postawili na szali swoją reputację. Nie zrobiliby tego, gdyby nie wierzyli w ciebie - to są naprawdę inteligentni ludzie, nie oszukałeś ich. Wreszcie, dla ludzi, którzy myślą, że dotarli do miejsca, w którym są tylko dzięki ciężkiej pracy, a nie naturalnej inteligencji, mówię ci (A), że to prawdopodobnie nieprawda (mądrzy ludzie mają tendencję do myślenia, ponieważ zmagają się z rzeczami i wreszcie rozumieją to, że każdy może i jest to ewidentnie fałszywe) i (B) masz większe szanse na odniesienie sukcesu niż ktoś mądrzejszy, który nie włoży tak dużo pracy. Przepraszam za naprawdę długą odpowiedź, ale mam nadzieję, że komuś pomoże. Pisząc to, poczułem się lepiej. Pozdrawiam!

EDYCJA:
I ostatnia rzecz, im więcej podróżuje się w dół króliczej nory, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, jak mało wiedzą. Może to prowadzić ludzi do kwestionowania ich inteligencji. To dość ironiczne, stajesz się bardziej poinformowany, a przez to mniej poinformowany. W takim przypadku wystarczy cofnąć się o krok i zdać sobie sprawę, że prawdziwe mistrzostwo jest niemożliwe. Przyjemnie byłoby dowiedzieć się czegoś, czego wcześniej się nie wiedziało. To nie znaczy, że jesteś głupi, to znaczy, że stajesz się mądrzejszy. Jeśli myślisz, że wiesz wszystko lub nawet możesz wiedzieć wszystko, wtedy być może nie jesteś aż tak inteligentny.

Historia o twoim współlokatorze sprawia, że ​​myślę, że „Superman istnieje”
@AbrahamGuchi Tak, naprawdę jest * akademickim supermanem *. Ludzie mi nie wierzą, a potem go spotykają i mówią: „O mój Boże, naprawdę jesteś najmądrzejszą osobą, jaką kiedykolwiek spotkałem”. Jest jednak bardzo skromny.
Naprawdę chciałbym kiedyś spotkać się z twoim współlokatorem
@user774025 Powodzenia. Tak naprawdę nie opuszcza naszego mieszkania. To bardzo wyjątkowa osoba ...
Jak mówi stare przysłowie, „jeśli jesteś najmądrzejszą osobą w pokoju, to jesteś w złym pokoju”.
Dopiero gdy miałem dwadzieścia kilka lat, zanim zdałem sobie sprawę, że bycie „ponadprzeciętną inteligencją” tak naprawdę oznacza, że ​​jesteś wystarczająco inteligentny, aby być boleśnie świadomym, że jesteś uwięziony gdzieś pomiędzy frustracją przeciętnej osoby a niemożnością trzymania świeczki do płomienia geniuszy, z którymi się spotykasz. Od tamtej pory staram się pogodzić z tym.
Studiowałem licencjat z projektowania graficznego po raz pierwszy na uniwersytecie i bardzo się nudziłem, gdy zdałem sobie sprawę, że głównym celem tego jest „sprzedawanie rzeczy ludziom, którzy ich nie chcą”, że nawet nie zawracałem sobie głowy ukończeniem.Opuściłem uniwersytet, dostałem odpowiednią pracę i zdałem sobie sprawę, że kocham komputery.Dowiedziałem się o nich wszystkiego, co mogłem, i teraz zdobywam najwyższe oceny na poziomie magistra komp.Sci (bez licencjatu).Chodzi o ten tanget?Im bardziej cieszysz się tym, co robisz i im ciężej pracujesz, tym bardziej będziesz podobny do swojego współlokatora.Jak wszystko inne, im więcej robisz coś, tym łatwiejsze staje się to: włączając w to naukę.
@Styne666 bardzo prawda, mógłbym włożyć mnóstwo wysiłku w studiowanie rzeczy, które lubię, a co za tym idzie być w nich całkiem niezłym IMHO (może dmucham tutaj na własną trąbkę), ale trudno mi dać więcej niż godzinę na naukęrzeczy, których nie lubię.Zmuszanie się do robienia rzeczy, których nie lubię, sprawia, że skręcam w takie produktywne rzeczy, jak przeglądanie witryn Se, takich jak ta, Czasami może mnie to nawet doprowadzić
do rzeczy całkowicie bezproduktywnych
Co dziś robi twój współlokator?Przy okazji, im więcej walczysz, tym bardziej cenisz wynik końcowy.
Współlokator może również przyzwyczaić się do tego, że wszystko przychodzi łatwo, że nie może poradzić sobie z niepowodzeniami, gdy napotyka naprawdę duże problemy.Jest taka historia, że sam von Neumann spędził kiedyś cały dzień na matematyce, a potem wyrzucił wszystkie strony do kosza.Jeśli zdarzyło się to Johnowi von Neumannowi, kogo obchodzi, czy masz współlokatora, który potrafi naprawdę szybko czytać?Chodzi o to, że jakoś możesz odnieść sukces, jeśli naprawdę się do tego przyłożysz
#4
+49
dmckee --- ex-moderator kitten
2013-08-09 22:59:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Osobiste podejście do tego lub dlaczego obecnie nie czuję się aż tak bardzo jak oszust.

Spędziłem lata pracując w wybranych przez siebie kopalniach soli w przekonaniu, że szamotałem się na każdym etapie, który nie wymagał formalnego „egzaminu” (jestem w tym dobry). Jestem przekonany, że otaczali mnie lepsi. Ponieważ zajmuję się wielką nauką, muszę to robić w miejscach, które wymagały dużej ścisłej pracy i spotkań towarzyskich z moimi rówieśnikami; Współpracowałem wystarczająco blisko z dziesiątkami ludzi na różnych etapach ich kariery zawodowej, aby poznać nasze względne mocne i słabe strony.

I powoli doszedłem do wniosku, który zajął (niektóre) presja:

Tak, jestem do niczego i naprawdę jestem dobry tylko w kilku częściach tej pracy, a inni ludzie sprawiają, że wyglądam jak szczupak w prawie wszystkim związanym z tą pracą

... ale ...

z kilkoma wyjątkami 1 też są do dupy .

Naprawdę jestem lepszy od przeciętnego (nawet wśród moich rówieśników) w kilku rzeczach. Nie są to wielkie krzykliwe rzeczy, nie budzą podziwu tłumów, ale są to rzeczy, które trzeba robić i jestem w nich całkiem dobry.

Więc stałem się zadowolenie (przynajmniej trochę) bycie pszczołą robotnicą: mam do odegrania rolę w tym przedsięwzięciu, wiem jak to zrobić i ludzie będą mnie o to prosić, bo w tych małych zakamarkach są jeszcze gorzej.


1 Jedyne, co mogę powiedzieć o tych ludziach, to to, że jest ich niewielu i nie ma ich wystarczająco dużo, aby powstrzymać mnie przed znalezieniem pracy. I staram się o nich nie myśleć. Myślę, że wypiję kolejnego drinka.

Ale dla większości z nas jest to nieuniknione. Jeśli jesteś N sigma powyżej normy, to jest jedna osoba, która ma sigma N + 2 na każde dziesięć osób takich jak ty. Jeśli nie jesteś jednym z dziesięciu najmądrzejszych na świecie, będą ludzie, którzy sprawią, że będziesz wyglądać, jakbyś ledwo mógł chodzić i żuć gumę w tym samym czasie. Tak właśnie jest.

Ta odpowiedź nie jest * całkiem * tak ponura jak Lego Grad Student, ale jest bliska.
#5
+34
F'x
2013-08-09 12:42:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jak powiedziała Aru Ray, wiedza, że ​​jest to w rzeczywistości dość powszechne uczucie, jest pomocna w przezwyciężeniu go. Sposoby na osiągnięcie tego obejmują omawianie tego z innymi , w tym ze znakomitymi badaczami, i czytanie o tym. Oto kilka tekstów i zasobów na ten temat, które gorąco polecam zarówno studentom, jak i wykładowcom:

#6
+19
J. Zimmerman
2013-08-09 19:50:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To pytanie dotknęło nerwu ... Nie wiedziałem, że to uczucie jest rzeczywiście możliwym do zdiagnozowania zespołem! Jako student, który próbuje ambitnego kursu, w tym projektów badawczych znacznie wykraczających poza to, z czym boryka się większość studentów w mojej szkole, często zmagam się z poczuciem, że pochwały, uznanie i wysokie oceny, które otrzymuję, muszą być zwykłą życzliwością ze strony profesorów , którzy z pewnością są pod wrażeniem włożonego wysiłku! Wiem , że nie jestem geniuszem, więc ci, którzy mówią, że jestem, muszą się mylić.

Pamiętanie o tym, co powiedział słynny wynalazca Thomas Edison, jest zawsze pomocne, gdy zaczynam czuć się jak oszust. „Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu”. Wiedząc, że włożyłem dużo „potu”, zdaję sobie sprawę, że nawet jeśli inni okazują hojne oklaski, zarobiłem na to najwięcej dzięki ciężkiej pracy i mogę zaakceptować reszta to opatrzność, szczęście lub cokolwiek innego, czemu chcesz przypisać niezasłużony sukces.

Krótko mówiąc, uświadomienie sobie, że największy sukces jest wynikiem ciężkiej pracy i zaakceptowanie, że niewielka część sukcesu zawsze będzie bycie nieprzewidywalnym i niezasłużonym pomogło mi poradzić sobie z zespołem oszusta. Zdaję sobie sprawę, że w zależności od sytuacji i nasilenia objawów może to w ogóle nie pomóc ...

#7
+10
Peter Jansson
2013-08-09 13:55:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sposób, w jaki sformułowałeś swoje stwierdzenie: „Sprytnie oszukałem wszystkich, aby uwierzyli, że jestem w tym dobry”. przywodzi mi na myśl dwie różne sytuacje.

Pierwsza to sytuacja, w której masz niskie poczucie własnej wartości i po prostu nie myślisz, że jesteś warta wiele jako osoba. Z niską samooceną idzie też niska pewność siebie, co jest bardzo częstą sytuacją w środowisku akademickim - rozpoznaję to po sobie. Poczucie własnej wartości może być oznaką depresji i w takich przypadkach może być leczone. Wiara w siebie to coś, co można zbudować poprzez pozytywne opinie innych, aby dostrzec wartość własnej pracy. Można mieć dość dobrą pewność siebie, ale nadal mieć niską samoocenę. W takich przypadkach musisz zachować fasadę, aby wyglądać na pewną siebie, chociaż tak się nie czujesz.

Drugi przypadek, o którym myślę, jest bardziej stanem psychologicznym (trwałym), podobnym do narcyzmu, w którym celowo prosperujesz, oszukując ludzi, że jesteś kimś więcej niż w rzeczywistości. W takich przypadkach rozkwitasz, aby oszukać innych, aby coś pomyśleli, a celem jest manipulacja, a nic o prawdzie. Myślę, że możemy to również dostrzec (oczywiście, ponieważ jest to aspekt ludzki) u osób, które próbują oszukiwać mniej lub bardziej skutecznie. Nie zdziwiłbym się, gdyby niektórzy z bardziej znanych naukowych oszustów cierpieli na tę dolegliwość, chociaż presja rówieśników z pewnością może odegrać rolę.

W końcu, niezależnie od typu, znajdziesz te uczucia / dolegliwości, ponieważ wszystkie są częścią ludzkiej psychiki i stają się ciężarem, jeśli nie są w równowadze.

Zgadzam się, że sformułowanie pytania było nieco niejednoznaczne i zmieniłem je, aby lepiej odzwierciedlało pytanie.
Nie jestem jednak pewien, czy to odpowiada na pytanie. Na przykład mówisz, że „wiara w siebie jest czymś, co można zbudować poprzez pozytywne opinie innych, aby dostrzec wartość własnej pracy”, ale syndrom oszusta występuje dokładnie wtedy, gdy pozytywna informacja zwrotna jest uważana za bez znaczenia przez „cierpiącego”.
#8
+5
user108403
2019-11-07 15:28:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Walcząc z syndromem oszusta od czasu, kiedy czuję się jak moje narodziny („Jak przekonałem wszystkich, że zasługuję na to, by istnieć i uczestniczyć w społeczeństwie ?!”), często wracam do tych odpowiedzi, aby wzmocnić moralność, szczególnie podczas konferencji gdzie obawiam się, że skupienie ekspertów przyglądających się mojej pracy od razu spowoduje mój zbliżający się upadek. (Na szczęście, jak dotąd, tak się nie stało; dość często zdarza się odwrotnie i zaprzyjaźniam się, którzy chcą porozmawiać więcej o naszych wspólnych zainteresowaniach.)

Ponieważ nie było o tym wspominane w żadnym z do innych odpowiedzi chciałem dodać coś, co odkryłem dla siebie.

Życie poza pracą jest bardzo ważne. Dotyczy to każdej pracy, a zwłaszcza kariery w środowisku akademickim, gdzie kultura pracy często może wydawać się kultowa. Odkryłem, że szczególnie ważne jest, aby mieć cele związane z samodoskonaleniem całkowicie niezwiązane z moimi badaniami: trening na 5 km, medytowanie 10 minut dziennie, nauka języka, zmuszanie się do złamania reguły społecznej / zaryzykuj / wyglądaj głupio / być odrzucane przynajmniej raz dziennie. (To ostatnie ma pomóc w walce z moim OCD, które często wyzwala momenty oszusta, poprzez rodzaj terapii ekspozycji).

Inwestowanie w innych ludzi - rodzinę, przyjaciół, klub nurkowy, grupy porządkowe w sąsiedztwie - jest również absolutnie niezbędna. Lęk (złowieszczy towarzysz zespołu oszusta) nieodłącznie powoduje, że cierpiący koncentruje się na sobie, swoim bezpieczeństwie i swoich potrzebach, często kosztem dobrostanu innych. Dlatego ważne jest również, aby znaleźć czas dla tych innych osób - np. Zakazując pracy poza laboratorium, unikając sprawdzania służbowej poczty e-mail wieczorami i w weekendy, planując spotkania i uważając je za święte.

Konsekwencją posiadania celów samodoskonalenia niezwiązanych z pracą i ludzi, w których warto inwestować, jest to, że moja tożsamość jest mniej związana z moim „sukcesem” jako naukowca. Zależy to bardziej od tego, kim jestem całościowo jako osoba, a także od radości i uznania, których doświadczam, żyjąc pełniej we wspólnocie z innymi.

#9
+3
Art B
2017-04-10 10:07:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bardziej produktywnym pytaniem może być: „Czy obecna sytuacja jest lepsza ze mną czy beze mnie?” Jeśli uważasz, że twój udział jest rzeczywiście szkodliwy, odsuń się na bok ... ale w większości przypadków zdasz sobie sprawę, że niezależnie od tego, czy jesteś platońskim ideałem czegokolwiek, do czego dążysz, sytuacja jest nadal lepsza. czyniąc ten wysiłek.

Innymi słowy, martw się bardziej o świat, a mniej o siebie. Podobnie jak paranoja, zwątpienie w siebie jest samo w sobie nieco narcystyczne.

Albo inaczej: musimy najpierw podrobić to, czym byśmy się stali. Oglądane w tym świetle oszustwo niekoniecznie jest takie złe. Wszyscy musimy udawać, aż to zrobimy. Solidne uznanie naszej ignorancji jest podstawą mądrości.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...