Pytanie:
Oprogramowanie do rysowania ilustracji ilustracyjnych w artykułach
Bravo
2012-04-12 11:17:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chciałbym otrzymać sugestie dotyczące dobrego oprogramowania do rysowania ilustracji w artykułach naukowych. Wiem już o Xfig, ale działa to tylko na Linuksie i czasami jest niezgrabne, jeśli chodzi o tekst. Ponadto rozdzielczość nie zawsze jest idealna, co utrudnia manewrowanie obiektami. Poza tym trudno jest się go nauczyć i opanować, ze wszystkimi dziwnymi procedurami klikania.

Chciałbym wiedzieć o lepszych alternatywach. Nie mówię tutaj o wykresach, tylko schematy blokowe i objaśniające ilustracje.

W matematyce pojawiają się podobne pytania, np. [ten] (http://math.stackexchange.com/questions/1985/software-for-drawing-geometry-diagrams) i powiązane pytanie.
Oraz w physics.SE - http://physics.stackexchange.com/questions/401/what-software-programs-are-used-to-draw-physics-diagrams-and-what-are-their-rel.
Wypróbuj draw.io, które jest niezwykle proste i wydajne.
@kingmakerking Zgadzam się. Rozważ dodanie go jako odpowiedzi.
xfig działa również w systemie Mac OSX. Musisz tylko zainstalować dodatek X-windows. Używam go od lat.
@theindigamer, Zadaję to pytanie w celu tworzenia wykresów, a nie rysowania ilustracji ilustracyjnych.
Zobacz także tę odpowiedź z nowszymi zaleceniami, w tym ** gnuplot, matplotlib i R / ggplot2 **: https://academia.stackexchange.com/questions/131445/recommended-tools-for-graphs-and-charts
Trzynaście odpowiedzi:
#1
+83
RBerteig
2012-04-12 14:05:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bezpłatnym, dość przenośnym i bardzo kompletnym narzędziem do ogólnych ilustracji jest Inkscape. Używa SVG jako swojego natywnego formatu pliku i poza próbą bycia przyzwoitym narzędziem do rysowania, jednym z jego celów projektowych było zapewnienie pełnego zakresu funkcji dostępnych w SVG .

W przypadku diagramów blokowych, schematów blokowych i innych prostych szkiców procesów i przepływu danych znajduje się Dia. Jego głównym celem projektowym jest powielenie funkcji Visio w wolnym oprogramowaniu. Podobnie jak Visio, wykorzystuje wzorniki i model rysowania połączeń, który działa bardzo dobrze do tworzenia diagramów relacji i przepływu, ale staje się żmudny podczas próby wykonania grafiki.

Aby uzyskać czysty układ ukierunkowanych lub niekierowanych diagramów graficznych, jest to trudne pokonać narzędzia Graphviz. Są one przeznaczone przede wszystkim do wykorzystania z opisu tekstowego ( zwięzłe wprowadzenie (PDF)) wykresu, ale istnieją różne narzędzia GUI, które mogą edytować ich .dot pliki.

Inkscape jest również dobry do czyszczenia diagramów, takich jak wykresy utworzone przez R.
Używam Inkscape do tworzenia rysunków bez tekstu, a następnie używam pakietu lpic LaTeX, aby dodać etykiety tekstowe (lub matematyczne).
Inkscape jest naprawdę nieszczęśliwy, jeśli chodzi o wydajne rysowanie projektów 3D.
#2
+77
Dave Clarke
2012-04-12 11:35:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jako oprogramowanie do rysowania używam OmniGraffle, który jest znacznie nowocześniejszy niż Xfig, ale oparty na podobnych zasadach. Jest dostępny tylko dla komputerów Mac i, o ile wiem, nie jest bezpłatny. Przy niewielkim wysiłku można stworzyć bardzo atrakcyjne diagramy.

Używam także Tikz / PGF. Tworzy bardzo ładne diagramy i jest bardzo elastyczny. Z drugiej strony wymaga określenia diagramu w LaTeX i wymaga nieco stromej krzywej uczenia się.

Tikz / PGF jest naprawdę świetny i radziłbym zacząć bezpośrednio od poprawienia istniejących przykładów, zamiast uczyć się ich od zera.
@CharlesMorisset: Doskonała rada. Rysowanie diagramów od zera jest bardzo trudne.
Podałem kilka argumentów przemawiających za użyciem Tikz na stronie ze statystykami, zobacz [tutaj] (http://stats.stackexchange.com/a/16869/1036). Przede wszystkim Tikz jest dość prosty w przypadku wykresów skierowanych i znacznie łatwiej jest utrzymać szablon między wieloma diagramami w Tikz niż w edytorze WYSIWYG.
Rzecz w tym, że OmniGraffle to tylko Mac. Czy istnieje dobry równoważny program wieloplatformowy?
@Gopi: Obawiam się, że nie mogę pomóc. Ostatni raz użyłem Windowsa z Windows 95. Domyślam się, że Linux wymarł jakiś czas temu ....
@DaveClarke, Niezły troll o Linuksie;).
+1 dla TikZ / PGF. Za każdym razem, gdy go używam, ludzie są pod wrażeniem jakości uzyskanej grafiki. Stromość krzywej uczenia się jest w większości kompensowana przez IMO faktem, że dokumentacja jest _fantastyczna_.
Nie używaj tikz / PGf, chyba że nie przeszkadza Ci zbyt długi czas kompilacji.
@Suresh: kup szybszy komputer.
@Suresh: zobacz sekcję „Eksternalizacja grafiki” w podręczniku TikZ, aby znaleźć rozwiązanie.
Uczę się TikZ, budując obrazy do moich odpowiedzi na [cs.SE]; działa jak marzenie. Warto sprawdzić [`standalone`] (http://ctan.org/pkg/standalone). I oczywiście [tex.SE].
Chciałbym, żeby ktoś również ożywił [GraphSketcher] (https://github.com/graphsketcher/GraphSketcher) (Kiedyś [OmniGraphSketcher] (https://www.youtube.com/watch?v=_Ua8z08d8pQ)).To prawdziwy diament od Omni.
#3
+34
Dror
2012-11-02 00:13:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiem, że TikZ został już wspomniany, ale myślę, że zasługuje na własną odpowiedź. Różni się od Omnigraffle , tak jak TeX różni się od Word . Ale jeśli jesteś gotów na taki wysiłek, będziesz cieszyć się swobodą tworzenia bardzo wysokiej jakości liczb!

Prawda, używanie TikZ do „ciężkich” wykresów może długie kompilacje, ale można to rozwiązać za pomocą biblioteki externalize TikZ lub klasy Standalone . Zobacz także to możliwe podejście z użyciem make.

Chociaż TikZ wcale nie jest WYSIWYG, istnieje kilka edytorów, które włącz funkcję rysowania „odręcznego” diagramu i eksportuj go do fragmentu kodu Tikz . Osobiście nie mam doświadczenia z tego rodzaju kombinacjami.

Kolejna zaleta TikZ , ponieważ jest to trochę język programowania (w końcu TeX is turing-complete), możesz zaprogramować swój diagram i korzystać z zewnętrznych źródeł danych oraz je wizualizować. W tym celu możesz użyć kombinacji TeX , lua lub innych wybranych języków.

Na koniec i najważniejsze; TikZ zapewnia niesamowitą społeczność na żywo, która może Ci pomóc we wszystkim, co z nią związane. Idealnym punktem wyjścia byłby TeX.se.

PS: Możesz również rzucić okiem na pstricks . Implementuje podobny duch, jak TikZ , ale ... Cóż, nie używam go, więc nie mogę wiele powiedzieć. Mogę powiedzieć, że widziałem niesamowite wyniki pstricks .

#4
+19
Paul Pearson
2013-03-26 20:48:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

GeoGebra to bezpłatne i wieloplatformowe oprogramowanie do dynamicznej matematyki dla wszystkich poziomów edukacji, które łączy geometrię, algebrę, tabele, wykresy, statystykę i rachunek różniczkowy w jednym, łatwym w użyciu pakiecie. Konstrukcje można tworzyć za pomocą punktów, wektorów, odcinków, prostych, wielokątów, stożków, nierówności, niejawnych wielomianów i funkcji. Wszystkie z nich można później dynamicznie zmieniać. Elementy można wprowadzać i modyfikować bezpośrednio na ekranie lub w Pasku wprowadzania. GeoGebra ma możliwość używania zmiennych dla liczb, wektorów i punktów, znajdowania pochodnych i całek funkcji oraz ma pełny zestaw poleceń, takich jak Root lub Extremum. Nauczyciele i uczniowie mogą używać GeoGebra do tworzenia przypuszczeń i dowodzenia twierdzeń geometrycznych.

Aby dodać coś, co osobiście bardzo mi się podobało, ma możliwość generowania kodu TikZ dla dowolnego rysunku wykonanego za pomocą tego oprogramowania! Ponadto społeczność niedawno zakończyła kampanię „kick-starter”, w ramach której zebrali wystarczające fundusze na wersję oprogramowania na iPada, która będzie również dostępna za darmo!

[EDYTUJ] - Aplikacja na tablet jest już dostępna, zarówno w App Store, jak i Google Play!

GeoGebra jest niesamowita.Chciałbym, żeby ktoś również ożywił [GraphSketcher] (https://github.com/graphsketcher/GraphSketcher) (Kiedyś [OmniGraphSketcher] (https://www.youtube.com/watch?v=_Ua8z08d8pQ)).
#5
+17
Per Alexandersson
2012-10-08 11:37:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mathematica jest tak naprawdę dobra do tworzenia wszelkiego rodzaju grafik. Pomyśl o tym jak o oprogramowaniu do grafiki wektorowej, ale każdy punkt kontrolny / współrzędną można podać z dokładnością do liczby dziesiętnej.

Edycja: Składnia jest naprawdę jasna , jest łatwa w procedurze konstruowania grafiki i ma linie, strzałki, krzywe beziera i oczywiście kilka ładnych wbudowanych funkcji fabularnych, do których można dodać dodatkowe dekoracje. Ponadto JEST to język programowania, więc jeśli masz wiele obrazy, łatwo jest udostępniać wspólne komponenty, tak aby pojedyncza zmiana miała wpływ na wszystkie obrazy (pod warunkiem, że użyjesz dobrej techniki programowania). Łatwo jest również uzyskać pomoc dotyczącą matematyki na stronie mathematica.stackexchange.

Dołączony obraz został w całości utworzony za pomocą kilku wierszy kodu mathematica, na przykład:

enter image description here

#6
+16
mbudisic
2012-04-13 21:51:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Prawie wyłącznie używam ipe. Nie jest dobrze dopracowany, a niektóre rzeczy są nieintuicyjne, ale robi to, czego potrzebuję dobrze (proste szkice matematyczne. Struktury z tekstem w formacie LaTeX). Ponadto książka wiki LaTeX zawiera przydatne sugestie dotyczące alternatyw.

Czy możesz rozszerzyć to, co lubisz w tym oprogramowaniu. Pytania z dużej listy, takie jak te, nie pasują do witryn SE, ponieważ zwykle uzyskują wiele odpowiedzi, które nie zapewniają dużej wartości poza [link poza witryną] (http://academia.stackexchange.com/questions/how-to- odpowiedź).
Rzeczywiście, ta odpowiedź byłaby _ ogromnie_ korzystna z krótkiego opisu _ czym jest Ipe i co może zrobić_. Nawet połączona strona projektu słabo sobie radzi z wyjaśnieniem tego - po przejrzeniu dokumentacji i wiki jestem teraz _współmiernie_ pewien, że jest to jakiś edytor grafiki wektorowej, podobny do Inkscape lub może GeoGebra, ale nawet to było nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka; Najpierw założyłem, że to tylko język znaczników diagramów, taki jak TikZ. No cóż, nadal wydaje się na tyle interesujący, że chyba będę musiał go po prostu pobrać i wypróbować.
#7
+13
Dror
2014-01-12 18:29:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Język grafiki wektorowej Asymptote jest bardzo dobrym narzędziem do obsługi obrazów 2D i 3D. Ze swojej witryny internetowej:

Asymptote to potężny opisowy język grafiki wektorowej, który zapewnia naturalną strukturę opartą na współrzędnych do rysowania technicznego. Etykiety i równania są składane za pomocą LaTeX, aby uzyskać wysokiej jakości wyjście PostScript.

Sprawdź galerię próbek. Podobnie jak TeX, możesz „zaprogramować” swój obraz i uzyskać dokładnie to, czego chcesz.

#8
+12
Federico Poloni
2012-07-29 17:08:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jeśli naprawdę zależy Ci na typografii, najlepiej tworzyć rysunki i tekst przy użyciu tego samego mechanizmu układu. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że czcionki, rozmiar obrysu i odstępy pasują do tekstu.

TikZ, zasugerowany już w odpowiedzi Dave'a Clarke'a, doskonale rozwiązuje ten problem w TeX-ie. Chociaż, podobnie jak TeX, może to być trudne dla nowicjusza. Adobe InDesign to rozwiązanie WYSIWYG. MS Publisher jest kolejnym, choć mniej wydajnym. Word ma ograniczone możliwości w tym zakresie.

Najczęściej wymaga to dostępu do końcowego stylu artykułu w czasopiśmie i jest raczej pracą typografa niż naukowca. Więc lepiej zostawić to personelowi dziennika. Jest jednak niefortunną prawdą, że większość czasopism stara się obniżyć koszty kosztem jakości, jeśli chodzi o typografię. Niektóre z nich oferują „profesjonalną edycję postaci” jako dodatkową płatną usługę dla autorów. Niektórzy z nich po prostu korzystają z tego, co jest dostarczane i nie dbają o czcionki i rozmiary kresek.

#9
+12
Speldosa
2014-01-13 04:29:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

TikZ / PGF jest świetny, gdy zaczniesz go działać. Jednak projektowanie swoich rzeczy w tym języku może czasami być naprawdę frustrujące. Jeśli chcesz czegoś nieco łatwiejszego do nauczenia, ale nadal chcesz zaprogramować swoje ilustracje zamiast rysować je samodzielnie, zapoznaj się z tematem Przetwarzanie. Istnieje wiele doskonałych samouczków w tym języku, niektóre z nich są przeznaczone specjalnie dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w programowaniu (na przykład ten).

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie przykłady możliwości przetwarzania (i jak możesz to zrobić samodzielnie), zajrzyj na tę stronę. Jako dodatkowy bonus, jeśli nauczysz się przetwarzania, możesz później użyć go do tworzenia animacji, aplikacji interaktywnych, gier i podobnych rzeczy, z których niektóre mogą być przydatne w kontekście naukowym.

Niektóre losowe przykłady co może zrobić przetwarzanie:

enter image description here enter image description here

Obejrzyj też ten film, aby zobaczyć przykład animacji z przetwarzaniem, a ten film, aby zapoznać się z samouczkiem dotyczącym korzystania z przetwarzania do wizualizacji danych.

#10
+6
Ivan Machado
2012-04-18 23:36:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ogólnie, jeśli zamierzasz narysować mapy myśli lub diagramy przepływu, możesz użyć narzędzia conceptdraw. Obsługuje zarówno użytkowników Mac, jak i MS Windows.

Czy możesz rozszerzyć to, co lubisz w tym oprogramowaniu. Pytania z dużej listy, takie jak te, nie pasują do witryn SE, ponieważ zwykle uzyskują wiele odpowiedzi, które nie zapewniają dużej wartości poza [link poza witryną] (http://academia.stackexchange.com/questions/how-to- odpowiedź).
#11
+5
Peter Jansson
2013-03-26 21:00:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powinieneś użyć wszystkich sposobów, które pozwolą ci na stworzenie żądanej grafiki. Przez lata korzystałem z wielu różnych programów. Stopniowo porzuciłem te, gdy znalazłem lepsze alternatywy. Zwykle tworzę „surowe” wykresy danych za pomocą Matlaba, a następnie używam programu Adobe Illustrator, aby nadać im ostateczny szlif (równie dobrze działałyby Inkscpe lub Corel Draw). Zaletą takiego działania jest dla mnie to, że mogę dodawać materiały z różnych źródeł lub wątków w warstwach i zmieniać je według własnego uznania. Jestem pewien, że można to osiągnąć na inne sposoby, ale znalazłem drogę do produktu końcowego. Lubię też bawić się grafiką, co pomaga mi odkrywać nowe sposoby. Używam również LaTeX i TikZ (o których była mowa w odpowiedziach), więc jak widzę, nie ma oczywiście jednego sposobu na wygenerowanie grafiki, ale musisz wybrać najlepsze. W moim przypadku: Illustrator (alternatywnie Inkscape, Corela Draw), matlab, TikZ i Photoshop (alternatywnie Gimp) do obróbki zdjęć.

„Korzyść z robienia tych rzeczy jest dla mnie”. Coś nie tak z tym zwrotem. Brakujące słowo lub złe słowo?
#12
+5
Paul Hiemstra
2014-01-14 21:31:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bardzo lubię używać yEd do tworzenia schematów blokowych. Możesz łatwo zaaranżować wiele komponentów, co jest dość uciążliwe, jeśli narzędzie nie zapewnia takiej funkcjonalności (na przykład Inkscape robi to, ale YEd robi to nawet lepiej). Ponadto połączenia między komponentami pozostają stałe, więc zmiana układu wykresu nie wymaga przerysowywania połączeń. Narzędzie jest dostępne dla systemów Linux, Mac i Windows.

#13
+5
wsaleem
2014-05-18 08:36:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Co więcej, dostępne są również narzędzia do tworzenia diagramów online, a mianowicie Gliffy i LucidChart. Oba mają bezpłatne subskrypcje, które pozwalają na ograniczone użycie, co zwykle jest wystarczające w przypadku prostych diagramów. Za pomocą tych narzędzi możesz narysować diagram w przeglądarce i pobrać go w formacie PNG, PDF lub JPEG. LucidChart umożliwia bezpłatną aktualizację, jeśli zarejestrujesz się przy użyciu adresu e-mail * .edu. * .

Kolejnym dobrym narzędziem offline jest Microsoft Visio, który działa tylko w systemie Windows. Świetnie nadaje się do rysowania schematów blokowych i innych prostych diagramów. Istnieje wiele klonów Visio, ale żaden z nich nie jest zgodny z oryginałem. W rzeczywistości natknąłem się na powyższe narzędzia online, szukając alternatyw Visio dla systemu Linux.

+1 dla Lucidchart. Oprócz wspaniałej bezpłatnej subskrypcji edukacyjnej, moim osobistym doświadczeniem z usługą jest to, że jest łatwy w użyciu, oferuje wiele przydatnych ikon, obrazów i szablonów oraz eksportuje w fantastycznej liczbie formatów
Czy próbowałeś [draw.io] (https://www.draw.io/)?Myślę, że jest lepszy od obu.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...