Pytanie:
Sposoby radzenia sobie z czymś w rodzaju „równowagi między życiem zawodowym a prywatnym”?
Michael
2012-03-10 01:14:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Według niedawnego międzynarodowego badania na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w środowisku akademickim

„Większość badaczy i naukowców miała konflikty między harmonogramem pracy a życiem osobistym w co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu. ”

Niemniej jednak

„ około 60 procent naukowców było zadowolonych z równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. kobiety były niższe - 52 procent. ”

Zastanawiam się, co odróżnia tych 60 procent„ szczęśliwych ludzi ”od pozostałych 40 procent. Jak myślisz, jakie są dobre strategie dla zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym? W jaki sposób Ty zachowujesz równowagę pomiędzy pracą / życiem akademickim a życiem osobistym?

Moje osobiste podejście: http://scienceinthesands.blogspot.com/2011/08/academic-work-life-balance-at-kaust.html
Trzy odpowiedzi:
#1
+26
Sylvain Peyronnet
2012-03-11 00:05:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zastrzeżenie 1: Znam dwa światy: środowisko akademickie i świat zewnętrzny;) Pracowałem na uczelniach publicznych i prywatnych oraz w firmie konsultingowej.

Zastrzeżenie 2: Mogę mówić tylko o życiu ludzie zajmujący się dziedzinami teoretycznymi, wiem, że nauka dotycząca żywych istot / wielkich eksperymentów ma rzeczywiste ograniczenia.

Słyszałem wiele osób ze środowiska akademickiego narzekających na konflikty między ich harmonogramem pracy i życia osobistego (ze mną włącznie, bo jestem zrzędliwy). Ale musimy się z tym zmierzyć, przez większość czasu nie ma co narzekać.

  • „Mam dziś o północy termin”: robię to cały czas, ale wezwania prace wychodzą kilka miesięcy przed terminami, więc problem polega na planowaniu, a nie na naturze pracy.
  • „Muszę zakończyć ten wniosek o grant przed północą”: szum, wnioski o grant i terminy konferencji wydają się być tego samego rodzaju.
  • „Jest 3 nad ranem, właśnie dostałem ten e-mail, który wymaga odpowiedzi”: Nie sądzę, żeby ten e-mail był aż tak pilny . Tak przy okazji, jeśli coś jest naprawdę pilne, telefon nadal istnieje.
  • „Ktoś (kierownik, kierownik zespołu, dziekan itp.) Chce, żebym więcej pracował / w nocy / itd.”. : Niewolnictwo zostało zniesione. Jeśli osiągasz dobre wyniki, chodzi o to, że w środowisku akademickim jesteś panem swojego harmonogramu.
  • „Nie mogę przestać myśleć o tym problemie”: tak, to prawda, wszędzie przynosimy naszą pracę. Jeśli badacz nie może żyć z tym aspektem pracy (który może być dość stresujący), to prawdopodobnie powinien rozważyć znalezienie innej pracy.

Chodzi mi o to, że praca w środowisku akademickim jest jedna z najbardziej elastycznych dziedzin. Tutaj jest duża różnica w stosunku do „świata zewnętrznego”. Ta elastyczność jest problemem: wiele osób ma trudności z radzeniem sobie z nią i dlatego nakładają na siebie bardzo silne ograniczenia, tak silne, że nie mogą sobie z nimi poradzić.

W pełni się z tobą zgadzam; mój przyjaciel powiedział nawet, że środowisko akademickie pomogło zrównoważyć pracę i życie z powodu tej elastyczności: jest w stanie opiekować się swoim nowonarodzonym synem w nocy, ponieważ może sobie pozwolić na późne przybycie do laboratorium (prawdopodobnie trochę pracuje podczas karmienia jego syna, jakiego znam).
#2
+13
Lars Kotthoff
2012-03-10 01:53:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​różnica między życiem zawodowym a życiem osobistym jest mniejsza niż w przypadku innych zawodów. Jeśli uczysz, będziesz otrzymywać e-maile od uczniów w weekendy i późno w nocy. Papierowy termin o północy nie obchodzi, że masz skończyć o 5. Jeśli pracujesz nad interesującym problemem, pomyśl o tym w domu.

Myślę, że aby być z tego szczęśliwym, wystarczy to zaakceptować. Jeśli liczysz na pracę w godzinach 9-17, jeśli otrzymujesz wynagrodzenie za pracę w godzinach 9-17, to nie będziesz szczęśliwy w środowisku akademickim. Jeśli nie czujesz się komfortowo, gdy granica między pracą a życiem osobistym zaciera się, być może powinieneś rozważyć inną pracę.

Lars, myślę, że to niekoniecznie prawda. Widząc obie strony ogrodzenia, wiem, że od ludzi często oczekuje się, że będą pracować dłużej poza środowiskiem akademickim, i znam osoby, które prowadzą badania naukowe i osiągają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Nie sądzę, aby powiedzenie „Znajdź inną karierę” było naprawdę rzeczową lub konstruktywną odpowiedzią na to pytanie.
Mówię tylko na podstawie moich osobistych doświadczeń zarówno w środowisku akademickim, jak i przemysłowym. Z pewnością prawdą jest, że w przemyśle można również oczekiwać, że będziesz pracować dłużej, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​jest to bardziej rozpowszechnione w środowisku akademickim.
Ciekaw jestem, czy długie godziny pracy w środowisku akademickim to coś, co jest wynikiem samookaleczenia (słabe planowanie, nadmierne zaangażowanie, pasja), czy też jest to coś, co jest głównie zewnętrzne (krzesła chcą, abyś prowadził więcej kursów i nie możesz powiedzieć nie, uniwersytet chce, abyś uczestniczył w większej liczbie spotkań i nie możesz powiedzieć nie, ludzie chcą, abyś uzyskał więcej funduszy na badania, nauczanie i obsługę, w przeciwnym razie stracisz pracę). Jakieś perspektywy?
Obie z tego, co widzę. Jeśli jesteś młodszy, jest to głównie samookaleczenie (chociaż oczekuje się, że zrobisz to do pewnego stopnia, aby osiągnąć przewagę), a później jest to spowodowane zobowiązaniami, których nie możesz odrzucić.
#3
+12
aeismail
2012-03-10 03:13:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Środowisko akademickie, mimo że mówi się o stanowiskach „w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin”, tak naprawdę nie działa według ustalonego harmonogramu. To jedna z „zalet” środowiska akademickiego - możliwość utrzymywania własnego harmonogramu, o ile uzyskasz zgodę swoich szefów (jeśli jesteś studentem lub postdoc) lub instytutu (jeśli jesteś profesorem lub wyższym w górę).

Oczywiście wadą jest to, że nie każdy ma taki sam harmonogram jak Ty - lub dba o to, jaki powinien być. (Na przykład terminy agencji grantowych, nie zwracaj uwagi na to, co dzieje się w twoim życiu w tym samym czasie!) Może to więc oznaczać, że będą chwile, kiedy będziesz musiał naprawdę włożyć nos w kamień szlifierski.

Kluczem do osiągnięcia skutecznej równowagi jest upewnienie się, że wszyscy są zaangażowani, wiedzą, co się dzieje, i że można dokonać odpowiednich dostosowań.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...